Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sławno

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Wrz 09, 2008 8:15 pm    Temat postu: Sławno Odpowiedz z cytatem

Przywilej lokacyjny na prawie lubeckim nadany został przez Święców: Jana, Piotra i Wawrzyńca w 1317 roku, jednej z osad położonej u ujścia Moszczenicy do Wieprzy. Miasto otrzymało 8 lat wolnizny i zapewne wówczas otoczone zostało wałem ziemnym, palisadą i fosą. Otrzymało kształt leżącego owalu z dość regularnym układem bloków; ulicami przecinającymi się pod kątem prostym; prostokątnym rynkiem pośrodku i kościołem farnym umieszczonym we wschodnim bloku przyrynkowym. Pierwsza wzmianka o murach miejskich pochodzi dopiero z 1400 roku; w tym też okresie rozpoczęto prawdopodobnie ich budowę. W 1453 roku wzmiankowana jest Brama Koszalińska, a w 1458 Brama Słupska. Mowa jest wówczas o pracach murarskich prowadzonych przy tych obiektach. Wydaje się, że swój zewnętrzny wystrój zachowany z niewielkimi zmianami do dziś, otrzymały bramy w II połowie XV wieku. Na widoku Lubina pochodzącym z 1618 r. bramy przekryte są dachami dwuspadowymi, ozdobionymi szczytami i posiadają murowane przedbramia, których resztki zachowały się do dziś w postaci potężnych skarp przy zewnętrznych elewacjach bram. W 1564 roku wzmiankowana jest Baszta Więzienna. Pomyślny rozwój miasta czerpiącego głównie dochody z handlu, rolnictwa i hodowli zwierząt został zahamowany w czasie wojny trzydziestoletniej. W XVIII wieku stan murów musiał być zły, gdyż w latach 1741-1787 mowa jest o ich reperacji, jak też o trzeciej bramie w zachodniej części miasta tzw. Bramie Łąkowej prowadzącej na teren pastwisk miejskich. Z 1851 roku pochodzi wzmianka źródłowa mówiąca o częściowych rozbiórkach i burzeniu murów we wschodniej części miasta - nie widać już ich zresztą (poza bramami Koszalińską i Słupską) na panoramie miasta według Thied'a z albumu Pomerania wydanego w 1845 roku.
W 1816 roku Bramę Słupską przystosowano do potrzeb warsztatów wojskowych; w okresie późniejszym musiała służyć jako magazyn, gdyż na jej poddaszu zachowało się drewniane koło do nawijania liny i transportu ciężarów. W 1913 roku przeprowadzono prace remontowe Bramy Koszalińskiej przeznaczając ją na potrzeby organizacji młodzieżowych. Pękające ściany zabezpieczono żelaznymi ściągami, a ubytki lica uzupełniono cegłą maszynową; obie bramy jeszcze w XVIII lub początku XIX wieku otrzymały nową więźbę dachową. Zniesiono wówczas szczyty, a bramy przykryto czterospadowymi dachami. Od 1973 roku w Bramie Słupskiej prowadzono roboty adaptacyjne przystosowując wnętrza dla potrzeb Klubu LOK w Sławnie.
1. OBWÓD OBRONNY - Sławno posiadało kształt owalu. Powierzchnia miasta wynosiła około 10 ha; obwód 1250 m. Wymiary miasta: w kierunku północ-południe 320 m, w kierunku wschód-zachód 460 m. Główna oś komunikacyjna przebiegała z południa na północ i przecinała rynek. Uliczka przymurna obiegająca w średniowieczu miasto od strony wewnętrznej murów, zachowała się do dziś jedynie we fragmentach, w północno-wschodniej części miasta - ul. Basztowa.
2. MUR - Mur miejski w Sławnie nie zachował się. Według widoku Lubinusa, przedstawiającego miasto od strony południowej, mur we wschodnim odcinku wzbogacony jest prostokątnymi basztami otwartymi od strony miasta i posiada górą rząd strzelnic. Natomiast w odcinku zachodnim, słabiej zresztą czytelnym, wydaje się być wykonany z drewnianych bali i tylko niektóre baszty wyglądają na murowane. Przy samej Bramie Łąkowej mur jest bardzo zniszczony i wygląda na drewnianą, niekompletną palisadę. Być może, że na tym odcinku dodatkowo zabezpieczonym wodami Wieprzy i kanału oraz rozlewiskami, Sławno nigdy nie otrzymało pełnego obwodu murowanych umocnień. Ślad po murze przy wschodniej stronie Bramy Koszalińskiej i Bramie Słupskiej w postaci luźnych narzutowych głazów fundamentowych odsłonięto w czasie prac ziemnych w 1973/74 roku.
3. BASZTY - Baszty sławieńskie posiadały zapewne typowy dla Pomorza wygląd prostokątnych baszt otwartych od strony miasta. Na widoku z 1618 roku we wschodniej stronie miasta widoczna jest Baszta Więzienna, założona na planie koła i zwieńczona stożkowym dachem. Baszta ta wspomniana jest we wzmiankach źródłowych w 1546 roku, jest to - być może - data zakończenia jej budowy.
4. BRAMY - Miasto posiadało trzy bramy - dwie z nich: Koszalińska i Słupska położone na głównym szlaku komunikacyjnym umieszczone są w południowej i północnej stronie miasta. Są one jedyną pozostałością obwarowań miejskich Sławna. Założone na planie zbliżonym do kwadratu, pięciokondygnacyjne, przekryte są obecnie dachami czterospadowymi. Wzniesione z cegły o wymiarach przeciętnych 8x13,2x27,5 cm i układzie wendyjskim. W dolnych kondygnacjach bram znajdują się ostrołukowe przejazdy bramne, które, podobnie jak Brama Kamienna w Darłowie, zamykane były drewnianymi wierzejami. Cztery górne kondygnacje bram rozczłonkowane są smukłymi blendami, przy czym w elewacjach bocznych blendy opracowane są prosto i zakończone łukiem ostrym w Bramie Słupskiej lub łukiem pełnym w Bramie Koszalińskiej.
W elewacjach głównych (płn. i płd.) blendy opracowano bardziej ozdobnie. Każda z blend podzielona jest, bowiem na dwie węższe zamknięte od góry płyciną w kształcie koła. W elewacjach tych występują strzelnice przerobione z czasem na otwory okienne. Część oryginalnych strzelnic zachowała się w IV kondygnacji Bramy Koszalińskiej - są one zamurowane i widoczne jedynie od wnętrza. Trzecia Brama Łąkowa zlokalizowana w zachodniej części miasta prowadziła na pastwiska miejskie - istniała jeszcze w 1784 roku, a następnie została zburzona. W literaturze przedmiotu wymieniana jest jeszcze Brama Polna we wschodniej części miasta - była to jednak zapewne tylko furta prowadząca na pola uprawne należące do miasta.
5. ZAMEK - Sławno nie posiadało zamku. Gród książęcy oddalony był o 4 km na północ od miasta lokacyjnego. W trakcie zatargu między mieszczanami a księciem Bogusławem VIII w 1402 roku miała miejsce wyprawa mieszczan na gród i znaczne jego zniszczenie.
6. ZEWNĘTRZNA STREFA OBRONNA - Miasto otaczał od południa kanał odchodzący od rzeki Wieprzy, a łączący się na północy z rzeką Moszczenicą. Ponadto dodatkową obronę stanowiły podmokłe, trudno przejezdne tereny nad Wieprzą. Na widoku Lubina widoczna jest biegnąca przy zewnętrznej stronie linii muru droga moszczona drewnianymi brusami. Przez kanał i rozlewiska Wieprzy prowadziły do miasta dwa mosty - do Bramy Koszalińskiej i Łąkowej. Prawe ramię kanału zachowane jest do dziś. Ślad po lewym wschodnim ramieniu kanału w postaci miałkiego piasku rzecznego widoczny był wyraźnie w czasie prowadzonych w latach 1973/74 prac ziemnych przy budowie magistrali wodociągowej. Podziękowania dla Czarka Maruszaka, autora opisu.

Sławno, Plan miasta średniowiecznego.
1-Brama Koszalińska, 2-Brama Słupska, 3-Brama Łąkowa, 4-furta polna.

(źr:http://www.astra28.eu)

Średniowieczny plan Sławna wg Bottgera z 1898 roku


Plan Sławna w 1800 roku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Lis 04, 2010 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obie bramy, fragment fundamentów muru obronnego w pobliżu Bramy Koszalińskiej i fosa w lipcu 2009 roku.

Brama Słupska


Brama Koszalińska


Fosa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Cze 05, 2013 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brama Słupska


brama Koszalińska


uwidoczniony przebieg murów miedzy Brama Koszalińską, a młynem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum