Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lubiń - Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Kwi 11, 2014 10:38 pm    Temat postu: Lubiń - Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Odpowiedz z cytatem

Obecny barokowy kształt kościoła pochodzi z XVIII w., do dzisiaj jednak zachowały się w nim partie z wcześniejszych epok. Romańskie (z XII w.) są fundamenty i dolna część wieży, mur ściany południowej do wysokości 8 m z przyległym fragmentem muru kamiennego. W stylu gotyckim w XV i XVI w. wybudowano zasadniczą część wieży, jak również wyższe partie nawy, prezbiterium i zakrystię jak również szczyt od strony wschodniej.




Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Maj 11, 2023 1:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Kościół I - romański z 3 ćw. XI wieku. Budowla hipotetyczna, nigdy nie ukończona, podobno gdzieś są jakieś fundamenty, ale ich nie widać.
2. Kościół II - romański, zbudowany w dwóch etapach, w 2-4 ćw. XII wieku z granitowych, gnejsowych i kwarcytowych kwadr, jednonawowy z wieżą zachodnią (zbudowaną w 2-gim etapie budowy). Pod wieżą krypta osadzona 0,5 metra pod posadzką, przykryta sklepieniem krzyżowym na gurtach, opartym na centralnym filarze i przyściennych pilastrach. Do nawy krypta otwierała się podwójną arkadą wspartą na masywnym, środkowym filarze. Posadzkę krypty pokrywały ceramiczne płytki. Kościół nie miał wydzielonego prezbiterium, od wschodu zamknięty był apsydą. Również transept zamknięty był dwiema apsydami od wschodu. Z budowli tej przetrwały mury nawy, wieży oraz relikty krypty zachodniej pod posadzką i apsydy południowej. Z detalu portal w południowej ścianie nawy i 5 okien.
3. Kościół III - w 2 ćw. XIII wieku kościół romański rozbudowany o prostokątne prezbiterium w miejscu rozebranej apsydy wschodniej oraz w miejscu północnego ramienia transeptu i przylegającej doń apsydy o kaplicę grobową zakończoną apsydą. W drugiej połowie XIII wieku kaplicę nadbudowano i zamknięto od wschodu prostą ścianą, wybudowano też od zachodu smukłą wieżę o bokach długości 6,5 metra. Z tej fazy zachowały się mury wieży i być może fragmentarycznie wschodnia(?) oraz północna(?) ściana kaplicy, gdzie widoczny jest kamienny wątek murów, ale również nie znalazłem co do tego żadnych pewnych informacji.

4. Klasztor. Z fazy XII-wiecznej pochodzi skrzydło wschodnie, niezachowane. W fazie XIII-wiecznej powstało skrzydło zachodnie wraz z budowlą wieżową, również niezachowane. Pod obecnymi nowożytnymi budynkami intrygujące fundamenty, o których nic niestety nie znalazłem.

5. Obwód obronny. Przy południowej ścianie nawy widoczny fragment romańskiego(?) ciosowego muru, a za nim spory fragment muru z cegły w układzie wendyjskim. Niestety nie znalazłem nic więcej na ten temat.

Widok ogólny od południowego zachodu


Relikty apsydy południowej


Ściana wschodnia kaplicy XIII wiecznej (?)


Ściana północna kaplicy XIII wiecznej (?)


Fundamenty pod wschodnią elewacją zachodniego skrzydła klasztoru


Fundamenty(?) muru obronnego


Mur z cegły w układzie wendyjskim za murem romańskim (na drugim planie, w głębi)


Okna


Wnętrze -widok ku wschodowi


I w kierunku zachodnim


Okno


Portal


Ściana północna nawy od strony kaplicy


Krypta - widok ogólny


Krypta - relikt filara


Krypta - Pilaster zachodni


Krypta - płytki ceramiczne


A teraz jak wygląda zwiedzanie. Kościół był zamknięty, ale na drzwiach w kruchcie jest kartka z numerem telefonu do brata furtiana, który przyjdzie i otworzy kratę. Wejście do krypty po lewej stronie w nawie, trzeba sobie podnieść bardzo ciężką klapę i zejść po drabinie. W krypcie jest w podłodze jakaś jedna żarówka, więc z sensownymi zdjęciami kiepsko.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum