Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jemiołowo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 11:13 pm    Temat postu: Jemiołowo Odpowiedz z cytatem

wieś w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek

W 2006 roku, w trakcie badań prowadzonych przez prof. Witolda Świętosławskiego z Uniwersytetu Gdańskiego odkryto pozostałości po średniowiecznej (XIV-XV wiek) wieży obronnej lub innym budynku o właściwościach obronnych. Badania zostały rozpoczęte dzięki Mariannie Bartkiewicz, sołtys Jemiołowa, która odnalazła ten historyczny budynek na swojej działce.

Krzyżacy mieszkali też na wsi

Archelodzy kończą prace we wsi Jemiołowo pod Olsztynkiem. - Udało się nam potwierdzić, że stała tutaj krzyżacka wieża. Nie było jeszcze takiego odkrycia na terenie Polski - mówi prof. Witold Świętosławski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykopaliska zaczęły się w ubiegłym roku. Wówczas oczom archeologów ukazały się kamienne mury. Badacze znaleźli także fragmenty kafli piecowych, ceramiki i średniowiecznego uzbrojenia, w tym kulę wystrzeloną z hakownicy. Teraz odkopali drugą część budowli. - Co prawda tym razem nie znaleźliśmy zbyt wielu ciekawych przedmiotów, ale udało nam się dotrzeć do fundamentów budowli. Pierwsze warstwy zrobiono z bardzo starannie dobranych i równo ułożonych kamieni. To nie było dzieło wiejskiego chłopa, ale dobrego rzemieślnika - twierdzi Świętosławski.

Budowla była postawiona na planie prostokąta - sześć na pięć metrów. Był to umocniony obiekt mieszkalno-obronny i powstał zapewne w połowie XIV w., czyli mniej więcej w tym samym czasie co położony kilka kilometrów dalej zamek w Olsztynku.

Wszystko wskazuje na to, że przed wojną ktoś dokopał się i wykorzystał część kamieni do jakiejś budowy. Mimo to archeolodzy znaleźli fragment tzw. obramienia drzwi z piaskowca. Może to wskazywać, że przynajmniej pierwsza kondygnacja nie była konstrukcją szachulcową (drewniano-kamienną), lecz właśnie kamienną.

- To jedyne tego typu odkrycie w kraju - twierdzi Świętosławski. - O ile badania archeologiczne w miastach i zamkach nie są niczym nadzwyczajnym, to obraz średniowiecznej wsi krzyżackiej jest zupełną zagadką. Być może krajobraz państwa krzyżackiego nie był taki prosty jak się nam wydaje. Wieś też musiała spełniać jakieś funkcje. U Maxa Toeppena, XIX-wiecznego historyka, znajdujemy m.in. informacje o funkcjonujących niegdyś w tych okolicach ciągach pocztowych. Jednak dziś nikt nie wie, jak wyglądała krzyżacka poczta. Zbyt mało jest też wskazówek, żeby stwierdzić, jakie było dokładne przeznaczenie tego budynku.

Na podstawie pomiarów z Jemiołowa i wyglądu obiektów odkrytych w Europie Zachodniej powstanie rysunkowa rekonstrukcja budowli. Zostanie też wydana książka na ten temat. - To odkrycie jest ewenementem i warto, by powstała o tym publikacja - mówi Świętosławski.

Badania są efektem odkrycia sołtys wsi Marianny Bartkiewicz, która już w 2001 r. powiadomiła służby konserwatorskie o tym, że znalazła na swoim polu fragmenty dawnej ceramiki.
autor: tomasz Kurs
Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
2007-07-25,

Fot. Tomasz Waszczuk / AG
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 09, 2009 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w chwili obecnej relikty zamku (wieży obronnej) są niestety już zasypane. Na zdjęciach poniżej teren gdzie obiekt się znajdował, polepa widoczna w miejscu badań, fragmenty średniowiecznej ceramiki znalezionej na polu.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lut 22, 2014 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania wykopaliskowe przeprowadzono pod kierunkiem prof. UG dr hab. Witolda Świętosławskiego w trakcie dwóch sezonów w latach 2006-2007. W ich trakcie odsłonięto relikt prostokątnego fundamentu kamiennego o zewnętrznych wymiarach 7 na 5 m.

Z wnętrza fundamentu pozyskano wyjątkowo liczne materiały zabytkowe. Odkryto 10 500 ułamków naczyń glinianych z dwóch faz chronologicznych: młodszej – XIX-XX w. (wkop) i starszej – 2 połowa XIV - początek XVI w. (okres użytkowania obiektu). Znaleziono 150 fragmentów kafli miskowych; przedmioty gliniane: przęślik, ciężarek i pocisk taraśnicy. Wydobyto 70 przedmiotów metalowych w tym żelaznych, związanych z budową i funkcjonowaniem obiektu (np. gwoździe, okucia budowlane, zawiasy, haki, haczyki), narzędzia gospodarcze, szczególnie te potrzebne do uprawy roli (np. widły kilku rodzajów, okucie orczyka, krój pługa), ale również elementy rzędu końskiego i oporządzenia jeździeckiego (np. strzemię, sprzączki pasów rzędów końskich, podkowy), militaria (np. hak naciągowy kuszy, wyróżniający się wśród dotąd znanych europejskich egzemplarzy znaczną wielkością, starannością wykonania i ornamentyką); dwa brązowe okucia pasa; brązową zapinkę; brązową sprzączkę pasa. Przedmioty te mają analogie późnośredniowieczne.

Szczególnie ważnymi zabytkami są dwie monety, srebrne szelągi Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego: Michała Küchmeistra von Sternberg (bita w latach 1414-1416, w mennicy gdańskiej) oraz Henryka von Plauen (bita w latach 1410-1413 również w mennicy gdańskiej).

Jemiołowski fundament jest reliktem budowli wieżowej, wzniesionej w konstrukcji szachulcowej, funkcjonującej w okresie od 2 połowy XIV do początku XVI w. Wielość i różnorodność odkrytych zabytków, a także solidność konstrukcji kamiennego fundamentu, dowodzą, iż w Jemiołowie odkryto pozostałość obiektu, który nie był typowym dla późnośredniowiecznego budownictwa wiejskiego i zapewne nie był użytkowany przez przeciętnego mieszkańca ówczesnej wsi. Być może jego wzniesienie i początkowe użytkowanie mogło mieć związek z administracyjną lub wojskową działalnością zakonu krzyżackiego.

LITERATURA:
W. Świętosławski, Późnośredniowieczne militaria z reliktów wieży w Jemiołowie koło Olsztynka, „Acta Militaria Mediaevalia”, t. IV, 2008, s. 189-198.
W. Świętosławski, Badania archeologiczne reliktów późnośredniowiecznej architektury w Jemiołowie (woj. warmińsko-mazurskie), „Acta Archaeologica Pomoranica”, t. III, cz. 2, 2009, s. 91-98.

Wizualizacja budynku, wykonał Jan Koperkiewicz


Plan fundamentu. Rc. E. Wtorkiewicz-Marosik


Fragment narożnika południowo-wschodniego

źr:http://www.archeologia.his.ug.edu.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum