Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podgórze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Lubelskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 05, 2008 12:12 pm    Temat postu: Podgórze Odpowiedz z cytatem

wieś w powiecie chełmskim, w gminie Chełm

We wsi znajduje się mało znany obiekt ale chronologicznie współczesny wieży w Stołpiu. Tak samo jak i w przypadku stołpijskiej wieży obiektu tego nie można wiązać ze świeckimi budowlami obronnymi. Wyróżnione mury świątyni cmentarnej w Podgórzu należą niewątpliwie do najstarszych średniowiecznych budowli sakralnych. Pierwotna wieża została zaadaptowana na nawę obecnego kościoła. Miejsce to zostało już odnotowane w w 1440 roku jako "Spas od Stołpa", a później znane było jako Monastyr. Badania architektoniczne oraz archeologiczne prowadzone w latach 1990-1992 przy kościele w Podgórzu pozwoliły wyodrębnić fazy jego rozbudowy. Najstarszą okazały się mury zachowane do dziś przynajmniej w części fundamentowej bardzo malej cmentarnej świątyni z nawą o wymiarach 5,4x5,4m i prezbiterium 2,4x2,4m. Natomiast wyróżniona przez P.A.Rappoporta w Podgórzu obronna "wołyńska wieżą" o wymiarach 13x16m tj nawa obecnego kościoła powstała między 1440 a 1650 rokiem ze starszego rozbudowanego budynku klasztornego dostawionego przed 1440 rokiem do jeszcze starszej wczesnośredniowiecznej świątyni.

fazy rozbudowy świątyni: A-I faza przed końcem XIII wieku, B-II faza przed 1440 rokiem, C-III faza przed 1650 rokiem (wg.Kasiborski, Stasiak 1990, oprac. i rys. I.Kutyłowska)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kalos70
Honorowy


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 421
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Gru 17, 2011 6:41 pm    Temat postu: Podgórze Odpowiedz z cytatem

Kościół Chrystusa Pana Zbawiciela
Była unicka cerkwia pw. Chrystusa Pana Zbawiciela. Prezbiterium może pochodzić z XIII w. Dawniej istniał tu unicki monaster św. Spasa, od którego jeszcze do II wojny światowej wieś nazywała się Spas.

_________________
More...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sie 24, 2014 2:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kościół w całości


widoczna część zaadoptowanej wieży


wnętrze wieży, tam gdzie ołtarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Nie Sie 24, 2014 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania archeologiczno-architektoniczne, przeprowadzono w latach 1990-92, pozwoliły ustalić, że prezbiterium kościoła pochodzi z XIII w. i stanowiło pierwotnie odrębną świątynię. Według opisu, zawartego w artykule Stanisławy Rudnik („Wyniki badań architektonicznych kościoła w Podgórzu, gmina Chełm”, zamieszczonego w materiałach z sesji naukowej z 1995 r. „Najważniejsze odkrycia archeologiczno-architektoniczne Chełma i okolic”) była to niewielkich rozmiarów świątynia jednonawowa, założona na planie kwadratu o wymiarach 5,4 na 5,4 m na zewnątrz), z małym prezbiterium (2,2 na 2,2 m). Zbudowana została z ciosów kamienia naturalnego w kolorze ciemnoszarym, zielonego glaukonitu i kamienia łamanego. W XV w. do ściany zachodniej świątyni dobudowano prostokątny budynek, pełniący rolę klasztoru. Kolejna przebudowa miała miejsce w 2 połowie XVII w. i prawdopodobnie polegała na przekształceniu istniejącego kompleksu budowli w jedną świątynię. W ten sposób dawna świątynia stała się prezbiterium nowej cerkwi. W tym czasie wzmocniono również budowlę szkarpami. W 2 połowie XIX w. dobudowano jeszcze zakrystię i przedsionek.
Warto więc obiekt odhaczyć również w dziale romańskim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Lubelskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum