Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żarnów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Łódzkie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 6:52 pm    Temat postu: Żarnów Odpowiedz z cytatem

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1191 r. Wybudowano go na podgrodziu z miejscowego kamienia. Należy przypuszczać, że włączony był do systemu obronnego grodu żarnowskiego. Pierwotnie kościół był jednonawowy, zbudowany w stylu romańskim. Miał charakter obronny, wąskie, wysoko umieszczone okna i masywną wieżę. W 1510 r. kościół powiększono o późnogotyckie prezbiterium. W l. 1903-17 został przebudowany przez arch. Stefana Szyllera. Obecnie jest czteronawowy. Z dawnego romańskiego kościoła zachowało się m.in. zach. Przęsło dawnej nawy wraz z emporą, okrągła wieża oraz kamienny płasko-rzeźbiony ołtarz z końca XVI w. Na szczególną uwagę zasługuje wspomniana empora, która z reguły występowała w kościołach fundowanych przez możnowładców. W jej pn. ścianie zachował się dotąd otwór drzwiowy, który pierwotnie prowadził poprzez drewnianą galeryjkę do grodu. (źr:http://www.opocznianie.pl)

oraz rekonstrukcja XII-wiecznego zalożenia ze strony:http://www.albumromanski.prv.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Kasztelan

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kościółek w moim obiektywie

Empora. Ech, szkoda że nie można na nią wejść..

Południowa i północna ściana kościoła romańskiego z oknami, widoczny także półfilar empory.

Perełka Żarnowa - Zając na półfilarze północnym
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

carrollus napisał:

Empora. Ech, szkoda że nie można na nią wejść..

Przejeżdżałem przez Żarnów swojego czasu dość regularnie w celach służbowych. Kilkakrotnie zatrzymywałem się w celu zwiedzenia wnętrza, za każdym razem kościół był zamknięty, a bywałem o różnych porach. A jak wsponiamiałem podróże były służbowe to nie miałem czasu szukać księdza.

carrollus
Kasztelan

PostWysłany: Pią Paź 21, 2011 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znalazłem księdza. A w zasadzie to on mnie kiedy zamykał interes po mszy w niedziele. Twierdził, że nie ma klucza do tych drzwi co prowadzą na schody na emporę. Tak na marginesie chcąc zrobić zdjęcie w środku trza się uzbroić w statyw, jest cholernie ciemno.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Łódzkie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: