Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Secemin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Dwory obronne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10186
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 07, 2008 5:37 pm    Temat postu: Secemin Odpowiedz z cytatem

wieś w powiecie włoszczowskim, w gminie Secemin

Pierwsza wzmianka o Seceminie pochodzi z 1326. Osada wymieniona została jako siedziba parafii, która liczyła 288 mieszkańców i miała obszar 57 km². W 1401 na mocy przywileju wydanego przez Władysława Jagiełłę Secemin otrzymał prawa miejskie. Równocześnie król nadał Piotrowi Szafrańcowi tytuł własności miasta oraz prawo do pobierania mostowego.
Pozostałości dworu znajdują się nieopodal kościoła, pośród resztek założonego w XVIII wieku parku. Jest to dobrze zachowany czworokątny kopiec o wymiarach majdanu 50x50m z zaokrąglonymi narożami, otoczony fosą o szerokości 20m. W północnej części tego kopca Czarnoccy wznieśli około 1752 roku drewniany dwór, który stanął na murowanych piwnicach i szerokim murowanym cokole. istnieją podejrzenia, że piwnice mogą pochodzić ze starszej budowli ale nie są one jeszcze zweryfikowane. Okolo 1878 roku drewniany dwór został przebudowany przez Lehmanów na murowany z łamanego kamienia. Sam kopiec posiada metrykę późnośredniowieczną. jest on całkowicie tworem sztucznym usypanym przez Szafrańców. Wzmianka o siedzibie obronnej obronnej w Seceminie pochodzi z 1540 roku. W środkowej części kopca, przy fundamentach południowej ściany dawnego dworu odsłonięto relikty potężnego muru fundamentowego ściany północnej i naroża północno wschodniego średniowiecznego dworu Szafrańców. Mur miał szerokość około 115cm i zbudowany był z płasko łamanego margla na zaprawie wapiennej. Obiekt miał postać wieży mieszkalno-obronnej ale muszą to potwierdzić badania archeologiczne. Odkryto również grube warstwy ceglanego miału w północnej części budowli Szafrańców. Nie wiadomo jeszcze który z rodu Szafrańców zbudował fortalicium ani kiedy nastąpił kres funkcjonowania warowni.

Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Sro Maj 20, 2009 1:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10186
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 18, 2008 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania 2005 roku
W trakcie prac wykopaliskowych zdecydowanie potwierdzono średniowieczną metrykę kopca. Jest on w całości tworem sztucznym, to znaczy usypanym przez człowieka dla potrzeb siedziby mieszkalno - obronnej ówczesnych właścicieli miasta, Szafrańców herbu Stary Koń. W środkowej części kopca, tuż przy fundamentach południowej ściany dawnego dworu Lohmanów, odsłonięto w czasie badań sondażowych relikty potężnego muru fundamentowego ściany północnej i naroża północno - wschodniego średniowiecznego dworu Szafrańców. Mur miał szerokość około 115 cm i zbudowany był bardzo solidnie z płasko łamanego margla, na zaprawie wapiennej, w technice nazywanej przez archeologów opus emplectum (polegającej na tym, że najpierw murowano licowania zewnętrzne, zaś wnętrze wypełniano zaprawą i kamieniami bez wyraźnego wątku). Od strony wewnętrznej dawnej budowli stwierdzono gruzowisko kamienia i zaprawy, co świadczy o tym, że w całości była ona wzniesiona z kamienia. Kopiec usypano po wybudowaniu przyziemia z warstw ziemi, zaprawy i rumoszu wapiennego, być może pozostałego po prowadzonej na miejscu obróbce kamienia używanego do budowy ścian. Nie wiadomo jakie miał on pierwotnie wymiary i czy mieścił, oprócz głównej siedziby, jakieś inne budynki. Nie wiadomo też czy otaczały go, oprócz fosy, inne jeszcze obwody obronne.
Interesującym odkryciem są grube warstwy ceglanego miału (fot.), odkryte w dolnych partiach nasypu kopca, tuż przy północnej ścianie budowli Szafrańców. Prawdopodobnie są to pozostałości po piecu (piecach?) do wypalania cegieł, poprzedzających budowę założenia obronnego. Być może właśnie tutaj wypalano cegłę na potrzeby budowanego tuż obok kościoła, konsekrowanego w 1402 roku. Następnie, po podjęciu decyzji o budowie dworu obronnego, warstwy te pozostawiono, widocznie dlatego, że dobrze stabilizowały bagniste podłoże pod potężną kamienną budowlę. Nasyp samego kopca, w jego części środkowej, stabilizowany był przez naprzemienne sypanie warstw ziemi oraz wapiennego szutru, który być może pochodził z prowadzonej na miejscu obróbki kamienia, używanego do wznoszenia ścian dworu.
Nasza wiedza o fortalicium Szafrańców jest jeszcze niewielka. Nie wiadomo z którym z członków tego rodu można łączyć jego budowę, nie wiemy też kiedy nastąpił ostateczny kres jego funkcjonowania. Na odpowiedzi wypada poczekać do końca badań archeologicznych i historyczno - archiwalnych, bo tylko one mogą - przynajmniej w części - rozwiać wątpliwości.

Badania 2006 roku
W 2006 roku prace skoncentrowały się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jakie były wymiary (w rzucie poziomym) i kształt głównej budowli średniowiecznego założenia obronnego. Wykopy zlokalizowano więc w tych rejonach, w których istniała szansa na odsłonięcie dwóch kolejnych narożników budowli. Działania te zakończyły się powodzeniem i pozwoliły na rekonstrukcję rzutu XV-wiecznego "domu pańskiego" Szafrańców.
Była to budowla w kształcie prostokąta o wymiarach 10,20 x 13,50 m, usytuowana w środkowej partii istniejącego obecnie kopca. Mury fundamentowe, będące jednocześnie ścianami kondygnacji "piwnicznej" - pierwotnie w całości schowanej w nasypie kopca - są zachowane nawet do wysokości 1,80 m, pod obecną powierzchnią terenu. Mają one szerokość, dochodzącą do 1,20 m i są bardzo solidnie wymurowane z płasko łamanego margla, kładzionego warstwami. Spoiwem jest żółta zaprawa ilasto-wapienna. W jednym z wykopów natrafiono na fragment zawalonego sklepienia kamiennego, który zaświadcza, że dolna kondygnacja budowli była - przynajmniej częściowo - sklepiona.
Sam kopiec powstawał razem z kondygnacją piwniczną budowli głównej; w miarę wznoszenia murów obsypywano je od strony zewnętrznej naprzemiennymi warstwami ziemi i marglistego szutru, pochodzącego z prowadzonej na miejscu obróbki kamienia. Pomimo odnalezienia w wykopach kilkudziesięciu fragmentów cegieł wydaje się, że dom pański w całości wzniesiony był z kamienia, jednak ostateczna odpowiedź uzyskana zostanie dopiero po przebadaniu jego wnętrza. Szerokość zachowanych murów i solidność ich budowy zdaje się świadczyć, że ponad kondygnacją piwniczną wznosiły się jeszcze dwie lub trzy kondygnacje naziemne, zatem budynek mógł mieć wysokość od 12 do 16 m (licząc od stopy fundamentu). Oczywiście do tego należałoby dodać wysokość namiotowego lub dwuspadowego dachu. Kwestia rodzaju pokrycia dachu nie jest jeszcze jasna.
W całości budowlę secemińską możemy określić jako wieżę mieszkalno-obronną (donżon) na kopcu - najpopularniejszy w średniowieczu typ siedziby możnowładczej na ziemiach polskich i nie tylko. Takie donżony były również częściami składowymi zamków fundacji książęcej, królewskiej lub prywatnej, wznoszonych w XIV i XV, a nawet jeszcze w XVI wieku (vide potężny donżon wzniesiony na przełomie XV/XVI wieku przez Myszkowskich na zamku w Mirowie).
Rekonstruowane wymiary wieży na kopcu w Seceminie są w pełni porównywalne z największymi murowanymi obiektami tego typu w średniowiecznym województwie krakowskim (siedziba Spycimira Leliwity w Melsztynie, wzniesiona w połowie XIV wieku, której najstarszą częścią była wieża o wymiarach 10,5 x 15 m; starsza wieża w Wieruszycach o wymiarach 11 x 14 m, wzniesiona w drugiej połowie XV wieku; dobrze zachowana do dziś wieża z przełomu XV/XVI wieku w Rzemieniu, gnieździe jednej z linii rodu Leliwitów, o wymiarach 13 x 13,7 m). Porównywalne są również niektóre obiekty śląskie z XIV i XV wieku (Jędrzychów, Wilków Wielki, Wierzbna). Natomiast secemińska wieża Szafrańców nie ma odpowiednika na terenie dawnej Sandomierszczyzny, co dobrze ilustruje potęgę i pozycję rodu w XV wieku, w obrębie województwa sandomierskiego.
Co do chronologii wzniesienia budowli sprawa nie jest jeszcze jasna. Dotychczasowe przesłanki stratygraficzne zdają się przemawiać za tym, że wzniesiono ją w stosunkowo niedługim czasie po wybudowaniu kościoła parafialnego, skoro nawarstwienia pozostałe po produkcji cegieł na potrzeby wznoszonej świątyni wykorzystano do stabilizacji podłoża i nasypu kopca, który wszak rósł razem z dolną kondygnacją wieży. W grę wchodziłaby zatem pierwsza połowa XV wieku, a więc czasy trzech pierwszych Piotrów Szafrańców, najbardziej zasłużonych dla pomyślności politycznej i materialnej rodu. Problemem jest też kwestia chronologii zakończenia użytkowania obiektu. Jak dotąd wydaje się, że nie został on zniszczony w sposób gwałtowny, ale był systematycznie rozbierany, może w XVII wieku, w każdym razie zniknął on już zupełnie w połowie XVIII wieku, kiedy tuż obok powstawał na kopcu dwór Czarnockich.
Wiele jeszcze pytań i problemów, związanych z średniowiecznym dworem Szafrańców w Seceminie, czeka na swoją jednoznaczną odpowiedź. Większość z nich zapewne zostanie rozwiązana w trakcie dalszych badań; na taki optymizm pozwala dobry stan zachowania dolnych partii obiektu.
Prace finansowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, a Urząd Gminy Secemin zapewnił wszelką pomoc dla archeologów.
(źr:http://www.powiat-wloszczowa.pl)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 983

PostWysłany: Czw Lip 14, 2011 9:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brzydki zarośnięty kopiec, zasyfiona sadzawka będąca kiedyś fosą i mostek, dla którego warto żyć. (fot. czerwiec 2011)na północno-wschodniej krawędzi kopca, niedaleko mostka jedyny murowany relikt, ale nie wiem czy to pozostałość dworu XIX wiecznego, czy może muru obwodowego wcześniejszego obiektu, którego relikty odkryto w 2007 roku i który to fakt zmienił pogląd na kształt założenia obronnego w Seceminie.


Obiekt położony obok kościoła, zaraz za drogą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10186
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 14, 2011 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że nie wypieliłeś do zdjęcia tego fragmentu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian44
Rycerz


Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 554

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyspa po rewitalizacji

19.10.2014

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 983

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie, mostek mi naprawili!!!! 3 razy w te i nazad po nim łaziłem w butach kolarskich robiąc zakłady kiedy mi się noga powinie i wpadnę do tej zasyfionej sadzawki... Ech..było minęło.
Nawet całkiem fajną tą atrapę zrobili.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian44
Rycerz


Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 554

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Specjalnie dla Carrollusa...

...naprawiony mostek w całej okazałości Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10186
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 09, 2017 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lipiec 2017
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Dwory obronne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group