Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Święto Rękawki, Kraków 2009.04.14

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:43 am    Temat postu: Święto Rękawki, Kraków 2009.04.14 Odpowiedz z cytatem

Jak co roku, tradycyjnie we wtorek po Świętach Wielkanocnych odbędzie się Święto Rękawki pod kopcem Krakusa. W tym roku ma to wyglądać tak:

14 kwietnia 2009 godz. 11.30-17.30
Tradycyjne święto RĘKAWKI pod Kopcem Krakusa pod hasłem „Pierwsze państwa słowiańskie"

Obchodzone od wieków święto trzeciego dnia Wielkanocy.
Od roku 2000 odbywające się pod Kopcem Krakusa w formie konkursów,
pokazów walk, prezentacji uzbrojenia i życia z okresu wczesnego średniowiecza.
Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych
osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według
przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne.
Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.

Program:
11.30
Prezentacja Drużyn i Bieg Wojów wokół Kopca
12.00
Rozpoczęcie imprezy
(Obrzęd Przywitania Wiosny: rozpalenie ognia oraz toczenie jaj i kołaczy z kopca Krakusa)
15.00
Inscenizacja bitwy wojsk Księcia Wiślan z oddziałami lokalnego
władyki Bitwa wśród bicia bębnów i dęcia w rogi.
17.00
Tryzna

Ponadto w programie:
11.00-17.00 Medycyna Średniowieczna (Collegium Medicum UJ)
11.00-17.00 Warsztat powroźnicy
11.00-17.00 Przymierzalnia strojów średniowiecznych
11.00-17.00 Pokazy życia codziennego we wczesnym średniowieczu
11.00-17.00 Namiot Muzeum Archeologicznego (Oddział Nowa Huta)
11.00-17.00 Konkursy „sprawności rycerskich”.
11.00-17.00 Jazda konna
11.00-17.00 Pokazy rzemiosł tradycyjnych
kowal i kuźnia średniowieczna
pokaz garncarstwa średniowiecznego i pradziejowego
bednarz
mielenie zboża
mincerz
płatnerz


Tu link do strony organizatora (Dom Kultury Podgórze) z której skopiowałem program (jest tam kilka zdjęć)
http://dkpodgorze.krakow.pl/content/view/798/133/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tradycyjnie w pierwszy wtorek, po Świętach Wielkanocnych, pod kopcem Krakusa odbyło się święto Rękawki. Tegoroczny program, w poście powyżej.
Pogoda była piękna, więc ludzi było bardzo dużo, znacznie więcej niż rok wcześniej. To samo tyczy się również wszystkich tych, którzy odtwarzali średniowieczną społeczność (wojowie, damy, rzemieślnicy…). Impreza rośnie w siłę i jest coraz okazalsza.
Udało mi się dotrzeć na godzinę 15.00, czyli na główną bitwę. Ludzie tak szczelnie otaczali cały plac bitwy, ze trudno było znaleźć miejsce gdzie dobrze widać. Z tego powodu zrobiłem niewiele dobrych zdjęć samej bitwy. Dodatkową przeszkodą byli „paparazzi” którzy w dużej liczbie przeszli za sznur okalający pole bitwy i robili zdjęcia zasłaniając widok publiczności. Organizatorzy powinni zdecydowanie ukrócić tę praktykę.
Po bitwie część wojów jeszcze przez długi czas rozgrywała między sobą pojedynki według tradycyjnych turniejowych zasad. Przed każdą taką inscenizacją jeden z wojów mówił według jakich zasad teraz będą walczyć. Od bardzo sportowych i honorowych walk do walk bez jakichkolwiek zasad, gdzie liczyło się tylko przetrwanie.
Ponadto była efektowna inscenizacja spalenia obozowiska i na koniec pokaz obrządków pochówku. Obok siebie, w tym samym czasie odbył się pogański obrządek tryzny i chrześcijański pochówek. Między uczestnikami obydwu pochówków dochodziło do ciągłych utarczek słownych. Większe zainteresowanie wzbudziła tryzna, bo jest widowiskowa. Zapłonął wielki stos, obok którego wojowie toczyli pojedynki. Na pogrzebie chrześcijańskim zaś jedynie zakopywano „zwłoki” w ziemi. Nad grobem mowę wygłaszał ksiądz (mocny element pogrzebu chrześcijańskiego). Pomysł z równoległymi pochówkami ciekawy i dobry. Jedynie trochę lepiej powinno to być zorganizowane. Obydwa pochówki powinny być odgrodzone od publiczności tak żeby widzowie nie mogli wchodzić między dwie inscenizacje.
Poza tym można było przez cały czas oglądać okazałą wioskę, metody pracy dawnych rzemieślników, wystawę na temat kopców krakowskich, popróbować strzelania z łuku. Dla zgłodniałych były kiełbaski i inne przysmaki, a dla spragnionych (pierwszy raz na Rękawce widziałem) moszczyk rycerski (bardzo smaczny).
Na koniec miał się odbyć koncert zespołu Południca!, lecz z powodu żałoby został przełożony na 04 czerwca do kina Wrzos, gdzie się udałem na „dokończenie Rękawki”. Koncert Południcy! jak zwykle udany. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda mi się dotrzeć pod kopiec Krakusa.
















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum