Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Drawno

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 12:31 am    Temat postu: Drawno Odpowiedz z cytatem

Na Wzgórzu Zamkowym około X wieku pierwotna ludność Drawna wybudowała warowne grodzisko. Obecnie znajdują się tu ruiny zamku z XIV – XV wieku, przebudowanego w XVII – XVIII wieku. Był to zamek gotycko-renesansowy, wybudowany przez rodzinę Wedlów. Mieści się on na sztucznie wyniesionym wzgórzu (Góra Zamkowa), a otoczony był fosą. Zamek został zniszczony podczas wojen szwedzkich w 1675 roku a drugim razem został wyniszczony przez wojska rosyjskie podczas wojny siedmioletniej. Do dzisiaj zachowały się jedynie dwa narożniki budynku, nieco już zarośnięte.
Gotycki zamek Wedlów był typową budowlą obronną tego okresu. Tworzył go czworobok wysokich kamienno-ceglanych murów kurtynowych otaczających wewnętrzny dziedziniec zamkowy. Od strony wschodniej dziedzińca stało trzykondygnacyjne murowane skrzydło mieszkalne, a od północnego – zachodu wieża, broniąca wjazdu znajdującego się zapewne w jej sąsiedztwie.
Około 1600 roku zamek gruntownie przebudowano, dodając elewacjom skrzydła mieszkalnego efektowne renesansowe dekoracje. Zapewne w tym też czasie gotycką wieżę zamkową nakryto hełmem. Wygląd zamku z tego okresu znany jest z ryciny M. Meriana z około 1652 roku.
W 1675 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, cofające się wojska szwedzkie zdewastowały drawieński zamek, który latami nie remontowany popadł w ruinę. Obraz zamku z tego okresu uwiecznił na rycinie Daniel Petzold, rysownik który w latach 1710 – 1715 wędrował po Pomorzu i Brandenburgii.
Na przełomie XIX i XX w wzgórze zamkowe uporządkowano rozbierając zrujnowany zamek. Pozostawiono jedynie dwa jego naroża: północno – wschodnie będące fragmentem skrzydła mieszkalnego i północno - zachodnie będące częścią zamkowej wieży. Wzgórze podwyższono, zasypując dolną kondygnację dawnego zamku i uformowano w tarasy widokowe. W roku 1958 wzgórze wraz z reliktami zamku wpisano do rejestru zabytków województwa.
mgr inż. arch. Tatiana Balcerzak - Studio A4, Szczec


Zamek Wedlów w Drawnie ok. XIV wieku, Wersja I Autor: mjr Andrzej Szutowicz, Wyk.: Elżbieta Bacztub (źr:http://www.drawno.pl)


zamek w XVII wieku na rysunku Meriana


na przedwojennej pocztówce


Materiał ze strony Urzędu Miejskiego w Drawnie:
Badania archeologiczne, 2009-08-20

W poniedziałek, 18 sierpnia 2009 roku do naszego miasteczka zawitała grupa sześciu studentów archeologii z Zakładu Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierownictwem Pani Mgr Anny Uciechowskiej – Gawron, w celu przeprowadzenia badań na drawieńskim wzgórzu zamkowym. Prace prowadzi Pracownia Archeologiczna Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie przy udziale studentów.
Obecnie wytyczone zostały dwa sondaże, które są bezpośrednio związane z otoczeniem zamku (trzeci, po stronie północno – wschodniej, u podstawy stoku, zostanie wytyczony w najbliższych dniach).

Sondaż 1


Sondaż 2


Założeniem badań dwóch pierwszych sondaży jest wyjaśnienie, jak wyglądało otoczenie zamku, czy otoczony on był murem kurtynowym.
„Obecnie został odsłonięty fragment muru, przy wejściu do założenia zamkowego po zachodniej stronie wzgórza. Może to być mur kurtynowy lub mur miejski.” – wyjaśnia Pani Mgr Anna Uciechowska – Gawron.
Na obecnym etapie przeprowadzanych badań nie można jasno stwierdzić, jaki jest to rodzaj muru.


Grupa ma utrudnione zadanie z powodu otoczenia zamkowego, które przez lata porosło roślinnością o bujnym ukorzenieniu, co nie ułatwia prac wykopaliskowych.

autor: Monika Szczygłów, Natalia Korczyńska

27 sierpnia br. zakończyły się badania archeologiczne prowadzone przez studentów archeologii z Zakładu Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierownictwem Pani Mgr Anny Uciechowskiej – Gawron.
Grupa ta zrealizowała wszystkie cele, które założyła w projekcie.
Założeniem badań dwóch pierwszych sondaży było wyjaśnienie, jak wyglądało otoczenie zamku. Dowiedziono, że z północnej strony zamku nie istniały żadne umocnienia. Archeolodzy nie są jeszcze w stanie powiedzieć, czy mur był kurtynowy czy też miejski, stwierdzenie tego faktu wymaga dalszych badań. Poza elementami budowli w postaci kamienia gotyckiego, ceramiki nowożytnej z początków XVII wieku oraz sporych ilości kafli piecowych zdobionych elementami twarzy, aniołów oraz postaci mistycznych grupa nie odkryła innych znalezisk.
Niewątpliwie Wzgórze Zamkowe ciągle stanowi dla archeologów zagadkę. Możliwe, że dalsze badania przyniosą nowe informacje. (...)
autor: Marta Piątek, Beata Ciżewska
źr: Urząd Miejski w Drawnie (http://www.drawno.pl)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rayan24
Hojny


Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 62

PostWysłany: Nie Lip 18, 2010 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wzgórze zamkowe z fragmentami murów

Widok ze wzgórza

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Pon Lip 19, 2010 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragment muru ze zdjęć z wykopalisk - 1,3,4 jest dalej odsłonięty. Tego ze zdjęcia 2 nie widziałem. Byłem na zamku w Drawnie 17.07 w sobotę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 03, 2016 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stan na maj 2016




Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum