Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czersk

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Mazowieckie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 02, 2011 1:13 pm    Temat postu: Czersk Odpowiedz z cytatem

Pierwszy kościół zbudowano tu na przełomie XI i XII w. Była to świątynia pod wezwaniem Św. Piotra. Usytuowano ją w centralnej części grodu. Odkrycia archeologiczne pozwalają odtworzyć jej lokalizację, kształt i materiały, z jakich została zbudowana. Kościół Św. Piotra znajdował się wewnątrz grodu i miał zapewne charakter kaplicy książęcej. Zbudowany został prawdopodobnie z fundacji Władysława Hermana lub Bolesława Krzywoustego. W czasie wykopalisk w Czersku odkryto relikty tej budowli w postaci bloków wapiennych; udało się odtworzyć zarys fundamentów. Z przeprowadzonych badań wynika, że świątynia grodowa została wybudowana w stylu romańskim, jednonawowa, orientowana, na planie prostokąta. Wokół kościoła znajdowało się cmentarzysko. Najwcześniejsze pochówki, orientowane głowami na zachód, wyznaczają linię murów kościoła. Wokół apsydy groby układają się półkolem. Tak wyznaczone przybliżone granice murów kościelnych dają możliwość oszacowania wymiarów świątyni romańskiej. Miała ona nie więcej niż 8 m szerokości i 15 m długości. Już w pierwszej połowie XII w. Czersk był siedzibą prepozytury (grupy kanoników, której przewodził prepozyt). Około połowy XII w. Czersk przeżył tragiczny w skutkach najazd Rusinów. Gród został zniszczony, spalono umocnienia, drewnianą zabudowę, a także zniszczono kościół Św. Piotra. Na zgliszczach pierwotnego grodu założony został cmentarz, który istniał tam do połowy XIII w. (odkryto ok. 1000 pochówków).
Kościół Św. Piotra został odbudowany. Uroczysta konsekracja odbyła się w 1245 r.; prawdopodobnie wówczas został on podniesiony do rangi kolegiaty. Związana też z nim została siedziba archidiakonatu, poświadczona w źródłach od 1252 r. Przy niewielkiej czerskiej kolegiacie musiała znajdować się rezydencja kanoników. Zespół kapituly w końcu XIV w. liczył cztery osoby. W 1398 r. książę Janusz Starszy kazał przenieść się kapitule do Warszawy.
Za czasów książąt mazowieckich wraz z rozbudową zamku czerskiego przebudowano też kościół Św. Piotra. W XVI w. był to budynek w stylu gotyckim, na fundamentach z łamanego kamienia, o murach ceglanych, sklepieniach żebrowych z podziemiami grobowymi.
źr:http://www.gorakalwaria.info

na zdjęciu fundamenty kościoła św Piotra
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 26, 2012 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maj 2012
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Mazowieckie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum