Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poznań

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Wrz 20, 2008 10:21 pm    Temat postu: Poznań Odpowiedz z cytatem

Mury otaczające średniowieczne miasto zostały zbudowane ok. 1280 r., w miejscu fortyfikacji drewniano - ziemnych wzniesionych bezpośrednio po lokacji. Ok. 1300 roku miasto w pełni było otoczone murem obronnym. Obszar wewnątrz fortyfikacji miał długość nieco ponad 530 m, a szerokość nieco ponad 350 m i zorientowany był wzdłuż osi NE-SW. Do miasta wiodły cztery niesymetrycznie położone bramy: Wrocławska, Wodna, Wielka i Wroniecka, oraz kilka furt, z których najsławniejsze były Ciemna Bramka, Furta Zamkowa i Furta Dominikańska. Wraz z miastem i fortyfikacjami powstał na południowo-zachodnim skraju miasta, na górze nazywanej dziś górą Przemysła, poznański zamek – nowa siedziba władców Wielkopolski, którzy przenieśli się tu z Ostrowa Tumskiego, a od 1295 również siedziba króla Polski. Osie symetrii przecinały się w miejscu, gdzie stanął pręgierz (nazywany niekiedy mediastinus). Obwód fortyfikacji zakreślał kształt zbliżony do koła. Długość murów wynosiła ok. 1700 m, a otoczona nimi powierzchnia - ok. 21 ha. Mur wzniesiony został z cegieł ceramicznych na zaprawie wapiennej w układzie wendyjskim i posadowiony na kamiennym fundamencie. Jego grubość wynosiła 1-1,2 m. Zwieńczony był krenelażem, pod którym - od strony wewnętrznej - biegł drewniany ganek dla obrońców. Wysokość muru dochodziła do 11m. Wzmocnienie muru stanowiło ok. 35 baszt, rozstawionych na obwodzie co 35-45 m. Ich liczba i rozstaw stawiały XIV - wieczny Poznań w rzędzie najsilniej ufortyfikowanych miast polskich. Prostokątne baszty były wyższe od muru o jedną kondygnację i otwarte do wnętrza miasta. Już jednak w 1 poł. XV w.zaczęto je przebudowywać, zamykając od wnętrza. Baszty posiadały swoje nazwy. te z nich, które przydzielone zostały pod opiekę poszczególnym cechom rzemieślniczym, nosiły ich nazwy (np. Krawiecka, Rzeźnicza itp.). Były też nazwy pochodzące od innych użytkowników (np. baszta ojców Dominikanów).
Do miasta wiodły cztery bramy: Wroniecka - od północy, Wielka i Wodna - od wschodu i Wrocławska - od południa. Obok bram istniało kilka furtek dla pieszych, wykutych w murach przeważnie w XV i XVI w.
Na początku XV w., gdy rozwój artylerii był tak znaczny, że dotychczasowe fortyfikacje przestały gwarantować miastu bezpieczeństwo - przystąpiono do ich modernizacji. Oczyszczono i pogłębiono fosy zasilane wodami Bogdanki i Strugi Karmelitańskiej. W latach 1431-33 otoczono miasto drugim, zewnętrznym pierścieniem murów. Objął on większą część obwodu miasta od zachodu, północy i południa. Część przylegająca do Warty (od kościoła Dominikanów do Bramy Wrocławskiej) miała mur pojedynczy. Dodatkowymi dziełami obronnymi były wieża usytuowana pomiędzy Bramą Wrocławską a zamkiem oraz barbakan przy Bramie Wronieckiej. System obronny miasta został ukształtowany ostatecznie na początku XVI w. Jednak już w XVII i XVIII w.utracił swe dawne znaczenie militarne. Mury - częściowo niszczone w czasie wojen - były doraźnie naprawiane i wzmacniane dodatkowymi umocnieniami. Ich systematyczna rozbiórka została zapoczątkowana przez Prusaków w 1797 r. Prace rozbiórkowe trwały do poł. XIX w. Dziś oglądać można już tylko niewielkie relikty dawnych obwarowań. Jedynym okazalszym elementem starszego, wewnętrznego pierścienia murów jest - przebudowana zresztą prostokątna baszta przy dawnym klasztorze Dominikanek (na zapleczu ul. Masztalarskiej). Niedaleko baszty, przy skrzyżowaniu ulic Masztalarskiej i 23 Lutego, wznosi się baszta narożna - pozostałość zewnętrznej linii obwarowań, odkryta w 1947 r.wśród ruin zniszczonej kamienicy. Fragment muru zewnętrznego zachował się również przy ul. Ludgardy. Odcinek muru ze strzelnicami, usytuowany przy ul. Podgórnej, pochodzi z początku XVIII w. Znaczące podziemne relikty średniowiecznych murów i bram miejskich odkryto w ostatnich latach w trakcie prac archeologicznych przy dawnych bramach: Wronieckiej, Wodnej i Wrocławskiej. W kilku miejscach w nawierzchni ulic i chodników zaznaczono czerwonym brukiem przebieg dawnych murów i bram miejskich, m.in. na ulicach Paderewskiego, Wronieckiej, Wielkiej, Wodnej, Wrocławskiej. Tekst za: "Poznań od A do Z" pod redakcją Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Wydawnictwo Kurpisz S. A., Poznań 1998

na zdjęciu baszta Masztalarska


Poznań około 1617 roku na rysunku Hohenberga


Baszta Armatnia zachwyciła radnych
Piotr Bojarski 2008-09-12

Poznań wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną: zrekonstruowaną średniowieczną basztę w centrum miasta

Chodzi o największą poznańską basteję - Basztę Armatnią przy ul. Podgórnej. Jej pozostałości znajdują się na zapleczu Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ul. Szkolnej. W późnym średniowieczu baszta była elementem zewnętrznego, XV-wiecznego muru ochraniającego miasto od zachodu. Osłaniała główny trakt zachodni i broniła przedpola Bramy Wrocławskiej. Miała półkolisty kształt o wymiarach 14,5 i 12,25 m. W 1797 r. mistrz murarski Schildener wykupił basztę od miasta za 101 talarów i urządził w niej kawiarnię i bilard. W 1800 r. została przebudowana, zyskała m.in. dach. Wtedy miała aż 18 m wysokości! Baszta została rozebrana w 1940 r.

Baszta była już częściowo odkopywana w 1988 r. Od ubiegłego roku ponownie trudzili się wokół niej archeolodzy. Badacze odsłonili zarówno resztki XIX-wiecznej nadbudowy, jak też fragmenty starszego, średniowiecznego muru o szerokości 3 m. Odkryli nie tylko pozostałości XIX-wiecznych urządzeń sanitarnych (m.in. dwie dobrze zachowane muszle klozetowe z żeliwnymi rurami), ale również gotyckie sklepienia wewnętrznych pomieszczeń oraz średniowieczne okiennice strzeleckie. Zdaniem archeologów, baszta ciągnie się głęboko w głąb ziemi.

W czwartek imponujące relikty baszty obejrzeli radni z miejskiej komisji kultury. Baszta zrobiła na nich tak duże wrażenie, że zdecydowali: wieżę trzeba zrekonstruować i zrobić z niej turystyczną atrakcję! Na razie jednak radni muszą znaleźć na to pieniądze w przyszłorocznym budżecie miasta. Właśnie trwają szacunki, ile może kosztować odbudowa obiektu.

Wizję budowli przygotowali specjaliści z Politechniki Wrocławskiej. Według ich koncepcji, odrestaurowana baszta miałaby dwa poziomy - zachowaną część średniowieczną oraz nadbudowaną nową kondygnację. - Zgodnie z sugestiami dyrekcji szpitala, w przyszłości do baszty prowadzić ma turystów osobne wejście od ul. Koziej. Zanim jednak ruszy odbudowa baszty, na miejscu trzeba będzie wykonać ekspertyzę geohydrologiczną, bowiem w przeszłości budowli mocno szkodziły podziemne wody, spływające z okolic placu Wolności - mówi Zbigniew Karolczak, który od lat prowadzi projekt "Mury miejskie". Na razie archeolodzy zabezpieczą folią odkryte mury przed zimą.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 11, 2009 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniższe zdjęcia autorstwa pana Z.Szmidta zostały udostępnione na forum przez Biuro Programu Traktu Królewsko-Cesarskiego do którego należą mury miejskie. Strona Biura: http://www.poznan.pl/mim/public/trakt/
Zdjęcia przedstawiają imprezę związaną z otwarciem murów miejskich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pieczarek
Dworny


Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 49

PostWysłany: Wto Maj 19, 2009 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko w kwestii formalnej, może komuś do czegoś się ta wiedza przyda.

Pokazany wyżej widok Poznania z roku 1617 nie mógł być autorstwa Hogenberga (błędnie podano z literówką Hohenberga).
Przyczyny są dwie:
1. Frans Hogenberg zmarł w roku 1590. Późniejsze tomy "Civitates Orbis Terrarum" tylko z rozpędu określane są "atlasem Brauna-Hogenberga".
2. W atlasach zamieszczano widoki pochodzące od wielu różnych autorów, też z rozpędu przypisywane Hogenbergowi. W owym czasie było fizyczną niemożliwością objechanie całego znanego świata, zrobienie miedziorytów, czuwanie nad ich wydaniem w Kolonii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Maj 09, 2010 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baszta Masztalarska z dzisiejszego spaceru po mieście.







Dodane po 1 minutach:

I mur częściowo zrekonstruowany.


_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezwykłe znalezisko pod "Berlinem" w Poznaniu

Kolejny fragment murów miejskich odkopano podczas prac budowlanych w Poznaniu. Tym razem fragmenty fortyfikacji odkryto przy ulicy Królowej Jadwigi.

Fragmenty murów miejskich odkrywane przy okazji powstawania kolejnych budynków nie powinny już dziwić nikogo w Poznaniu. Takie znaleziska odkryto niedawno m.in. przy remontowanym Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim czy też na trasie domknięcia II ramy nieopodal Śródki.

Kolejne fragmenty fortyfikacji znaleziono przy okazji budowy nowego budynku dydaktycznego dla poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W miejscu, gdzie dotychczas stał budynek zwany "Berlinem" znaleziono fragmenty murów miejskich z XIX wieku. Do akcji wkroczyli więc archeolodzy.

Jednak obecnie nie są w stanie powiedzieć, jaki będzie los odkrytych fortyfikacji.
- To będzie wiadome dopiero w poniedziałek, 28 czerwca - mówi Mariola Dymarczyk, rzecznik prasowy AWF. - Archeolodzy twierdzą, że tego typu fortyfikacji jest dość dużo na terenie Poznania. Muszą więc przeanalizować, co z nimi zrobić dalej.

Nieoczekiwanym odkryciem szczególnie poirytowani są pracownicy firmy stawiającej nowy obiekt: ze względu na odkrycie trzeba było przerwać prace w miejscu, gdzie znajdują się fortyfikacje. Na szczęście mury nie zajmują całej powierzchni wykopu. Pracownicy firmy budującej obiekt zwracają też uwagę, że mury były zaznaczone na mapach terenu.

fot: Krzysztof Nowicki



Autor: Krzysztof Nowicki
źr:http://www.mmpoznan.pl 2010-06-23
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacol
Dworny


Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 3

PostWysłany: Nie Sie 28, 2011 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyższe zdjęcia Panowie obrazują umocnienia z wieku XIX.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2012 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tour'de Poznań. Lipiec 2012.

1. Zaczynamy przy zarysie Bramy Wronieckiej, koło najbardziej znanego odcinka poznańskich murów.


2. Odcinek muru przylegający do bramy


3. Odcinek z dwoma basztami, mniej lub bardziej odbudowanymi murami i basteją przy ul. Masztalarskiej.


4. Obok w/w fragmentu Baszta Masztalarska


5. Przenosimy się w rejon zamku. Ul. Ludgardy.


6. Ten sam odcinek widziany z terenu muzeum, na który wszedłem nie do końca legalnie. Cieć z paralizatorem w ręce i krzykiem na ustach biegł szybciej niż się spodziewałem, więc udało mi się zrobić tylko 1 zdjęcie.


7. Baszta Armatnia na dziedzińcu szpitala. Miało być pięknie osuszone, odnowione i zagospodarowane, a wyszło jak zawsze. Zasypali piachem i oporęczowali, żeby jakiś pijany dohtor nie wpadł i nie nabił sobie guza. Wejście na teren szpitala znajduje się od ul. Szkolnej, jest tam budka z cieciem.


8 Na podwórzu szpitala jeszcze taki ślad po fortyfikacjach.


9. A przed wejściem na teren szpitala od ul. Koziej taki:


10. Ul. Podgórna. Fragment z pocz. XVIII wieku, ale co tam.. wygląda starzej.


11. Obok kościoła dominikanów takie coś.


12. Jak już dojdziemy z powrotem do Bramy to w wyrobisku pozostałym po pracach budowlanych taki oto ułomek muru (ul.Stawna). Już pewnie zasypany Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 12, 2015 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyjątkowe odkrycie w Poznaniu: 30 metrów fosy i pieszego traktu

30 metrów fosy i pieszego traktu odkryto podczas prac budowlanych koło Urzędu Miasta w Poznaniu. To rewelacja w skali miasta, oceniają eksperci.

Odkryto najdłuższy dotychczas fragment południowych umocnień fosy wraz z pieszym traktem wokół niej. Doszło do tego w trakcie prac przy budowie miejskiego parkingu wielopoziomowego przy ul. Za Bramką tuż przy placu Kolegiackim, a jako pierwsza napisała o tym "Gazeta Wyborcza". - Wiedzieliśmy, że fosa przebiegała w tym miejscu, ale nikt nie spodziewał się, że zachowała się w tak dobrym stanie na tak wielkiej przestrzeni - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

W piątek teren był skanowany specjalnymi laserami, dzięki którym całą przestrzeń będzie potem można odtworzyć w postaci animowanego filmu 3D. Wcześniej była robiona dokumentacja za pomocą specjalistycznych zdjęć lotniczych. Konserwator zapowiada również ekspozycję fosy. W tej chwili trudno powiedzieć na ile się to uda? - Chcielibyśmy, by udało się tu chodzić. Nie wiadomo czy uda się to w miejscu oryginalnego przebiegu fosy. Nie zapominajmy, że ma się tam znaleźć podziemny parking i to jest absolutny priorytet - tłumaczy konserwator. Jeszcze nie wiadomo na ile sensacje archeologiczne przesuną termin oddania parkingu. - W tej chwili mówimy o kilku miesiącach zwłoki. To dla nas niekorzystne ponieważ obowiązują nas terminy w związku z unijną pożyczką JESSICA - mówi Grzegorz Michalski, dyrektor spółki WCWI, która pełni rolę inwestora.

Póki co prace budowlane częściowo zostały przerwane. Budowa opóźni się.

źr:http://www.gloswielkopolski.pl 2015-01-24
autor Karolina Koziołek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 28, 2016 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szybkim marszem w kwietniu 2016



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marcin600
Roztropny


Dołączył: 03 Lip 2015
Posty: 157

PostWysłany: Sro Kwi 29, 2020 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyna zachowana, pierwotna baszta murów Poznania (poza późniejszą basteją) - przy dawnym klasztorze Dominikanek (na zapleczu ul. Masztalarskiej).

Uzupełniam o skany moich zdjęć z początku lat 1990. i zdjęcia z 2014 r.

Do baszty dobudowano późniejsze budynki i nieco ją przerobiono. Zachował się fryz z ukośnie ustawionych cegieł oraz 1 i 1/2 strzelnicy.

Zmiany, zmiany, zmiany...








pierwotna baszta po lewej, po prawej - dostawione budynki




strzelnice


autentyczny narożnik baszty


fryz z ukośnie ułożonych cegieł


detal fryzu


od strony miasta: baszta po prawej - otynkowana, po lewej zrekonstruowany mur obronny (współczesny)


znalezione w internecie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum