Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lędyczek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 28, 2008 7:04 pm    Temat postu: Lędyczek Odpowiedz z cytatem

Rozwój osady związany był z położeniem Lędyczka na szlaku handlowym. W XIII powstał tutaj obronny gród, który strzegł przeprawy przez Gwdę. W 1308 r. Lędyczek wraz z Pomorzem Gdańskim przeszedł pod władanie Krzyżaków. W związku z tym stał się jednym z głównych grodów na trasie z Malborka do Brandenburgii, którym poruszali się margrabiowie. Za czasów Krzyżaków Lędyczek rozwinął się. Wznieśli oni tutaj zamek oraz przenieśli z Debrzna siedzibę włodarza zakonnego. Rozwój też miał uzasadnienie w tym, iż Lędyczek leżał na drodze handlowej z Wielkopolski do Słupska. Być może wtedy miejscowość otrzymała także po raz pierwszy prawa miejskie, jednak nie zachował się żaden dokument potwierdzający ten fakt. Na mocy pokoju toruńskiego 1466 r. Lędyczek znalazł się w granicach Królestwa Polskiego jako wieś królewska w powiecie człuchowskim województwa pomorskiego. Przez ponad 300 kolejnych lat specyficzną cechą miejscowości było jej położenie na granicy państwowej, wytyczonej na rzece Gwdzie. Już w tym okresie przewagę zdobyła tu ludność niemieckojęzyczna wyznania protestanckiego, co w XVIII w. doprowadziło do konfliktu z katolicką administracją kościelną wobec budowy nowego zboru.

Wzniesiony przez książąt pomorskich, przypuszczalnie jeszcze w XIII wieku, zamek na lewym brzegu Gwdy, był później także własnością Krzyżaków. Gdy zakonnicy opuścili jego mury, znacznie podupadł, chociaż jego mury przydały się jeszcze w 1627 roku, skutecznie chroniąc obrońców przeprawy przez rzekę przed Szwedami. Po zamku nie zachował się ślad. Jedynym jego reliktem obecnie jest wzgórze zamkowe położone lesie (ok 5km leśną drogą w lesie pomiędzy Lędyczkiem, a Kiełpinem). Położony jest około 500 metrów od dawnego koryta Gwdy. Ogólnie sam szczyt wzgórza jest potwornie zarośnięty dlatego brak zdjęć, na których można by zobaczyć wały na tym wzgórzu o których opowiadała mi osoba, która zaprowadziła mnie i wskazała mi ten obiekt.
Samo położenie wzgórza potwierdza tylko te krótkie i zdawkowe informacje, położenie po lewej stronie rzeki (obecnie oddalona o kilka kilometrów) oraz najwyższe naturalne wzniesienie w terenie i wspominane wały.
Znalezienie obiektu samemu jest niemożliwe.
Na zdjęciach wzgórze widziane z dołu i szczyt wzgórza - zarośnięty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 26, 2016 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyższe miejsce było błędne, obecne już prawidłowe

obecnie wzgórze zamkowe położone jest w lesie


wjazd na zamczysko


zbocza wzgórza zamkowego


plateau
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Wielkopolskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum