Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kożuchów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubuskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 9:19 pm    Temat postu: Kożuchów Odpowiedz z cytatem

W dokumentach z 1273 roku wzmiankowano o istnieniu obwarowań już w 1253 roku. Były to prawdopodobnie umocnienia drewniano-ziemne, które na przełomie XIII i XIV w. zamieniono murami. Zachowane do dziś niemal na całej długości mury z kamienia polnego miały ceglane przedpiersia i wznosiły się w średniowieczu do wysokości 8 metrów. Grubość murów dochodziła do 2 metrów a przedpiersi do pół metra. Od strony wewnętrznej umieszczone były drewniane pomosty i ganki chroniące obrońców. Wysunięte przed pierścień murów trzypoziomowe, prostokątne baszty-czatownie posiadały ściany tylko z trzech stron. Od strony miasta były otwarte na całej wysokości. Osiemnastowieczne ryciny ukazują baszty nakryte wysokimi dachami. Całość otaczała szeroka nawodniona fosa, a od strony północnej dodatkową osłonę stanowiły bagna. Zapewne ten naturalny element obronny miał wpływ na umieszczenie w tej części sprzężonego z obwarowaniami zamku. Do tak umocnionego miasta można było wjechać przez trzy bramy. Od strony wschodniej Brama Głogowska, zachodniej – Brama Żagańska i północnej – Brama Krośnieńska. Przed bramami znajdowały się przerzucone przez fosę zwodzone drewniane mosty. W XV w. wybudowano czwartą bramę od strony południowej – Bramę Szprotawską. W tym też okresie miasto przystosowano do obrony artyleryjskiej obwarowując go drugim pasem niskich kamiennych murów i umieszczając w nich półkoliste basteje. W XVII wieku obwarowania straciły na znaczeniu i nieodnawiane zaczęły podupadać. W 1764 roku po pożarze miasta władzę pozwoliły na rozbiórkę murów przeznaczając uzyskany w ten sposób materiał na odbudowę miasta. Rozebrano wówczas przedpiersia i mury, znikły tez drewniane ganki. W 1819 roku w celu usprawnienia komunikacji wyburzono bramy miejskie oszczędzając jedynie basztę Bramy Krośnieńskiej. Osuszono także fosę. Pomimo rozbiórek obwarowania Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Mury i fosa zachowały się niemal na całej średniowiecznej długości. Mury dochodzą miejscami do wysokości 7 metrów, a przy plebanii zachowały się w pierwotnej wysokości wraz z przedpiersiami. W zachowanej XV-wiecznej baszcie Bramy Krośnieńskiej mieści się obecnie muzeum regionalne. Wyremontowana została także jedna z baszt-czatowni przy ulicy Szprotawskiej.

Rekonstrukcja układu przestrzennego miasta z XV - XVI w.

(źr:wikipedia)

Baszta Krośnieńska (położona w północno-zachodniej części miasta), jest pozostałością nieistniejącej obecnie Bramy Krośnieńskiej, powstałą w XV wieku w procesie adaptacji systemu fortyfikacji miasta do obrony artyleryjskiej. W średniowieczu do obwarowanego miasta prowadziły trzy bramy: Głogowska, Żagańska i właśnie Krośnieńska. W XV wieku dobudowana została czwarta brama - Szprotawska. Żadna z nich nie zachowała się do czasów obecnych. W związku z rozbudową miasta i dla uprawnienia komunikacji bramy zostały rozebrane w roku 1819. Zachowała się jedynie Baszta Krośnieńska.
Jest to półkolista budowla z kamienia i cegły, trzykondygnacyjna, przekryta dachem dwuspadowym, z licznymi otworami strzelniczymi. Po licznych modernizacjach i przebudowach (mieściły się tu m.in. mieszkania) budynek pełni obecnie funkcję Izby Regionalnej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Paź 15, 2008 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kożuchów w połowie XVI wieku


próba rekonstrukcji muru z XV-XVI wieku wg.Z.Szukiełowicza


Brama Głogowska na fragmencie panoramy miasta F.B.Wernera z połowy XVIII wieku


Brama Głogowska od strony miasta na rysunku A.Schucke, koniec XVIII wieku


Brama Głogowska od strony przedmieścia na rysunku A.Schucke, koniec XVIII wieku


rekonstrukcja Bramy Głogowskiej z XV/XVI wieku na rysunku Z.Szukiełowicza


Baszta - dom w XVI wieku, fragment panoramy miasta


rzut przyziemia baszty wg. S.Kowalskiego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 04, 2008 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mury obronne wciąż kryją tajemnice
Gazeta Lubuska 30 sierpnia 2008

Nietypowa dla średniowiecznej architektury klatka schodowa w Domku Kata - to najnowsze odkrycie w zabytkach miasta.

Niebawem wyjdzie książka poświęcona murom obronnym Kożuchowa.

Historyk i szef Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Zdzisław Szukiełowicz nie ma wątpliwości. - To jedyne zachowane w Polsce podwójne mury średniowieczne - mówi. Każdy, kto był w Kożuchowie, ten je widzi gołym okiem. Choć trzeba trochę się wysilić, by zauważyć historyczne niuanse. Na przykład podwójne mury. Jedna warstwa to tzw. mur kurtynowy z XIII wieku, czyli pozostałości umocnień drewniano-ziemnych. Po koniec XV wieku wzdłuż nich powstały tzw. mury bastejowe, przystosowane już do obrony przed bronią palną. Wtedy wzniesiono też liczne baszty i bramy, które w późniejszych wiekach zostały albo rozebrane, albo zburzone. A wiele ich elementów po prostu zamurowano. Musiały czekać kolejne wieki, by dziś je powoli odkrywać.

Nie lubili drabinek
Odkrywcy to - obok Szukiełowicza - także dr Tomasz Andrzejewski z Nowej Soli, współautor książki o murach obronnych, która we wrześniu wyjdzie w nakładzie 500 egzemplarzy. Będzie tam można przeczytać o najciekawszych odkryciach. Najważniejsze z nich to furta szprotawska, na którą przypadkowo natrafili robotnicy budowlani w 2005 r. przy ul. Limanowskiego, a także zamurowana przez wieki klatka schodowa w Domku Kata. Odkrył ją Szukiełowicz i od razu się zdziwił. Bo to zupełnie nietypowa dla średniowiecza konstrukcja. - Zupełny unikat - mówi odkrywca. - Wygląda na to, że na dole znajdowało się więzienie, powyżej skarbiec oraz magazyn narzędzi tortur, a sama góra służyła do celów obronnych. Można tam znaleźć profilowane okienka dla kuszników.

Do przemieszczania się służyła właśnie klatka schodowa, a nie - jak powszechnie w tamtych czasach - drewniane drabinki.


Co było w psiej baszcie?
To, że przez ponad 200 lat schody były tajemnicą, jest zasługą prawdopodobnie pożaru miasta z 1764 r. Na kamiennych schodach widać bowiem ślady złuszczenia, co znaczy, że musiały się kiedyś palić. Po pożarze rada miejska podjęła decyzję o rozebraniu sporej części murów obronnych, a uzyskane cegły i kamienie posłużyły do odbudowy miasta. - W pierwszej połowie XIX w. rozebrano bramę krośnieńską i żagańską, a sporo elementów zamurowano - mówi Szukiełowicz. - Dlatego wiele rzeczy jest jeszcze do odkrycia. Mury obronne kryją na pewno wiele tajemnic.

Poszukiwaniem kronik i źródeł pisanych zajmuje się Andrzejewski. Dzięki temu można z pewnym prawdopodobieństwem wskazać miejsce do poszukiwań. A także natrafić na wiele mówiące historyczne nazwy. - W XVIII-wiecznych kronikach natrafiłem na nietypowe dla tamtych czasów nazwy baszt w kożuchowskich murach - mówi Andrzejewski. - Była baszta katowska, psia i prochowa. Co do prochowej można się domyślać, że była magazynem amunicji, katowska - wiadomo, ale dlaczego psia? Tego chyba nigdy się nie dowiemy.
autor: Michał Iwanowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 14, 2008 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

panorama miasta na rysunku F.B.Wernera z połowy XVIII wieku


mury na przedwojennym zdjęciu


Brama krośnieńska na przedwojennych zdjęciach
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pieczarek
Dworny


Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 49

PostWysłany: Nie Kwi 26, 2009 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawia mnie bardzo pierwszy z widoków podpisany jako "Kożuchów w połowie XVI wieku". Chodzi o mocno pagórkowaty krajobraz widoczny za miastem. Przejeżdżam czasami przez Kożuchów i w okolicach nie ma żadnych wzniesień, które by mogły przypominać to, co widać na obrazku. Teren jest nizinny, płaski. Owszem wznosi się nieco za miastem, ale nie w sposób tak dynamiczny jak na załączonym widoku. Chociaż trzeba zauważyć, że dawni rytownicy lubili takie dramatyzowanie widoków. Jeśli rzeka, to od razu szeroka, jezioro koniecznie nieprzebyte itd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Kwi 26, 2009 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pieczarek napisał:
Zastanawia mnie bardzo pierwszy z widoków podpisany jako "Kożuchów w połowie XVI wieku". Chodzi o mocno pagórkowaty krajobraz widoczny za miastem.


Ten rysunek pochodzi z UBW Reisealbum, zamieszczony był w "Budownictwo obronne środkowego Nadodrza". Moim zdaniem te "góry są też mocno przesadzone (mimo, że tam jeszcze nie byłem ale Lubuskie woj. kojarzy mi się z terenem raczej nizinnym) jednak jakieś wzniesienia musiały tam być tyle, że mniejsze co widać na panoramie Wernera z XVIII wieku. Tam widać wyraźnie dwa wzniesienia, w tym jedno z wiatrakami. Pewnie i te wzniesienia też były nieco na wyrost.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Kasztelan


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 987

PostWysłany: Wto Lip 23, 2013 11:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tour' de Kożuchów. Czerwiec 2013.

1. Zaczynamy przy zamku, do którego dochodzi taki oto fragment muru.


2. Przenosimy się na planty, gdzie zaczynamy Basztą Bramy Krośnieńskiej


3. Tam też długi odcinek podwójnych murów z dwiema basztami wtopionymi w późniejszą zabudowę. Widoczne półokrągłe basteje.


4. Baszty z bliska


5. Ten sam odcinek od strony wewnętrznej przy farze.


6. Odcinek południowo zachodni przy ul. Obywatelskiej


7. Obejmuje jedną basztę w całości


8. I dwie zrujnowane


9. Na przedłużeniu tego odcinka - ul. Limanowskiego a potem Mickiewicza - kolejny fragment muru


10. A za nim dwie baszty i jedna basteja.


11. Cały odcinek w szerokiej perspektywie


12. wracając do punktu wyjścia przy ul. Mickiewicza kolejny odcinek muru z reliktem baszty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1199
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Cze 16, 2015 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczynamy od ulicy Nowosolnej, czyli parking niedaleko zamkuBrama w kierunku Krosna


I zaraz za nią odcinek murów wzdłuż ulicy Spacerowej.


To samo tylko, że po wewnętrznej stronie:


Wzdłuż ulicy Obywatelskiej.To już Szprotawska.

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 10698
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Cze 17, 2018 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tour de Kożuchów czerwiec 2018Baszta Bramy Krośnieńskiej


fragment pierścienia wewnętrznego


i idziemy dalej wzdłuż zewnętrznego pierścienia od Bramy KrośnieńskiejPowrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubuskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group