Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Warszawa - Pałac Raczyńskich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Pałace i dwory -> Mazowieckie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 11, 2009 6:03 pm    Temat postu: Warszawa - Pałac Raczyńskich Odpowiedz z cytatem

Pałac Raczyńskich znajduje się na Nowym Mieście w Warszawie przy ul. Długiej 7.
Na początku XVIII wieku na tym terenie znajdował się budynek (najprawdopodobniej zbudowany według projektu Tylmana z Gameren), należący do członka rady miejskiej Jakuba Schulzendorfa. Budowla została w roku 1717 zakupiona przez biskupa kujawskiego Konstantego Szaniawskiego. Wkrótce przebudował ją na barokowy pałac. Wkrótce właścicielem został Jan Szembek, a następnie Stanisław Mycielski. W 1787 właścicielem pałacu został generał Filip Raczyński. Niebawem oddał go swojemu teściowi, staroście wielkopolskiemu Kazimierzowi Raczyńskiemu. Od roku 1786 pałac był przebudowywany w stylu klasycystycznym według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Najbardziej udekorowanym pomieszczeniem stała się Sala Balowa, zajmująca dwa piętra. Po ucieczce Kazimierza Raczyńskiego w roku 1794 w pałacu działała Najwyższa Rada Narodowa. Później zaś urządzono w nim kwatery dla francuskich oficerów (budynek przez pewien czas zamieszkiwali Louis Nicolas Davout, Joachim Murat). W roku 1827 spadkobierca sprzedał pałac rządowi Królestwa. Stał się wtedy siedzibą Komisji Rządowej Sprawiedliwości (w 1876 – Sądu Handlowego, następnie Izby Sądowej). W czasie dwudziestolecia międzywojennego w pałacu działało Ministerstwo Sprawiedliwości. W czasie wojny, podczas okupacji pałac stał się siedzibą sądu niemieckiego dla zagarniętych polskich ziem. Podczas powstania warszawskiego powstańcy zdobyli ten budynek i utworzyli w nim szpital. Po kapitulacji Starego Miasta (dokładnie 1 września 1944 r.) Niemcy dostali się do szpitala i rozstrzelali większość przebywających tam rannych (ok. 430 osób, o czym informuje tablica pamięci narodowej na zewnętrznej ścianie pałacu). Pałac został odbudowany w latach 1948-1950 według projektu Władysława Kowalskiego i Borysa Zinserlinga. Sala Balowa została odnowiona w latach 1972-1976. Obecnie znajduje się w nim Archiwum Główne Akt Dawnych.



Projekt pałacu autorstwa J. Ch. Kamsetzera z 1786 roku


1928 rok
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Pałace i dwory -> Mazowieckie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum