Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kościelec k/ Koła

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Lis 07, 2012 9:31 pm    Temat postu: Kościelec k/ Koła Odpowiedz z cytatem

Kościół św. Andrzeja
Romański, zbudowany w II poł. XII wieku z ciosów piaskowca składał się z prostokątnej nawy o długości ok. 8 metrów zakończonej od wschodu apsydą. W ścianie zachodniej empora, zniszczona wraz z fasadą w XVII wieku w związku z budową nawy drewnianej zastąpionej w połowie lat 90-tych XX-wieku ceglanym maszkaronem.
W istniejącej budowli zachowane 2 okna apsydy, jej sklepienie oraz łuk tęczowy. W zachodniej partii ścian nawy ślady półkolistego łuku sklepienia empory. Podobno jest tez relikt portaliku wiodącego na balkon empory i fragment schodów w grubości muru, ale ja tych elementów nie odnalazłem.
Kościół ku mojemu zdziwieniu był otwarty. (fot. sierpień 2012)

Widok ogólny


Wnętrze


Ściana północna


Łuk tęczowy


Zarys sklepienia empory


Mur nawy widziany z zakrystii


Ściana tęczowa i mury apsydy


Sklepienie apsydy


EDIT:
Świechowski pisze o tym portaliku, że był przy południowo wschodnim narożu balkonu empory, czyli na ścianie południowej. Ale schody w murze są w ścianie północnej.

Południowa ściana nawy. Widoczne trzecie zamurowane okno. ale gdzie ten portalik?


Ostatnio zmieniony przez carrollus dnia Pią Lis 09, 2012 8:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 12:09 am    Temat postu: Re: Kościelec k/ Koła Odpowiedz z cytatem

carrollus napisał:
Podobno jest tez relikt portaliku wiodącego na balkon empory i fragment schodów w grubości muru, ale ja tych elementów nie odnalazłem.

Potwierdzam - jest literatura na ten temat - A. Różański, Schody do nieba - Kościelec Kolski odkrywany na nowo, [w:] Architektura romańska w Polsce, Nowe odkrycia i interpretacje, Gniezno 2009.

Mi udało się zwiedzić tylko z zewnątrz i do dziś nadziwić się nie mogę co dołączyli do kościółka.

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Sty 04, 2013 10:42 am    Temat postu: Re: Kościelec k/ Koła Odpowiedz z cytatem

carrollus napisał:

EDIT:
Świechowski pisze o tym portaliku, że był przy południowo wschodnim narożu balkonu empory, czyli na ścianie południowej. Ale schody w murze są w ścianie północnej.

Południowa ściana nawy. Widoczne trzecie zamurowane okno. ale gdzie ten portalik?

Książka którą wspominam ze względu na sposób klejenia nie nadaje się do skanowania, ale postaram się przez weekend przeczytać artykuł jeszcze raz i dać znać co tam na ten temat piszą.

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Sty 05, 2013 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po lekturze - schody w murze znajduja się w ścianie północnej, jak wchodzi się do zakrystii po lewej. Są one zamurowane i zasypane gruzem z rozbiórki empory oraz poźniejszej przrebudowy. Podejrzewam, że po sondażowym badaniu zostały ponownie zamurowane tak aby nikt przypadkiem ich nie zobaczył...

Portalik na południowej ścianie to inna bajka, ale także związana z emporą. Wg. Różańskiego na emporę miałoby prowadzić też drugie wejście od południa, tym razem z zewnętrnych drewnianych schodół/drabiny. Podane są analogie XII wiecznych kościołów czeskich.
Świechowski tak opisał sprawę:
Cytat:
(...) został odsłonięty na wysokości 3,98 mm, licząc od obecnego poziomu przejścia fundamentów w mur ciosowy, portalik o wymiarach od zewnątrz 1,83 x 0,65, usytuowany przy południowo-wschodnim narożu hipotetycznego balkonu empory. O jego istnieniu świadczą: fragment skurego parapetu oraz zaryz półkolistego łuku sklepienia opisanego przez badaczy, na południowej ścianie nawy.


Zdjęc portalu nie ma. Nie wydaje mi się, żeby chodziło o widoczny z zewnątrz prostokątny otwór obok okien...

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum