Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gonder - Fasil Ghebbi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zamki -> Etiopia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 1:39 am    Temat postu: Gonder - Fasil Ghebbi Odpowiedz z cytatem

Fasil Ghebbi to kompleks w centrum Gonderu składający się z 6 zamków (Fasilidasa, Yohannesa, Iyasu, Dawita, Bekafy i Mintiwab). Kompleks otoczony jest wspólnymi 900 metrowymi murami i zajmuje powierzchnię 70 000 m2. W murach znajduje się 12 bram: Rasa, Muzyków, Małżonków, Prządek, Azażów, Żałobnych Obrządków, Sędziów, Wielkiej Wazy, Skarbca Najświętszej Maryi Panny, Księżniczki Ynkoje i Gołębi oraz brama Tajnej Izby która znajdowała się wewnątrz murów i prowadziła do budynku będącego prawdopodobnie skarbcem lub archiwum tajnych dokumentów. W tamtych czasach w Etiopii było tabu mieszkać w siedzibie wybudowanej przez poprzednika, więc następca budował sobie nowy zamek. Z tego powodu Fasil Ghebbi jest jakby średniowiecznym miasteczkiem, a nie jednym okazałym zamkiem. Oprócz zamków, w murach znajdują się ruiny archiwum Fasilidasa, a także pozostałości po licznych budynkach towarzyszących i gospodarczych (sauna, klatki na lwy, sala przyjęć, dom dowódcy kawalerii, dom nowożeńców, dom kur i wiele innych). W obrębie murów znajdują się również 3 kościoły. Pierwotne zostały zniszczone podczas różnych wojen, a te które możemy obecnie podziwiać są rekonstrukcjami zbudowanymi na ich miejscu, ale już mają ponad 100 lat. W najstarszym z nich (Gemjebet Maryam), fundowanym przez Fasiladasa jest jego grób. Pozostałe dwa to: Elfin Giyorgis (fundowany przez Dawita II) i Asasame Kidus Mikael (fundowany przez Fasiladasa). Kościoły są dostępne tylko od zewnątrz, z ulicy.


Jest prawie pewne, że w pracach budowlanych (zwłaszcza przy pierwszym zamku) uczestniczyli hinduscy budowniczowie. Dużo wskazuje również na uczestnictwo portugalskich misjonarzy i arabów. Wpływów z tych rejonów, oraz stylu Aksum, można doszukać się w architekturze zamków. Przez lata kompleks był niszczony przez liczne wojny, najazdy a także trzęsienie ziemi i bombardowania lotnicze. Restaurowany i odbudowywany po tych zniszczeniach był w połowie XXw i w latach 1999 - 2002 (z funduszy UNESCO). Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne przy zamku Bekafy. Przy restauracji wykorzystuje się oryginalne dawne metody budowlane.
Dzisiaj cały teren kompleksu jest zadbany, z wytyczonymi alejkami i dostępny dla ruchu turystycznego.
Miasto cesarskie z Gonderu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO już w 1979r.
Fasil Ghebbi w internecie najczęściej występuje jako Royal Enclosure.

Mury zewnętrzne
Na pierwszym zdjęciu widok na kompleks ze wzgórza gdzie znajduje się kościół Debre Berhan Salassie. Na drugim zdjęciu brama Sędziów (główne wejście do kompleksu), dalej mury z zewnątrz (tylko jedno zdjęcie bramy Rasa jest od wewnątrz), dookoła zaczynając od prawej strony.













Fasil’s Castle 1632 – 1667. Najstarszy i najbardziej znany w całym kompleksie zamek. W swojej historii szczęśliwie przetrwał kataklizmy które niszczyły inne budowle. Z niewielkimi tylko uszkodzeniami dotrwał do obecnych czasów. Nie zachowały się natomiast zdobienia, które były bardzo bogate. Obecnie ściany są gołe. Na parterze (a właściwie na pierwszym piętrze, tam gdzie prowadzą wielkie schody) znajdowała się jadalnia i sala reprezentacyjna. Wyżej, na piętrze jest taras, który służył do modlitw, uroczystości religijnych i państwowych. Z tego tarasu cesarz zwracał się do ludu. Również na tym piętrze znajdował się pokój modlitw cesarza. Z każdego okna (na 4 strony świata) cesarz widział jakiś kościół. Na niewielkim trzecim piętrze znajdowała się sypialnia cesarska. Z okien sypialni (na wysokości 32 metrów) w pogodny dzień można zobaczyć jezioro Tana. Wyżej na szczycie wierzy znajdowało się stanowisko obserwacyjne. Obecnie sala reprezentacyjna wykorzystywana jest jako miejsce obrad najwyższego sądu prowincji i pałac ślubów. Zamek Fasilidasa znajduje się na banknocie 50 Bir.









Archiwum Fasilidasa jest drugim znaczącym budynkiem wybudowanym za panowania tego cesarza. Z zewnątrz niewiele różni się od pozostałych zamków, a nawet w wyglądzie posiada bardziej zamkowy charakter. Niestety do obecnych czasów przetrwały jedynie mury zewnętrzne z kwadratową okazałą wierzą. Budynek został zniszczony w czasie II wojny światowej, podczas nalotu Brytyjczyków na kwaterę włoską.








Yohannes’s Castle 1667 – 1682. Yohannes I był bardzo pobożnym władcą i większość funduszy przeznaczał na budowę kościołów (do czasów współczesnych zachował się jeden: Debre Berhan Salassie (uważany za jeden z najwspanialszych w Etiopii)), wobec czego jego zamek jest najmniej okazały. Dwukondygnacyjny gmach pełnił funkcję biblioteki oraz kancelarii cesarstwa. Do naszych czasów przetrwał w dobrym stanie.





Iyasu’s Castel 1682 – 1706 wybudowany przez syna i następcę Yohannesa I. Iyasu był popularnym, pokojowym cesarzem i jednym z największych w czasie okresu Gonderskiego. Zamek wybudowany przez niego był jednym z najokazalszych i najwspanialej udekorowanych. Był przyozdobiony kością słoniową, złotem, drogimi kamieniami i obrazami. Niestety zamek został uszkodzony w 1704r przez trzęsienie ziemi, a podczas II Wojny Światowej przez angielskie bomby. Do czasów obecnych przetrwały ruiny.








Dawit’s Castle 1716 – 1721. Spośród czterech cesarzy koronowanych po Iyasu tylko Dawit III pozostawił po sobie ślad w Fasil Ghebbi. Najokazalszą budowlą był tzw. Dawit’s Hall. Do obecnych czasów dotrwały jedynie ściany zewnętrzne. Innym, znacznie mniejszym budynkiem wybudowany przez niego był Dom Pieśni. Używany jako sala koncertowa i miejsce gdzie odbywało się wiele uroczystości kościelnych i państwowych. Dawit również wybudował klatki dla lwów Abisyńskich, nieodłącznego atrybutu cesarzy etiopskich. Dawit III został otruty w 1721r.







Bekafa’s Castle 1721 – 1730. Następca Dawida III, jego brat Bekafa był władcą potężnym i rządzącym ciężką ręką. Nie udało mu się jednak odbudować potęgi po 15 latach rządów poprzedników, które były naznaczone intrygami i nieudolnością. Całkiem okazały zamek Bekafy składał się z holu bankietowego i stajni. Hol został zniszczony podczas bombardowania przez Brytyjczyków. Odbudowali go później, ale nie przy użyciu tradycyjnych technik, lecz betonu.










Mintiwab’s Castle 1730 – 1755. Ostatnim zamkiem jest zamek cesarzowej Mintiwab, wdowy po Bekafie i matki następnego cesarza, Iyasu II. Zamek został wystawiony przez cesarzową w okresie małoletniości cesarza Iyasu II. Zamek był bardzo ozdobny. Ta sama cesarzowa nieopodal miasta wybudowała okazałą rezydencję Kuskuam (obecnie na obrzeżach miasta). Zamek Mintiwab jest dobrze zachowany i znajduje się w nim sklep z pamiątkami, pracownia malarska i biblioteka.




Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zamki -> Etiopia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum