Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Karlino

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 9:29 pm    Temat postu: Karlino Odpowiedz z cytatem

Okolice Karlina należały do biskupów kamieńskich od około 1280 roku (spadek po Warcisławie III). W 1308 roku biskup Henryk von Wacholz zaznacza istnienie zamku w określeniu "castrum nostrum Corlin". W 1370 roku przeniesiono siedzibę biskupią z Kamienia do Karlina i podjęto decyzję o budowie obronnego zamku. W 1330 roku biskup Filip von Rehberg zwrócił uwagę, w Statutach Kościelnych, na bardzo korzystne usytuowanie swojego zamku w widłach dwóch rzek: Parsęty i Radwi. Karlino otrzymało prawa miejskie na prawie lubeckim w 1385 roku i zostało wyniesione do rangi rezydencji biskupiej. Od lat 80-tych XIV wieku większość biskupów kamieńskich mieszkała w Karlinie. Przyziemia zamku biskupów kamieńskich zbudowano w stylu gotyckim w końcu XII wieku. Zamek wzniesiono na planie czworoboku o wymiarach 11 x 35 metrów. Istniejące fragmenty dawnego zamku składają się z czterech pomieszczeń. Dwa z nich posiadają zachowane sklepienia gwieździsto-żebrowe. Ściany działowe posiadają zachowane otwory drzwiowe. W ścianie między dużymi salami zachowało się przejście z zdobnym obramowaniem i dwustronny kominek gotycki. W elewacji północno-wschodniej znajdują się ślady otworów okiennych i dwóch portali. W czasie wykopalisk stwierdzono istnienie murów okalających zamek. W 1409 roku Karlino zostaje spalone; od klęski po części uchroniła zamek otaczająca woda i skuteczna obrona. Jednak w 1481 roku całe miasto i zamek zostały spalone przez mieszczan kołobrzeskich i koszalińskich. Po zapłaceniu odszkodowania przystąpiono do odbudowy zamku, jego rozbudowę kontynuowano aż do 1575 roku. Kolejni biskupi stworzyli w zamku piękną renesansową rezydencję. Prawdopodobnie wtedy powstało założenie trójskrzydłowe, na planie regularnym, trójkondygnacyjnego budynku, którego boczne skrzydła zwieńczone zostały szczytami. Przypuszcza się, że zamek zajmował powierzchnię 50 x 50 metrów, a przedzamcze 50 x 100 metrów. Wygląd ówczesnego zamku można zobaczyć na mapie Lubinusa. W latach 1602–1618 biskup Franciszek I dalej rozbudowuje i uświetnia zamek. W 1761 roku, podczas wojny siedmioletniej, zespół zamkowy popada w ruinę i ulega spaleniu. Ruiny zostały rozebrane do przyziemia, tak że ocalała tylko najniższa kondygnacja skrzydła głównego zamku, z zachowanymi sklepieniami gwiaździstymi. Zasypano fosę oddzielającą zamek od miasta i zniszczono dawne zabudowania. W późniejszym czasie na piwnicach wzniesiono królewski browar a XIX-wieczna zabudowa zatarła ślady po bogatym dawniej zamku biskupim. Pozostałości zamku znajdują się na terenie gospodarstwa rolnego. W jednym z budynków gospodarczych odkryto w przyziemiu, zachowane dwie gotyckie sale z gwieździstymi sklepieniami oraz z gotyckim dwustronnym kominkiem.

zamek w I połowie XVII wieku na rysunku M.Meriana
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Lis 04, 2010 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W lipcu 2009 roku na zamku trwały prace rozbiórkowe XIX wiecznego browaru. Wstęp był wzbroniony, panowie robotnicy rośli i wulgarni (albo im zwyczajnie nie szła robota), więc w bliskie relacje nie wchodziłem nie pytając co robią. Teren wokół zamku był karczowany, tak że budynek zamkowy widoczny był od strony mostu jak i drogi, stały jakieś drewniane stoliki i krzesła. Od strony PGR póltorametrowe pokrzywy dawały możliwość skrytego podejścia pod mury!

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stan w czerwcu 2014









oraz fragment muru zabudowań zamkowym w budynku położonym przy samym zamku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wchodzi się już swobodnie na teren zamku? Jak tam byłem ostatnio, to było ciężko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiście cały teren jest ogrodzony i remontowany, kierownik budowy okazał się być miłym człowiekiem i bez problemu nas wpuścił
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To długi ten remont. Byłem tam w 2008, 2009 i 2010. Dwa pierwsze razy wszystko było ogrodzone, nikogo, zero szans na wejście, mogłem tylko zrobić zdjęcia z ulicy. Za trzecim razem wszedłem tylko dlatego, że jakiś miejscowy wędkarz pokazał mi lukę w ogrodzeniu, gdzie można było wejść. Ale na Twoich zdjęciach nie ma jakiegoś dramatycznego postępu robót od czasu jak ja tam byłem - a to już 6 lat minęło
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum