Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Harer

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Etiopia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Pon Cze 15, 2009 12:25 am    Temat postu: Harer Odpowiedz z cytatem

Harer to czwarte święte miasto islamu (po Mekkce, Medynie i Jerozolimie, przynajmniej tak tam uważają). Jego początki sięgają VII - XI wieku (różnie podają różne źródła). Miasto zostało założone najprawdopodobniej przez osiedlających się przy szlakach handlowych muzułmanów. Przez lata przeżywało różne koleje losu (od bycia stolicą niezależnego królestwa Harari do czasów okupacji egipskiej). Ostatecznie w 1887r przyłączone do Etiopii przez cesarza Menelika II. Harerczycy zachowali jednak swoje poczucie odrębności (mają swój język). W 1995 roku region uzyskał autonomię.
Obecnie całe miasto liczy ok. 120 tyś. mieszkańców. Stare historyczne miasto, Harer Jugol (Jugol w języku Harer znaczy mur, twierdza) jest otoczone murami i zamieszkuje je ok. 21 tyś. mieszkańców. Wewnątrz murów znajduje się prawdziwy gąszcz wąziutkich uliczek. Domy w stylu arabskim (z podwórkami odgrodzonymi od ulicy), domy w stylu kolonialnym (prostokątne z werandami, budowane przez kupców hinduskich) i domy stanowiące połączenie tych dwóch stylów. Wewnątrz murów jest także kościół ortodoksyjny, bazylika rzymskokatolicka i… 82 do 120 meczetów (przeważnie są to przydomowe miejsca modlitwy, niewidoczne z ulicy; właśnie z ilości meczetów Harer słynie).


Źródło: Przewodnik Lonely Planet.

Mury okalające miasto zostały wybudowane przez emira Nur ibn Mujahid ibn ‘Ali ibn ‘Abdullah al Dhuhi Suha w XVI wieku dla ochrony miasta przed migrującymi na północ ludami Oromo. Długość murów wynosi 3342 metry, a zagrodzony teren posiada powierzchnię 1,6 km2. Mury w niektórych miejscach są wysokie na ponad 4metry. W ciągu murów znajduje się 5 bram (szóstą dodano już po przyłączeniu Hareru do Etiopii). Według tradycji głoszonej przez harerczyków symbolizują one pięć filarów wiary muzułmańskiej. Ich rozmieszczenie ma przedstawiać pozycję modlącego się muzułmanina. Dwie południowe bramy to stopy, skrajne (zachód i wschód) to dłonie, północna to głowa skierowana w stronę Mekki. Każda brama ma swoją nazwę w lokalnym języku hareri, a także po arabsku od czasu podboju Hareru przez Egipt oraz amharską po przyłączeniu miasta do cesarstwa. Z powodu zróżnicowania etnicznego ludności, funkcjonują także nazwy w języku oromo i somali. W kolejności są to: Harar, Shoa, Buda, Sanga, Erer, Fallana.
W 2006 roku ufortyfikowane miasto Harer Jugol zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia są robione na zewnątrz murów, idąc od Harar Gate do Shoa Gate, Buda gate… Odcinek od Fallana Gate do Harar Gate jest niedostępny.












Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Mury miejskie -> Etiopia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum