Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świnoujście - zamek?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zagadkowe obiekty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 24, 2009 9:43 pm    Temat postu: Świnoujście - zamek? Odpowiedz z cytatem

Pod koniec XIII wieku książę Bogusław IV nadał kupcom pomorskim prawo do wolnego przewozu towarów przez ujście Świny, wznosząc w dzisiejszym Świnoujściu komorę celną, którą nie wiem czemu w kilku źródłach nazywano zamkiem. W końcu XIII wieku ujście urasta do ważnego punktu celnego, przy którym powstała wieś West Swine - być może wtedy komorę zaczęto nazywać zamkiem.
Obiekt został spalony w 1457 roku przez mieszczan szczecińskich, który spalili komorę celną ze względu na nakładane opłaty na towary. Miała się mieścić w rejonach ulic Karsiborskiej i Lutyckiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 04, 2014 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

teren pomiędzy ulicami Karsiborską i Lutycką obecnie jest dość mocno zabudowany więc zdjęcie tylko dokumentacyjne. Widok od ulicy Karsiborskiej

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Pią Lip 04, 2014 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli nic nie ma
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11815
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lip 04, 2014 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zupełnie nic, byłem też od strony Lutyckiej, może więcej trawy widać ale był parkan więc robienie podobnego zdjęcia mijało się z celem.
Miejsce to znajduje się zaraz przy wjeździe do miasta od strony promu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Nie Sie 02, 2015 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa artykuły gdybające o tym, gdzie jest zamek w Świnoujściu.

http://swinoujskie.info/artykul/SredniowiecznyZamekWSwinoujsciu
http://swinoujskie.info/artykul/SredniowiecznyZamekWSwinoujsciuCz2

Cytat:
Średniowieczny zamek w Świnoujściu cz.1
Środa [01.10.2014, 07:41]

Po tych wałach i skromnym dziedzińcu mogli stąpać pomorscy książęta i wojowie. Mury mogły uratować życie Bogusławowi V - następcy księcia Warcisława IV. Naukowcy wskazali prawdopodobną lokalizację średniowiecznego zamku, który kilkaset lat temu bronił cieśniny Świny. Okazuje się, że po grodzie z XIII wieku mogło pozostać sporo reliktów!



Ujście cieśniny Świny od ponad 1000 lat pełnio ważną funkcję strategiczną dla wszystkich ludów które tutaj zamieszkiwały. Swoje grody obronne budowali tu Wolinianie. Wielkie szańce wznosili Szwedzi. Potężną twierdzę morską zbudowali w końcu Prusacy. O ile fortyfikacje nowożytne znane są z najróżniejszych źródeł archiwalnych i doczekały się kilku opracowań, fortyfikacje średniowieczne cały czas czekają na swoich odkrywców.

Jednym z takich odkrywców jest dr. Bronisław Nowak - historyk i pasjonat średniowiecza i historii Pomorza Zachodniego. O kilku lat próbuje zlokalizować zamek Pritter, który w okolicach ujścia cieśniny Świny blisko 800 lat temu wybudowali Gryfici.

Bitwa z Meklemburczykami

Zamek zbudowano w XII wieku, najprawdopodobniej w miejscu starszego grodu. Położony był na ziemiach należących do księcia Bogusława IV z dynastii Gryfitów, ale w 1313 roku znajdował się w posiadaniu biskupa kamieńskiego, zapewne wskutek zastawu. Jeszcze za panowania ks. Warcisława IV wrócił do rąk książąt pomorskich z linii wołogoskiej. Elżbieta, wdowa po Warcisławie IV, księciu pomorskim musiała wobec małoletniości swoich synów objąć rządy opiekuńcze. Meklenburczycy zamierzali porwać jej synów po śmierci ojca.

- Byli spadkobiercami Pomorza - tłumaczy B. Nowak - Najstarszy Bogusław V mógł mieć wtedy około ośmiu lat. Przed atakiem Meklenburczyków Elżbieta ze swoimi dziećmi chroniła się - zresztą z dobrym skutkiem – właśnie w tym zamku.

Książęta przez lata władali z tego miejsca Pomorzem. Tutaj podejmowali najważniejsze decyzje, tutaj urządzali wieczerze, stąd wyruszali na wyprawy zbrojne, polowania, tutaj żyli...

Zamek musiał być z jednej strony niedostępny, a z drugiej - wybudowany w takim miejscu, żeby można było kontrolować całą okolicę.

Przy zamku znajdowała się komora celna, która była zabezpieczona umyślnymi fortyfikacjami- kłodami, które można było wrzucać do wody, by blokować tor wodny.

Krzyżacka wizyta

Kontrola nad torem wodnym na Świnie była cierniem w oku miast Księstwa Szczecińskiego. Już w 1339 roku Szczecin, Gryfino i Goleniów zażądały zburzenia zamku, do czego jednak nie doszło. Po raz drugi żądanie to postawiła w pierwszej połowie XV w. Hanza, wszechwładny związek miast kupieckich. Ale także nie przyniosło to skutku.

W tym zamku książę Bogusław V podejmował w 1341 roku wysłanników wielkiego mistrza krzyżackiego, negocjując skutecznie wykupienie z zastawu Ziemi Słupskiej. W latach 50-tych XIV wieku zamek stracił status siedziby książęcej na rzecz Darłowa. Wciąż jednak stanowił ważny strategicznie obiekt, o czym świadczą walki toczone między książętami pomorskimi o tę część wyspy Wolin oraz wyspę Uznam podczas podziałów Księstwa Pomorskiego w 1372 roku. Przy kolejnych podziałach w roku 1402 prawo do zamku zagwarantował sobie książę słupski Bogusław VIII oraz jego bratanek, król Danii, Szwecji i Norwegii, Eryk Pomorski. Ten ostatni w 1457 roku oddał zamek jako wiano Zofii, wnuczce księcia Bogusława VIII, żonie księcia Eryka II i matce księcia Bogusława X. Małżonkowie nie zdążyli się tam jednak zadomowić. Hansa i Brandenburczycy naciskali na Szczecin, żeby żegluga na Odrze stała się swobodna. Ostatnią przeszkodą był zamek Pritter. W 1458 roku Szczecinianie podjęli wyprawę zbrojną i zburzyli XIII-wieczną budowlę.

Gdzie jest zamek?

Większość badaczy lokalizuje zamek ( zgodnie z jego nazwą) w Przytorze.
- Nazwa wzięła się od nazwy Mierzei Przytorskiej, która rozciąga się po całej okolicy - tłumaczy dr. Bronisław Nowak ze Słupska. - Do tej pory historycy identyfikowali zamek jako dwór książęcy, lokalizowany gdzieś w granicach dzisiejszego Przytoru lub Łunowa. Źródła jednak wyraźnie określają te obiekt jako zamek (castrum, schloss, burg), położony nad Świną, kontrolujący jej główny nurt.

Po długi poszukiwaniach, dzięki współpracy z lokalnymi pasjonatami historii odnaleziono miejsce, które może kryć pod ziemnym całunek szczątki zamku Gryfiów.

Gdzie zlokalizowany był „świnoujski” zamek Gryfitów? Jak mógł wyglądać? Ile po nim zostało do dnia dzisiejszego? O tym już za tydzień.


i drugi:

Cytat:
Średniowieczny zamek w Świnoujściu cz. 2.

Naukowcy wskazali prawdopodobną lokalizację średniowiecznego zamku, który kilkaset lat temu bronił cieśniny Świny. Okazuje się, że po grodzie z XIII wieku mogło pozostać sporo reliktów, a zamek mógł być zlokalizowany na obecnych obrzeżach portu handlowego!



Tydzień temu opisaliśmy sensacyjną historię świnoujskiego zamku Gryfitów, który został wybudowany w XIII wieku. Zamek myśliwski gościł w swoich murach wielu znakomitych person, a jednej uratował nawet życie. W murach „świnoujskiej” warowni przetrwał oblężenie ośmioletni Bogusław V, który skrył się tu przed Meklemburczykami!

Warownia ostatecznie została zburzona w 1458 roku przez szczecinian. W Przytorze, Łunowie czy na Warszowie? Większość badaczy lokalizuje zamek (zgodnie z jego nazwą) w Przytorze. - Nazwa wzięła się od nazwy Mierzei Przytorskiej, która rozciąga się aż do niemal Międzyzdrojów. Nie od istniejącej do dziś osady Przytór! - tłumaczy dr Bronisław Nowak ze Słupska, który ze względu na swoje zainteresowania związane z Bogusławem V próbuje od kilku lat zlokalizować miejsce, gdzie stał „świnoujski”zamek.

- Do tej pory historycy identyfikowali zamek jako dwór książęcy, lokalizowany gdzieś w granicach dzisiejszego Przytoru lub Łunowa. Źródła jednak wyraźnie określają te obiekt jako zamek (castrum, schloss, burg), położony nad Świną, kontrolujący jej główny nurt. Analiza zmiany przebiegu brzegu morskiego w ciągu ostatnich 700 lat jasno wskazuje, że z Przytoru taka kontrola nie była by możliwa, a sam zamek musiał znajdować się na wzniesieniu, w miejscu trudnym do zdobycia. W Przytorze nigdy takie wzgórza nie było!

Doktor Bronisław Nowak obszedł cały obszar mierzei (m.in. osiedle Przytór) i znalazł tylko jedno miejsce, które na wzniesienie takiego grodu się nadaje - Białą Górę Piaskową, która zachowała się do dnia dzisiejszego na obrzeżach świnoujskiego portu handlowego!

Gdy wejdzie się na szczyt tego wzgórza widać niemal jak na dłoni całe ujście Świny! Same wzgórze (które jest wydmą) niegdyś dochodziło jednym ze swoich stoków niemal do samej cieśniny ( przyp. na południe od dzisiejszego budynku dyrekcji portu). Warto dodać, że wzniesienie ma bardzo bogatą nowożytną tradycję militarną.

Na jej szycie swój fort wznieśli Szwedzi. Później dwa dzieła obronne w postaci tzw. lunet wybudowali Prusacy. Lunete nr 1 na zachodnim stoku - skierowaną czołami w kierunku południowym. Lunete nr 2 na samym szczycie góry. Obydwa działa obronne były typowymi fortyfikacjami polowymi- osłoniętymi potężnymi wałami ziemnym od strony nieprzyjaciela i otwartymi- od strony twierdzy.

Co ciekawe, mimo, że o ich istnieniu lunet nie wspominają publikacje opisujące historię świnoujskiej twierdzy obywa te dzieła obronne zachował się do dnia dzisiejszego! Luneta nr 2- niemal w całości!

Wznoszenie lunet rozpoczęto w 1870 roku. Dwa lata wcześniej na szczycie wzgórza, pomiędzy niskimi wałami, które miały jakoby pozostać jeszcze po Szwedach zbudowano dwa wielki magazyny prochu. Późnej wykorzystano te magazyny jako centra nowych dzieł obronnych przekształcając je w redity tych dzieł. Na wałach każdej z fortyfikacji ustawiono kilka armat.

Już w 1884 roku zmieniono przeznaczenie lunet i ze względu na rozwój techniki wojennej wyprowadzono z nich artylerie czyniąc z nich punktu oporu dla piechoty. W 1904 roku lunety zdemilitaryzowano.

Szczególnie ciekawa jest lunet nr 2, zlokalizowana na szycie wzgórza, z którego zachowały się w niemal idealnym stanie dwa tzw. czoła, jeden bark i głęboka, sucha fosa!

- W fosach lunet nigdy nie było wody- to tzw. suche fosy. Zastanawia ich olbrzymia głębokość - opowiada Piotr Piwowarczyk, który był przewodnikiem Bronisława Nowaka w Świnoujściu. – Jak fosy średniowiecznego zamku!

Według Nowaka, samo wzgórze to najbardziej prawdopodobne miejsce gdzie mógł stać zamek Gryfitów!

- Możliwe nawet, że fosa oraz resztki wału po powstałej w tym miejscu w XIX wieku lunecie są fragmentem XIII-wiecznego zamku!

Obecnie część wzgórza, z zachowaną pruską lunetą nr 2 znajduje się na terenie portu handlowego. Mimo, że znajduje się na obrzeżach portu, los zabytkowych szańców jest zagrożony. Kilka miesięcy temu rozpoczęto u stóp góry inwestycję. W starym gierkowskim stylu, by wybudować parking wycięto kilkaset drzew i zburzono najstarszy zachowany zabytek portowy - kompleks kwarantanny z początku XX wieku.

Czy pruska luneta, porośnięta zabytkowym starodrzewem, która może kryć w swoim wnętrzu szwedzkie i piastowskie relikty podzieli los innych portowych zabytków?

Pozostaje mieć nadzieję, że odpowiednie służby zadbają by zabytki przetrwały, a naukowcy korzystając z najnowszych urządzeń i dostępnej wiedzy zweryfikują tą fascynującą zagadkę historyczną.

Źródło: Marcin Ossowski, Kroniki Portowe


I najlepsze, co znalazłem - współczesny zamek w Świnoujściu. Takiej fajnej makiety dawno nie widziałem

http://www.365.eswinoujscie.pl/tag/zamek-w-swinoujsciu/

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zagadkowe obiekty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum