Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chojnica - kościół pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Sty 19, 2013 5:10 pm    Temat postu: Chojnica - kościół pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela Odpowiedz z cytatem

Wielce się zdziwiłem, kiedy przeglądając dysk stwierdziłem, iż nie dysponuje żadnymi zdjęciami własnymi ruiny kościoła pod wezwaniem ścięcia św. Jana Chrzciciela w niestniejącej już wsi - Chojnicy. W związku z powyższym dziś się wybrałem na poligon, naprawić ten fakt.

Informacje o zabytku pochodzą z tablicy zamieszczonej na jej murze:
Cytat:
Kościół p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela został ufundowany przez Jana Przecławskiego wicewojewodę poznańskiego. Zakończenie pierwszego etapu budowy datowane jest na podstawie inskrypcji na rok 1531. Syn Jana - Andrzej Przecławski rozbudował kościół o kaplicę północną wraz z kryptą rodzinną.

Według autora inwentaryzacji architektonicznej - mgr inż. arch. Antoniego Kąsinowskiego "budowa głównej bryły kościoła przypada na okres późnego gotyku pod względem rozwiązań plastycznych (np. sklepienie gwiaździste z elementami żeber siatkowych), a pod względem warsztatowym na czas pełnego gotyku".

W latach 1720-1748 dokonano przebudowy barokowej kościoła, m.in. wzniesiono kaplicę, przebudowano zakrystię, wykonano wejście zachodnie, przemurowano okna zmieniając ich kształt.

W XIX wieku dokonano kilku konserwacji i remontów kościoła. W roku 1898 Gustaw von Treskow sprzedał Chojnice z przeznaczeniem na poligon szkoleniowy armii pruskiej, od której przejęła go w 1918 armia polska. W latach 30-tych XX wieku przeprowadzono ostatni remont chojnickiego kościoła w wyniku zarządzenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sztuki i Kultury w Poznaniu.

Kościół został zamknięty przez niemieckie władze wojskowe po włączeniu Chojnicy do poligonu artyleryjskiego, ale nie u legł zniszczeniu podczas wojny. W czerwcu 1947 ks. proboszcz T. Myszczyński pisał do Kurii Metropolitalnej -"komendant poligonu ppłk Wieleżyński oświadczył mi, że absolutnie nie gwarantuje całości kościoła w Chojnicy (...), wobec tego zupełnie bezcelowe jest zabezpieczenie i konserwowanie wspomnianego kościoła." W roku 1958 władze wojskowe pod naciskiem konserwatora wojewódzkiego dokonały wymiany części więźby dachowej, części pokrycia dachu i zamurowania wejść, oświadczając, iż dalszych robót nie przewiduje się. W roku 1974 Wojewódzki Konserwator Zabytków, wspierany społecznymi działaniami F. Jaśkowiaka i E. Zabłockiego, upominał władze wojskowe w sprawie ochrony obiektu.

W lutym 1976 r. F. Jaśkowiak poinformował wojewódzkiego konserwatora o zawaleniu się sklepień, a ten zlecił Pracowniom Konserwacji Zabytków wykonanie inwentaryzacji architektonicznej, której nie wykonano ze względu na brak zgody władz wojskowych na wejście na teren.

W grudniu 1993 roku na łamach lokalnej Gazety Sucholeskiej ukazał się apel ówczesnego sekretarza gminy Marka Woźniaka o ratowanie kościoła. W wyniku podjętych działań, przy życzliwości i pomocy władz wojskowych, przy poparciu wojewody poznańskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków, udało się wiosną roku 1994 oczyścić wnętrze kościoła z gruzu i rosnących w nim drzew. Prace wykonali archeolodzy, transport zapewniło wojsko. Wykonano również niezbędne prace budowlane przy grożącej zawaleniem wieży. Całość prac sfinansowała Gmina Suchy Las.

Do prac przy kościele powrócono w roku 2001, kiedy to Gmina Suchy Las na mocy umowy z władzami powiatu poznańskiego przeprowadziła pierwszy etap robót zabezpieczających, podczas którego wykonano pełne przemurowanie i zabezpieczenie dachówką korony murów.
Kolejny etap prac w roku 2002, został sfinansowany i zlecony przez samorząd powiatu poznańskiego i obejmował uzupełnienie groźnych ubytków w dolnych częściach murów, zamurowanie wyrwy w ścianie zakrystii oraz zamknięcie obu wejść kratami, w celu zabezpieczenia wnętrza kościoła przed dewastacją. W trakcie prac uporządkowano również otoczenie kościoła.

Krat opisanych powyżej już nie ma i słusznie. Jeszcze z 6-7 lat temu do środka przedostawałem się czołgając się przez małą dziurę w ścianie zakrystii. Dziś można spokojnie zwiedzać.





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum