Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chęciny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tapir
Dworny


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 19

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 12:01 am    Temat postu: Chęciny Odpowiedz z cytatem

Zamek znany i lubiany, jeden z dwóch obiektów w Polsce, które z daleka można pomylić z elektrociepłownią Very Happy Fotki z lipca 2007, autorstwa Cvn i mojego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od strony miasta zamek świetnie się prezentuje (trasa na Mogielnicę) przejeżdżałem tamtędy ze dwa tygodnie temu ale słońce nad zamkiem tak waliło, że sobie darowałem, ale co się odwlecze Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to i ja dołożę małe co nieco sprzed 2 lat wraz historią w pigułce, planami i rekonstrukcjami Wink
Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, iż budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, iż zamek istniał w 1306 r., kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę znacznie go rozbudowując. Między innymi w tym czasie zostały podwyższone kamienne wieże. W XVI w. zamek zaczął podupadać. W 1607, w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego fortyfikacje zostały zniszczone, a zabudowania spalone. Zamek na krótko odzyskał dawną świetność po przebudowie zainicjowanej przez starostę chęcińskiego, Stanisława Branickiego, jednak już w latach 1655-1657 został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 r. kolejna okupacja szwedzka. Wtedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy. Przez następne stulecia średniowieczne mury stanowiły głównie darmowe źródło materiału budowlanego dla miejscowych wieśniaków. Podczas I wojny światowej ucierpiała jedna z wież, wykorzystywana przez Rosjan jako punkt obserwacyjny. Po II wojnie światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy. Podczas prowadzonych przez ostatnie lata prac adaptacyjno-renowacyjnych budowla została zabezpieczona w formie trwałej ruiny.













plan zamku średniowiecznego wg.Architektury gotyckiej,1995


rekonstrukcja zamku z XV wieku wg.D.Czapczyńskiej i J.Janczykowskiego,1985


zamek na obrazie J.Szermentowskiego(Kłosy1879)


zamek w XIX wieku na rysunku N.Ordy


zamek na rysunku Gersona


zamek pod koniec XVIII wieku na rysunku J.J.F.Carossi


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pon Mar 23, 2009 11:13 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 23, 2011 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek w Chęcinach zamknięty dla turystów

Zamek w Chęcinach przyjmuje tylko tych, którzy zapowiedzieli wcześniej swą wizytę. Wszystko przez rozpoczynające się w nim prace archeologiczne i remonty.

Prace archeologiczne a potem remonty zaczną się wiosną i potrwają przez trzy lata. Przez ten czas turyści będą mieli znacznie utrudniony dostęp do zamku w Chęcinach.
- Z końcem roku zamek wrócił pod zarząd gminy - wyjaśnia burmistrz Robert Jaworski. Przez kilkanaście lat władali nim dzierżawcy, ale kiedy gmina zdobyła unijne pieniądze na rewitalizację obiektu warownia musiała wrócić w jej zarząd. Tak się stało 1 stycznia.

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie by prace rozpocząć.
- Na razie na zamku jest ochrona, a ponieważ dotarcie do bramy przy obecnych warunkach pogodowych jest problematyczne, chodzenie po dziedzińcach niezbyt bezpieczne postanowiliśmy ograniczyć ruch. W czasie ferii będziemy przyjmować i oprowadzać wycieczki, które wcześniej zaanonsują przybycie – wyjaśnia Dominik Kowalski z informacji turystycznej. – Turystów zapraszamy ponownie od kwietnia, chociaż muszą oni liczyć się z utrudnieniami w związku z pracami.

WIELKIE ZMIANY

A tych będzie dużo. Zmiany zaczną się już przy parkingu: rozbudowanym i unowocześnionym. Powstanie tutaj zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Zmieni się wygląd drogi wiodącej do bramy: zostanie ona wybrukowana, oświetlona. Turyści będą mogli spocząć na ławeczkach, robić sobie zdjęcia z królami, których rzeźby staną wzdłuż drogi.

Także na zamku zmieni się wiele. Na górnym zamku odbudowana zostanie kaplica i dawny skarbiec, na dolnym staną stragany dla rzemieślników, artystów ludowych, odbudowana zostanie studnia. Turyści będą mogli wchodzić na drugą wieżę. Zarówno Wzgórze Zamkowe jak i zamek doczekają się profesjonalnego oświetlenia.

Prace rozpoczną się od badań archeologicznych. W pierwszej kolejności cały zamek zostanie zbadany georadarem by ustalić co znajduje się pod ziemią, czy rzeczywiście są tam jakieś lochy, piwnice. Gmina dostała na rewitalizację zamku 6.5 miliona złotych, całość ma kosztować około 8 milionów. Prace potrwają trzy lata.

CIEKAWE IMPREZY

Mimo remontu zamku wokół niego będzie się działo wiele ciekawych rzeczy. - Dostaliśmy 400 tysięcy złotych na cykl imprez Historia państwa Polskiego pokazana na przykładzie zamku w Chęcinach – informuje burmistrz Jaworski. W Dni Chęcin 11 czerwca pod zamkiem odbędzie się impreza podobna do ubiegłorocznego Oblężenia warowni, tyle, że jej główną bohaterką będzie królowa Bona.

Od rana chętni będą mogli szukać skarbu królowej, a wskazówek udzielać będą postacie z przeszłości. Chęciny planują też spotkanie fanów motoryzacji, razem z Mercedesem i Cersanit Really Teamem chcą przywrócić pamięć kierowców rajdowych, którzy zginęli na serpentynach koło Chęcin, a przy okazji pokazać zabytkowe samochody, impreza odbędzie się w sierpniu.

autor: Lidia CICHOCKA
źr:http://www.echodnia.eu 12.01.2011
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 25, 2012 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lipiec 2012

Na zamek można było spokojnie wejść. Nie było widać żadnych ekip remontowych. Ze zmian na samym zamku to nic zbytnio nie było widać, no chyba że można tu powiedzieć, że studnia bardziej zarosła Smile





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2013 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odkrycie na zamku w Chęcinach. Odkopali wieżę króla Czech i Polski

- Mogę potwierdzić, że to pierwotna wieża. Bardzo cenne odkrycie - mówi prof. Leszek Kajzer. Ma około 8 m średnicy i grube na prawie półtora metra mury. Natrafiono na nie podczas prac archeologicznych na chęcińskim zamku.
Archeolodzy badają teren zamku przed mającymi się rozpocząć pracami remontowymi. Najpierw w dolnej części odkryli mury budowli z cegły i kamienia.

Z zewnątrz w kształcie kwadratu, a wewnątrz okrągłej. - Tu były zabudowania gospodarcze, może jakiś magazyn - zastanawia się kierujący badaniami archeolog Waldemar Gliński. W odsłoniętym w pobliżu innym obiekcie z cegły z glinianą posadzką dopatruje się pieca. Przypuszcza, że obydwa pochodzą z XV wieku, kiedy to dobudowano tzw. dolny zamek.

Najważniejszego okrycia dokonano w tym tygodniu tuż przy środkowej obecnie wieży zamku, w jego starszej górnej części. - Około 40 cm gruzu zdjęliśmy w miejscu, gdzie znajdowała się renesansowa kuchnia - opowiada Gliński. Odsłonięty został duży fragment muru okrągłej wieży, która mogła mieć około 8 m średnicy. Wewnątrz widać zarys jakiejś budowli z cegły. W samym murze wieży, grubym na około półtora metra, znajduje się wąski pionowy otwór przypominający kanał.

Waldemar Gliński uważa, że to pierwsza wieża zamku. - Fundatorem był Wacław II, budowane przez niego zamki składały się z jednej wieży otoczonej murem - argumentuje. I wylicza, że podobne król Czech, a w latach 1300-1305 także Polski, wznosił m.in. w Czorsztynie, Czchowie i Rytrze.

Odkrycie obalałoby dotychczasowe ustalenia o początkach zamku w Chęcinach. Wprawdzie wymieniano czeskiego króla wśród inicjatorów jego zbudowania, ale uważano, że od razu został wzniesiony z dwiema wieżami. - Dlaczego tu Wacław II miałby budować takie wielkie założenie obronne, charakterystyczne dla późniejszego okresu XIV wieku? - pyta Gliński.

Przypuszcza, że pierwotna wieża mogła zostać rozebrana jako zbyt mała, a dwie zachowane do dziś potężne wieże górnego zamku powstały w czasach Kazimierza Wielkiego.

Dla zweryfikowania swoich hipotez Gliński zaprosił do Chęcin prof. Leszka Kajzera, wybitnego specjalistę w dziedzinie budownictwa i architektury obronnej. Był on w czwartek na zamku i oglądał odkrycie. - Mogę potwierdzić, że to pierwotna wieża króla Czech i Polski Wacława II. Być może zbudowana z inicjatywy biskupa krakowskiego Muskaty, jego namiestnika - powiedział prof. Kajzer "Gazecie". - To bardzo cenne odkrycie. Wreszcie potwierdziło się to, co sugerowano. Że to zamek czeski zbudowany około 1300 roku dla nadzoru wydobycia cennych kruszców w okolicach Chęcin, typowy zamek górniczy - dodał.

Zdaniem prof. Kajzera odkrycie może się przyczynić do zupełnie innego spojrzenia na rządy czeskie w Polsce. - Jan Długosz niegdyś napisał, że Czesi nam Wawel wybudowali. Okazuje się, że w Chęcinach mamy kolejną inwestycję Przemyślidów - mówi.

Na temat odkrycia wieży ostrożnie wypowiada się związany z Chęcinami historyk Dariusz Kalina, autor wielu publikacji o tym miasteczku. - To na razie robocze hipotezy. Wymagają weryfikacji i potwierdzenia w dalszych badaniach - uważa.
Janusz Kędracki 2013-07-20
źr:m.wiadomosci.gazeta.pl





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wislak7770
Kasztelan


Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 784
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Nie Sie 17, 2014 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamek niestety dalej zamknięty.... do okolo pazdziernika
obok wejscia wyciag - podobno sporo tego wjezdza i wyjezdza z zamku , miejmy nadzieje ze nie budują za wiele zamku....

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ha! Ha! ha! Wcale nie jest do śmiechu...Jak zwykle polecam lekturę komentarzy.

http://kielce.gazeta.pl/kielce/56,35255,17008601,Zamek_w_Checinach_jak_nowy__Studnia__ganki_i_widok.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wislak7770
Kasztelan


Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 784
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pon Lut 16, 2015 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z wizyty w trakcie remontu w sierpniu 2014 - ponadto panorama miasta spod zamku i widok z podzamcza chęcińskiego









Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kalos70
Honorowy


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 421
Skąd: Lublin

PostWysłany: Czw Maj 31, 2018 11:06 pm    Temat postu: Kilka fotek z poprzedniego tygodnia. Odpowiedz z cytatem

Prośba do Becika o zmniejszenie rozmiaru zdjęć. Zrzucam je z komórki.















Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Wto Lip 10, 2018 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maj' 2016









Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum