Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kraków (Stare Miasto) - klasztor dominikanów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1002

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2011 12:15 pm    Temat postu: Kraków (Stare Miasto) - klasztor dominikanów Odpowiedz z cytatem

Kościół - wczesnogotycki z elementami romańskimi w prezbiterium ukończonym zapewne ok. 1257 roku. Prezbiterium początkowo stanowiło samodzielną świątynię, budowę naw rozpoczęto dopiero w ostatniej dekadzie XIII wieku.
Na skutek licznych przebudów pierwotny kształ prezbiterium uległ znacznemu zatarciu. Prezbiterium obiega fryz arkadkowy, nadto we wschodniej fasadzie widoczne są trzy zamurowane okienka. W zakrystii, od północy dobrze widoczna jest masywna przypora.
Widok od pd-wschodu


I zza furtki


I z wieży Kościoła Mariackiego


Traida okien


Wnętrze przebiterium - nie mogę nigdzie dojść czy okienka w północnej ścianie są pierwotne, czy wtórne.


Przypora w zakrystii.


Przy wejściu do kościoła, po bokach portalu gotyckiego wmurowano węgary portalu XIII-wiecznego prowadzącego do prezbiterium.


Klasztor.
Najstarsze jest skrzdło północne, powstało bowiem jeszcze przed najazdem Tatarów w 1241 roku.
Refektarz zbudowany został w latach trzydziestych XIII wieku z materiału pozyskanego z rozbiórki kościoła św. Tomasza. Jest to budowla w pełni romańska, ciosowa, w wyższych partiach z cegły w układzie wendyjskim. Pod refektarzem dwunawowa krypta.
W ścianie południowej zachował się romański portal oraz 3 okna, we wschodniej również 3 okienka w ścianie szczytowej oraz jedno w kondygnacji parterowej i fragment rozety.
Do wnętrza można rzucić okiem jeśli któryś z zakonników wpuści. Podobnie do krypty, aczkolwiek ta jest nieco bardziej dostępna - odbywają się tam spotkania różnych kółek parafialnych itp. Przez to jest też bardziej zagracona. Żeby zrobić zdjęcia pół godziny wynosiłem krzesła.
Widok od pd-wschodu


Traida okien w ścianie wschodniej - zrobienie takiego zdjęcia wymaga przedarcia się do cel zajmowanych przez braciszkówSmile


Portal


Ściana wschodnia od wewnątrz - widoczne zamurowane okno i rozeta


Krypta


Do refektarza przylega niewielkie prostokątne ceglane pomieszczenie mieszczące dziś salkę, w której spotkania ma duszpasterstwo. W ścianie południowej zachowane 3 wczesnogotyckie okna.


Skrzydło wschodnie powstawało już od ok. połowy XIII wieku, na pewno wcześniej niż kościół, jest bowiem zbudowane skośnie względem niego.

Kapitularz
Zbudowany z cegły w układzie wendyjskim, początkowo na planie prostokąta, w XIV wieku przedłużony w kierunku wschodnim i zamknięty trójbocznie. W ścianie zachodniej zachowane romańskie biforialne okienka, w południowej zamurowane okna o wystroju już gotyckim. Portal przekształcony w XIV wieku.Niestety kapitularz jest często zamknięty i trzeba mieć trochę szczęścia by go zwiedzić.
Widok od zachodu


W środku


Okno w ścianie południowej


Kapitularz widziany od wschodu. Część XIII-wieczna kończy się tam, gdzie ukośna przypora (pierwszy ceglany element od lewej). Dalej jest już XIV-wieczna rozbudowa gotycka


I część XIII-wieczna od strony pn-wch.


Skrzydło wschodnie klasztoru, współczesne budowie kapitularza. Charakterystyczne skośne przypory i relikty okien we wschodniej ścianie.


Najlepiej zachowany relikt okna


Budynek zwany "Skarbcem" z połowy XIII-wieku. Niedostępny, a bardzo ciekawy, zbudowany z cegły w układzie wendyjskim z lizenami w narożach. Wewnątrz, w południowej ścianie zachowane są 2 romańskie okna z maswerkami oraz relikty sklepienia.
Widok od zewnątrz. Skarbiec to budynek po lewej z widoczną na pierwszym planie lizeną-przyporą. Na wprost przylegający do niego wczesnogotycki budynek "Gimnazjum św. Jacka"


Relikt portalu?


Wnętrze


Romańskie okna. Zdjęcie robione przez uchylony lufcik w szybie - bo do środka nie chcieli wpuścić - więc d**y nie urywa, ale najważniejsze widać.


Gimnazjum św. Jacka. Prostokątny wczesnogotycki budynek z 2 poł. XIII wieku zbudowany z cegły w układzie wendyjskim, z którego w najlepszym stanie zachowała się ściana południowa z zarysem okna


Stara Zakrystia
Fragment romańskiego, ceglanego muru z zamurowanym portalem i biforium widoczny jest w tzw. Starej Zakrystii i z reguły przysłaniają go różne bambetle w postaci kosiarki, jakiś kanistrów i itp., ponieważ miesjce to wykorzytywane jest jako graciarnia. Do tego braciszki nie życzą sobie żeby robić tam zdjęcia, choć w sumie nie wiem dlaczego, skoro w wszędzie wkoło ludzie robią zdjęcia bez żadnych przeszkód. Zanim mnie wyrzucili, udało mi się jednak ten fragment sfocić.


Stojąc przed kapitularzem widzimy cegalne mury (w przeważajacej części otynkowane) odchodzące w lewo (czyli w kierunku północnym), aż do drzwi w ścianie uprzejmie informujących, ża za nimi jest już "cenzura". To ciąg dalszy skrzydła wschodniego, obejmujacy pomieszczenia "Skarbca" i "Gimnazjum św. Jacka" w których zachowane są ceglane partie romańskie. W rozmowie z zakonnikiem uzyskałem informacje, że nawet by tam wpuścili, ale trzeba się umówić mejlowo i uzyskać zgodę, po czym, przy próbie uzyskania takiej zgody zostałem kompletnie olany. Przykre to.

Edit: fragment XIII-wiecznego portalu w ścianie stanowiącej przedłużenie wschodniej ściany refektarza. O dziwo było otwarte.


Ostatnio zmieniony przez carrollus dnia Sro Maj 06, 2020 2:38 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 03 Lip 2020
Posty: 123

PostWysłany: Pią Lip 03, 2020 3:07 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1002

PostWysłany: Wto Sie 16, 2016 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na ŚDM otwarły się bramy i można było wejść na ogrody, gdzie czekały relikty wschodniego skrzydła klasztoru (kapitularz, skarbiec, Gimnazjum św. Jacka". Z tej okazji małe uaktualnienie galerii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1219
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla potomnych.

http://www.rmf24.pl/nauka/news-sa-dowody-na-odkrycie-najstarszego-kosciola-jaki-dominikanie,nId,2579071

Cytat:
Są dowody na odkrycie najstarszego kościoła, jaki dominikanie wznieśli po przybyciu do Krakowa

Potężny kamienny mur jest dowodem na to, że odkryliśmy najstarszy kościół, jaki dominikanie wznieśli po przybyciu do Krakowa – mówią w rozmowie z reporterem RMF MAXXX Przemkiem Błaszczykiem archeolodzy, pracujący na terenie dzisiejszego kościoła Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej w Krakowie. To kościół przylegający do konwentu dominikanów - i jak się teraz okazuje - pierwszy polski klasztor dominikanów. Został przez nich wzniesiony po tym, jak biskup Iwo Odrowąż sprowadził ich do Polski z Bolonii.

Mury pierwszego klasztoru, wzniesionego przez zakon dominikanów na terenach Polski, cmentarz wewnątrzkościelny z ponad 40 miejscami pochówku, zabytki z osady wczesnośredniowiecznej, fragmenty posadzki z płytek ceramicznych późnoromańskich, fragmenty tkanin i ponad 120 monet oraz dewocjonalia. To tylko niektóre zabytki odnalezione podczas prac, prowadzonych przez archeologów na terenie kościoła Św. Trójcy w Krakowie. Pochodzą one z okresu od X do XIX wieku.

Dominikanie, ze św. Jackiem na czele, przybyli do Krakowa z Bolonii w 1221 roku. Sprowadził ich krakowski biskup Iwo Odrowąż, który oddał im częściowo drewniany, częściowo murowany kościół parafialny Św. Trójcy. Ten - według naukowców - został uszkodzony przez pożar i najazd tatarski w 1241 roku.

Odkryty teraz potężny mur o szerokości 180 cm to dowód na to, że badacze natrafili na pierwszy klasztor, wzniesiony przez dominikanów na ziemiach Polski.

Poza nim odnaleziono fragment posadzki z płytek ceramicznych późnoromańskich, ułożonych wtórnie. To jest bardzo cenna rzecz w archeologii i w badaniach, ponieważ świadczy o tym, że taki był poziom użytkowy kościoła w pewnym okresie. To dla nas stały punkt odniesienia, punkt zero. Mur, który zakańczał kościół i fragment posadzki, która została odkryta poza nim, to są naprawdę bardzo ważne dla nas bazowe dowody - tłumaczy dr Anna Bojęś-Białasik, historyk architektury z krakowskiej Politechniki.

Grubość muru wskazuje, że to był mur zewnętrzny budowli, czyli potężnej ściany. To co nam przychodzi do głowy, to jest plan najstarszego korpusu nawowego kościoła, który był krótszy - dodaje Bojęś-Białasik.

Naukowcy prowadzą swoje badania już od dekady. To na ich podstawie badacze stwierdzili, że mury odkryte w kościele pochodzą z XIII wieku.

Odkrycie muru zmienia, czy uzupełnia historię?

I jedno i drugie. Dowód potwierdza nasze hipotezy. Domyślaliśmy się z analizy wcześniejszych badań, że pierwsza świątynia wzniesiona przez dominikanów była mniejsza, ale też wprowadza korektę do starszych badań, które np. twierdziły, że kościół miał taką, czy inną konstrukcję. Najważniejsze jest to, że na dowód tego możemy przedstawić nasze odkrycie - wyjaśnia dr Bojęś-Białasik.

Podczas prac archeologicznych udokumentowano ponad 40 pochówków. Wszystkie pochodzą z okresu funkcjonowania kościoła, co najmniej od XIII do XVIII wieku - tłumaczy archeolog Monika Łyczak. Najlepiej zachowały się pochówki bliższe naszych czasów. Trumny były pokrywane dziegciem w celu uszczelnienia desek, niektóre z nich były wysypane wapnem. Może to świadczyć o tym, że zmarłych transportowano z dalszych okolic.


Archeolodzy uchwycili także elementy zwyczajów pogrzebowych. Niektóre trumny wyposażane były w poduszki z wierzchem tekstylnym, wypełnione wysuszonymi roślinami.

Kolejnym ciekawym odkryciem archeologów jest płyta epitafijna z początku XV wieku.

To płyta z roku 1412, przynajmniej tak wskazuje napis otokowy - wyjaśnia ojciec dr Tomasz Gałuszka, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego i wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Napis jest bardzo zatarty, ale można go odczytać - dodaje. Dowiadujemy się z niego, że w roku 1412 w niedzielę w miesiącu wrześniu zmarł i został pochowany jakiś czcigodny nobilis. Archeologom udało się odkryć zarys postaci na tej płycie, trzymającą miecz lub szpicę. To potwierdza, że jest to płyta jakiegoś dobrodzieja świeckiego, pochodzącego z tutejszych elit. Płyta na pewno ozdobi nasze lapidarium, muzeum z kamieniami - opowiada ojciec dr Tomasz Gałuszka.

Poza tym odnaleziono też fragmenty tkanin oraz dewocjonalia. Co zaskakujące, bardzo nieliczne. Odnaleźliśmy dwa w miarę kompletne różańce oraz kilka pojedynczych drewnianych paciorków, które są tak słabo zachowane, że nie nadają się do konserwacji. Odkryliśmy także ponad 120 monet - od denarów jagiellońskich z XV wieku, szelągów Karola Gustawa aż do monet pochodzących z czasów remontu kościoła po pożarze w XIX wieku - opowiada Monika Łyczak.

Przemek Błaszczyk_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marcin600
Pobożny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 100

PostWysłany: Pon Lut 24, 2020 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozostałości kościoła przeddominikańskiego (?) zamarkowane innym kolorem kostki nawierzchni przed wejściem głównym.Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group