Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wiadrów - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Dolnośląskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 27, 2008 10:43 am    Temat postu: Wiadrów - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Odpowiedz z cytatem

(Wedrau) – wieś w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice

Oprócz dworu stojącego w miejscu zamku, znajduje się tu, gotycki, otoczony murem obronny kościół z XIII w. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Został on przebudowany w 1582 r. W 1625 roku dostawiono wieżę.


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Czw Kwi 09, 2009 12:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jesziwaboy
Dworny


Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 35

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No - nie mogę postąpić inaczej. Musze się odezwać. Na jakiej podstawie uznajesz ten kościół za obronny? Murem otoczony był niemal każdy średniowieczny obiekt sakralny - z zupełnie jasnych i niekoniecznie obronnych pobudek: wygrodzenie miejsca grzebalnego, zabezpieczenie mogił przed ingerencja zwierząt i ludzi, wyznaczenie własności etc. Byłem w Wiadrowie, oglądałem kościół i mur go otaczający i stwierdzam, e nie ma on żadnych strzelnic, żadnych cech obronnych.
Co do datowania samego kościoła na wiek XIII - nie jest to pewne, zdania są podzielone, większość badaczy wskazuje 1 poł. XIV stulecia - ale to już detal, tak na marginesie.
Polecam Tobie jak i wszystkim użytkownikom artykuł Jerzego Rozpędowskiego o kościołach warownych na Śląsku z Rocznika Sztuki Śląskiej bodajże z roku 1968. Jak trzeba to mogę wrzucić na forum. Rozpędowski w sposób precyzyjny wyróżnia tam grupę wiejskich świątyń obronnych - bądź to umocnionych ( np posiadających kondygnację obronną na poddaszu ze strzelnicami itp - np Witoszów Dolny ) bądź to inkastelowanych ( gdy sam kościół obronny nie jest ale otoczono go umocnieniami zewnętrznymi ( np. Święta Katarzyna, Źródła, Lutynia itd. ). Kościół w Wiadrowie jest obiektem niewątpliwie cennym i ciekawym lecz wedle stanu naszej wiedzy nic nam obecnie nie wiadomo o tym by był on kiedykolwiek umocniony.

I taka drobna uwaga techniczna niejako - nazwa niemiecka brzmiała Wederau, nie Wedrau.

_________________
"Nic co nie nale?y do matematyki, nie nale?y te? do architektury"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy każdy mur obronny musi mieć strzelnice? Poszukaj w sieci, znajdziesz cała masę informacji o pierwotnej obronności tego założenia. W czasie wojen husyckich na terenie kościoła z bardzo długim skutkiem broniła się okoliczna ludność.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jesziwaboy
Dworny


Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 35

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy każdy mur obronny musi mieć strzelnice?

Nie - nie każdy, nie ulega jednak wątpliwości, że mur w Wiadrowie nie był murem obronnym. No chyba, że przeczysz faktom i opiniom specjalistów - takim jak np. Rozpędowski.
Cytat:
Poszukaj w sieci, znajdziesz cała masę informacji o pierwotnej obronności tego założenia. W czasie wojen husyckich na terenie kościoła z bardzo długim skutkiem broniła się okoliczna ludność.

Nie muszę szukać w sieci, Wiadrowem zajmowałem się dość szczegółowo, to nie w kościele ale w dwóch obronnych dworach miejscowa ludność i rycerstwo stawiali opór. Mogę przesłać Ci szczegółowe dane na temat obu założeń. Jedno znajdowało się najpewniej na miejscu obecnie zachowanego dworu renesansowego. Drugie, w literaturze polskiej nie rozpoznane w zasadzie, można zidentyfikować reliktami fundamentów znajdującymi się na kępie pośród rozlewisk Nysy Szalonej obok folwarku na zachodnim skraju wsi.
Zresztą - na takiej zasadzie jaką prezentujesz i wyznajesz każdy murowany obiekt z okresu średniowiecza należałoby wcisnąć pod kategorię obronne - a to absurd. Zapoznaj się proszę z literaturą, jak mas możliwość zapoznaj się z wyglądem kościoła wiadrowskiego - a przekonasz się, że nie ma żadnych podstaw aby móc określić ten obiekt jako warowny.

_________________
"Nic co nie nale?y do matematyki, nie nale?y te? do architektury"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Dolnośląskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum