Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jelenia Góra - Maciejowa - zamek?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zagadkowe obiekty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pią Maj 04, 2012 11:29 am    Temat postu: Jelenia Góra - Maciejowa - zamek? Odpowiedz z cytatem

Maciejowa, to obecnie wschodnia dzielnica Jeleniej Góry. W necie można znaleźć informacje o tym, że był tam średniowieczny zamek, a jego relikty w postaci fragmentów murów można odnaleźć w lasku zaraz za skrzyżowaniem z drogą do Wojanowa.
Obiekt umieszczam w zagadkowych, bo o tym zamku nic nie słyszałem w żadnej poważnej literaturze, a i same relikty w postaci kilku fragmentów muru zachowanego w różnym stanie nie przekonują mnie, że mamy do czynienia z zamkiem. Po pierwsze są dosyć cienkie, ale i mają ponad 100 metrów długości i są stosunkowo daleko od kulminacji wzgórza, na którym mogła istnieć obronna siedziba. (fot. marzec 2012)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Maj 04, 2012 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak nic zamek, gdzieś się "zapodział" po drodze, info jakie można znaleźć w w wikipedii bo sam chyba nic nie mam:

Niewiele wiadomo na temat zamku. Wiadomo że został on zbudowany w XII wieku, a zburzony został w XV w. podczas wojen husyckich. Po dziś dzień zachowały się niewielkie fragmenty murów zamku ukryte wśród leśnych drzew.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sob Maj 05, 2012 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, wiem co piszą w Wiki, ale jeślibyś zobaczył to miejsce i te mury na własne oczy, to nie byłbyś już przekonany, że to zamek, jako i ja nie jestem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 05, 2012 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm. a co masz na myśli, mnie zastanowił tylko fakt, że tego obiektu nie było w żadnych poważnych opracowaniach, jedynie wiki i temu podobne. Choć na jednej stronie zamkowej też jest ten zamek wymieniony
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Maj 07, 2012 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem sam co o tym obiekcie myśleć. Mur widoczny jest w sumie w trzech miejscach i tylko od strony obecnej drogi. Jeden fragment to ten z przyporami. Ten mur jest jednak bardzo cienki, nie wiem czy będzie miał z metr grubości. W linii prostej od niego jakieś 100-150 metrów dalej jest fragment muru widoczny na dwóch pierwszych zdjęciach. I ten mnie najbardziej zastanawia. Wkoło nic, tylko drzewa, a stopień zachowania tego muru świadczy, że jest to mur stary. Pomiędzy tymi dwoma fragmentami, jeszcze w jednym miejscu z ziemi wystaje kilka kamieni, co dowodzi że na pewno mamy do czynienia z jakimś ogrodzeniem. Ale czy w XIII czy nawet XV wieku powstałoby takie na użytek podrzędnego zameczku w tym terenie?? Teren za murem jest płaski i porośnięty lasem. Dopiero ok. 100 metrów od muru z przyporami jest niewielki jakoby kopiec, który ma płaski wierzchołek na którym jest trochę skał. Od drugiej strony, czego nie widać na zdjęciach wyniesienie terenu jest dość znaczne i na upartego można się dopatrzyć otaczającego go zagłębienia, które może być fosą, ale nie musi, może to taki naturalny twór. Mnie zastanawiało, że nikt o tym obiekcie nie pisał, nawet autor strony www, na która się powołujesz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian44
Rycerz


Dołączył: 28 Lis 2009
Posty: 551

PostWysłany: Czw Wrz 27, 2012 11:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten mur przy drodze to zapewne mur otaczający kompleks pałacowy. Na Messtischbattach z 1938 roku też nie ma ruin zaznaczonych choć jest parę intrygujących miejsc.
Zamek mógł być związany z pałacem ( hipoteza: przeniesienie się z zniszczonego bądź nie komfortowego zamku do budowanego pałacu, bądź pałac został wzniesiony na fundamentach starszej budowli).
A może chodzi o górę zamkową Rabenstein pomiędzy Maciejową a wsią Grabary.
Ale tak jak wspomniał Becik oprócz internetu nie innych wzmianek o tym tajemniczym obiekcie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Sie 07, 2017 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Carollus, dałbyś radę nanieść to miejsce (spłaszczony kopiec) na geo?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sie 15, 2021 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem coraz bardziej sceptyczny co do tego, że tu był zamek. Obszar ten to przedlużenie dawnego kompleksu parkowego. Murek z przyporami to też jego część, nowożytna, więc tego nawet nie szukałem.

Na zdjęciach fragment kopczyka od strony ulicy oraz całe założenie od strony parku/lasu






plateu




fragmenty murków przy drodze




Tak się zastanawiam, że gdyby w średniowieczu miał powstać w Maciejowej zamek to ówczesnym zwyczajem powinien być na jakimś szycie w okolicy. Mi najbardziej pasuje wzgórze z dawną wieża widokową na północny-zachód od tych tych miejsc na zdjęciach

z daleka


na jej szczycie








Tak naprawdę nie trafiłem na żadne oficjalne opracowania, które mówią o zamku w Maciejowej. Same wzmianki w wikipedii to za mało dlatego obiekt przesuwam do zagadkowych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zagadkowe obiekty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum