Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kraków (Stare Miasto) - klasztor franciszkanów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2011 2:13 pm    Temat postu: Kraków (Stare Miasto) - klasztor franciszkanów Odpowiedz z cytatem

Kościół klasztorny wzniesiono w latach 1241-1269 na planie krzyża greckiego. Relikty romanizmu najlepiej są widoczne w północnym ramieniu transeptu w postaci fryzu arkadkowego i biforialnych okienek na poddaszu. Ściany prezbiterium posiadają już fryz ząbkowy. Także lizenoszkarpy to relikt romanizmu. Okna kościół ma za to gotyckie.
W trzeciej ćwierci XIII wieku razem z zachodnim skrzydłem claustrum powstała południowa ściana nawy co zapoczątkowało proces powolnej przebudowy kościoła w duchu gotyckim. U schyłku XIII wieku kościół miał plan krzyża łacińskiego i 1 lub 2 nawy.

Północna ściana transeptu


Fryz ząbkowy w południowej ścianie prezbiterium


Południowa ściana transeptu. Widoczny relikt biforium i brak fryzu arkadowego


Południowa ściana nawy z zarysem okien widziana z wirydarza


Pierwotne okno w transepcie


Do południowej ściany prezbiterium przylega tzw. Stara Zakrystia z ok. 1260-1270 roku. W jej południowej ścianie zachowało się wąskie rozglifione okienko, sklepienie zaś opiera się na półosmiobocznych filarach przyściennych. Niestety, Stara Zakrystia otwarta jest tylko wtedy, kiedy otwarta jest nowa zakrystia, więc zwiedzając kościół zwykle pocałujemy klamkę.
Ściana z oknem


Wspomniany półfilar


Klasztor. Najstarsze jest ceglane skrzydło zachodnie obejmujące budynek refektarza, a w zasadzie dwóch refektarzy. Powstało w III ćw. XIII wieku i łączy cechy romańskie i wczesnogotyckie.
Do dziś zachowały się mury wschodnie budynku do wysokości 4,5 metra zbudowane w wątku wendyjskim z kilkoma otworami okiennymi oraz ściana północna z dwoma oknami. Wszystko widoczne jest tylko od wewnątrz, w dwóch "aulach": św. Jakuba i św. Maksymiliana. Do pierwszej z nich wstęp jest wolny pod warunkiem, że jest otwarta z okazji np jakiegoś koncertu czy konferencji, w drugiej często odbywają się spotkania scholi. Można podejść na furtę i poprosić o wpuszczenie. Tak było w moim przypadku
Aula św. Jakuba


Aula św. Maksymiliana - na ostatnim zdjęciu okienko romańskie.



Kolejnym XIII-wiecznym elementem claustrum jest kaplica św. Eligiusza powstała w ostatniej ćw. XIII wieku. Jest już wczesnogotycka, ale warto o niej w tym miejscu wspomnieć. Początkowo była wolno stojącym budynkiem i mogła pełnić rolę kapitularza lub oratorium. O możliwość zwiedzenia trzeba prosić zakonników, ale nie robią żadnych problemów.


Romański w kształcie portal do kaplicy w południowym skrzydle claustrum


Warto również pamiętać, że w piwnicach pod obecną furtą odkryto relikty kamiennej budowli romańskiej z początku XIII wieku, prawdopodobnie dworu Tęczyńskich, pierwszej siedziby przybyłych do Krakowa franciszkanów. Tam niestety nie udało mi się dostać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Sie 16, 2016 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na ŚDM otwarli drzwiczki na wirydarz, skąd widać południowe ściany nawy i transeptu, co naprędce uwieczniłem komórką..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum