Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wojbórz

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Dwory obronne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
giekaa
Silny

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 9:30 am    Temat postu: Wojbórz Odpowiedz z cytatem

Wojbórz, na północ od Kłodzka.

Nic o tym nie wiem, przejeżdżałem 18.08.2009 r. i tak mnie wygląd zastanowił - typowy jak dla wież mieszkalnych. A w mojej literaturze nic nie znalazłem.

Ostatnio zmieniony przez giekaa dnia Sro Wrz 15, 2010 10:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie ten budynek wygląda dość ciekawie. Jak widzę ma trzy kondygnacje...pierwsze pietro jest chyba położone dość wysoko. Sprawę napewno ułatwiłoby spenetrowanie go od środka, szczególnie piwnic, wtedy można by się mniej wiecej zorientować z jakiego okresu może pochodzić. Jest tam mozliwość wejścia?

Też nic nie mam u siebie w literaturze jakiejkolwiek wzmianki o Wojborzu ale natknałem się w sieci na takie zdanie: Powstanie wsi datowane jest na początek XI wieku. Wiąże się ze szlakiem handlowym. Właśnie przy takich drogach budowano wieże obronne, później budowano domy wzdłuż potoku około 100 m od drogi.

Nie zdziwiłbym się gdyby był to podobny przypadek jak z Zębowicami.
Powrót do góry
giekaa
Silny

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic więcej nie wiem. Nie mogłem obejść dookoła, bo mnie psy obszczekały - byłem tam dość rano - nikogo nie widziałem, a za budynkiem był zwykły dom mieszkalny. Nie wiem, gdzie jest wejście. Gdybym się chciał wgłębić bardziej i czekać na kogoś, to musiałbym zrezygnować z części swoich planów zwiedzania Kotliny Kłodzkiej.
W internecie nic nie znalazłem oprócz tego co sam cytujesz. Na tamtym forum też brak odzewu.
Powrót do góry
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłem info:
dwór Joachima, w odległości ok. 1440 m na południowy-wschód od kościoła. Z czworobocznego zespołu przetrwał do dziś tylko dawny dwór, który prawdopodobnie stanowi pozostałość późnośredniowiecznego dworu wieżowego sprzed połowy XVI w.

Czy ten dwór, o ile pamiętasz znajdował się ok. 1,5km od kościoła?
Powrót do góry
giekaa
Silny

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesziwa pisał o tym na tamtym forum, stąd już wiem. To pozostałości dworu wieżowego sprzed XVI w.
Znajduje się na południowy wschód od kościoła. Wg. pomiaru z geoportalu 1,44 km, więc to jest to o czym piszesz.
Namiar GPS: N 50300723, E 16393300

Link do mapy:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1804780

Na mapie (nad środkowym napisem Jaśnica), na środku mapy jest kępa drzew, nad którą są dwa budynki. Prawy to ta wieża. Na wzgórzu, oddalony od drogi
Powrót do góry
Damian44
Rycerz

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem na mapie Messtischblatt lokalizację dworu Joachima i nałożyłem go na aktualny widok z satelity. Następnie zobaczyłem to miejsce na Google Street View i mogę w 100% potwierdzic że dwór Joachima to obiekt sfotografowany przez Giekaa.
Powrót do góry
Damian44
Rycerz

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę że zostałem uprzedzony Smile No nic ostatnie dwa moje posty do usunięcia Smile
Powrót do góry
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nie będę kasować, obiekt zweryfikowany przesuwam do dworów Wink

Tak na marginesie, w Wojborzu jest jeszcze jeden dwór, renesansowy
Powrót do góry
giekaa
Silny

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A w "Architekturze renesansowych dworów na Dolnym Śląsku" pisze, że ten drugi, renesansowy dwór starszy ma w swoich murach fragment dworu z drugiej połowy XV w., którego pozostałością jest oszkarpowany ryzalit obecnego dworu
Powrót do góry
czcibor
Hetman wielki koronny

PostWysłany: Sob Sie 22, 2015 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Autopsja 18 sierpnia 2015.

Dwór jest własnością sympatycznego starszego pana mieszkającego w domu za wieżą. Jak sam się przynał, nie ma koncepcji ani pieniędzy, żeby cokolwiek z budynkiem zrobić.

Trochę z oporem ale udało się namówić na oprowadzenie po wieży. Nie wchodziliśmy jedynie na poddasze ze względu już na stan stropu. Te wszędzie jeszcze drewniane, żadnego żelbetonu jak w wielu obiektach.

Jak widać na zdjęciach poniżej, pomieszczenia służą za graciarnie. Patrząc po kolorach ścian i obrazkach na nich, to wygląda na to, że zanim został dwór odkupiony od Państwa, spełniała funkcje mieszkalne.

I kondygnacja (parter).

II kondygnacja.

III kondygnacja.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Dwory obronne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: