Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Święto Rękawki, Kraków 2008.03.25

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Sob Mar 22, 2008 12:11 am    Temat postu: Święto Rękawki, Kraków 2008.03.25 Odpowiedz z cytatem

Święto wprawdzie wywodzi się z zamirzchłych czasów, ale w obecnej formie istnieje od 2000r. Po raz pierwszy byłem rok temu, i wydzje mi się, że wypadło to całkiem okazale i ciekawie. W bitwie nawet polała się prawdziwa krew! Tu link do informacji o tegorocznej Rękawkawce:
http://www.wrotamalopolski.pl/root_Aktualnosci/Informacje/2008/03/Tradycyjne+Swieto+Rekawki.htm
O samym święcie dużo można znaleźć w internecie.
Trochę późno przypomniałem sobie o nim, ale jak by ktoś był chętny to służę pomocą, informacją...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Mar 22, 2008 12:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie skopiować informacje bo za jakiś czas pod linkiem nic już nie będzie, a szkoda by było...

Tradycyjne Święto Rękawki

2008-03-10
25 marca w godzinach 11.30-17.30 pod Kopcem Krakusa w Krakowie odbędzie się Tradycyjne Święto Rękawki. Święto odbędzie się pod hasłem "Człowiek i muzyka w świecie wczesnego Średniowiecza".
Obchodzone od wieków święto trzeciego dnia Wielkanocy. Od roku 2000 odbywające się pod Kopcem Krakusa w formie konkursów, pokazów walk, prezentacji uzbrojenia i życia z okresu wczesnego średniowiecza. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan
Program
11.30 Prezentacja Drużyn i Bieg Wojów wokół Kopca
12.00 Rozpoczęcie imprezy (Obrzęd Przywitania Wiosny: rozpalenie ognia oraz toczenie jaj i kołacz z kopca Krakusa)
12.30 Pochód z Gaikiem
13.30 Śpiewy i Tańce w medycynie
14.00 Zabawy taneczne
15.00 Główna Bitwa wśród bicia bębnów i dęcia w rogi.
16.00 Koncert zespołu "Południca"
17.00 Tryzna
17.30 Koncert Zespołu Jakuba "Żmii" Zielina
Ponadto w programie:
Medycyna Średniowieczna (Collegium Medicum UJ)
Warsztat powroźnicy
Przymierzalnia strojów średniowiecznych
Pokazy życia codziennego we wczesnym średniowieczu
Namiot Muzeum Archeologicznego (Oddział Nowa Huta)
Konkursy "sprawności rycerskich".
Jazda konna
Pokazy rzemiosł tradycyjnych: kowal i kuźnia średniowieczna, pokaz garncarstwa średniowiecznego i pradziejowego, bednarz, mielenie zboża, mincerz, płatnerz
Opracowanie: mot2008-03-10


Wybierasz sie tam może? Nie ukrywam, że jestem zainteresowany muzyką jaka tam będzie. Nie znam tego zespołu a wydaje mi się, że będzie grać w odpowiednim klimacie.
Jeśli byś szedł to bardzo mocno bym się uśmiechnął o ewentualną płytkę tego zespołu. Oczywiście wszystkie koszta ponoszę Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Sob Mar 22, 2008 1:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będę starał się dotrzeć. Rok temu chyba ten sam zespół był. Grają taki "prasłowiański folk". Niestety nagłośnienie im się psuło. Kaset czy płyt nie widziałem, ale też nie pytałem o nie.
Jeśli dotrę to popytam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2008 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod kopiec Krakusa dotarłem o 15.30. Trochę czasu zajęło mi wstąpienie do najmniejszego, jednego z najstarszych i najmniej dostępnego kościoła w Krakowie (otwarty jest 2 razy w roku: dzień patrona - św. Benedykta i dzień po Świętach Wielkanocnych, wtedy gdy odbywa się święto Rękawki). Kościół mieści się na wzgórzu Lasoty, sąsiednim do Rękawki. Były czasy kiesy święto Rękawki było przeniesione w okolice kościoła św. Benedykta (zabory). Pierwszy raz byłem w tym kościele. Kiedy doszedłem pod kopiec Krakusa, bitwa właśnie się skończyła. Wojowie jednak jeszcze wielokrotnie ustawiali się i nacierali na siebie. Później był koncert zespołu Południca! Koncert bardzo fajny, w klimacie dawnej muzyki, ale raczej takiej folk. Koncert odbył się w iście zmiennych i gwałtownych warunkach pogodowych. Było piękne słońce, ale i też nawałnica śnieżna z porywistym wiatrem. Wszyscy wyglądali jak bałwany i wokalistka stwierdziła, że jesteśmy najpiękniejszą publicznością dla jakiej grali kiedykolwiek Cool Very Happy .
Po koncercie odbył się pokaz Tryzny, pogrzebu wodza. Były płaczki, przemowy, dęcia w rogi i pojedynki pod stosem (nie na śmierć, ku chwale i czci zmarłego). W trakcie pokazu przeszła następna nawałnica śnieżna, ale jakoś nikomu zbytnio to nie przeszkadzało.
Podsumowując. Impreza jest widowiskowa, ciekawa i pouczająca. Może jeszcze nie jest całkiem profesjonalna, ale dzięki temu człowiek bardziej odczuwa ten klimat, a nie tylko czuje się widzem perfekcyjnego widowiska.
Polecam, jak będzie czas to za rok udam się ponownie.


























Ostatnio zmieniony przez Woj dnia Pon Sie 30, 2010 9:03 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2008 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na całkiem miła imprezę, rycerstwo z jakiegoś konkretnego okresu, a sama bitwa nawiązująca do jakiegoś wydarzenia?
Ten kościółek bardzo mi sie podoba, to co widać na zdjęciu to główne wejście? Z jakiego okresu on pochodzi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 1:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rycerstwo w większości pochodzi z Wiślańskiej Drużyny Wojów KRAK (główny organizator Rękawki, wraz z Domem Kultury Podgórze), ale inne drużyny też przyjeżdżają. KRAK odtwarza i wzoruje się na okresie wczesnego średniowiecza IX – XI w. Bitwa, którą odtwarzali w tym roku to właśnie ten okres – 989r. Zdobycie Krakowa (od Czechów) przez wojska Mieszka I.

Wejście do kościoła jest główne, jedyne. To co widać to efekt restauracji z 1598r. Pierwotnie była to oczywiście rotunda, datują ją nawet na X wiek. Kościół parokrotnie był przebudowywany do obecnej postaci. W najstarszej warstwie odkryto pozostałości dwóch murów, które prawdopodobnie są pozostałością po budynku pałacowym połączonym ze świątynią. Założenie jest bardzo podobne do tego z Wawelu z tego okresu i są hipotezy o możliwości istnienia w tym miejscu równorzędnego Wawelowi ośrodka władzy. Kościółek cudem uniknął wyburzenia (był już do tego przeznaczony) w czasie zaborów (w tym okresie w Krakowie wyburzono ok. 20 kościołów, często bardzo starych Sad ). Pamiątką po tym okresie jest ten duży ceglany fort, też św. Benedykta. Jest to unikatowy w skali Europy, jedyny w Polsce fort wieżowy.
Tuż obok kopca jest jeszcze jeden obiekt historyczny. Nieczynne kamieniołomy Liban. Tu pracowali Żydzi z obozu Płaszów, których ratował Oscar Schindler. Zdjęcia do filmu Spielberga też tam były kręcone.
Widok na kościół Benedykta i fort oraz panorama z Wawelem, to oczywiście zdjęcia z kopca.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum