Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gościszów

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Czw Maj 14, 2009 8:49 pm    Temat postu: Gościszów Odpowiedz z cytatem

Pierwsze wzmianki o zamku występują w 1294 roku. Sam zamek powstał zapewne niewiele wcześniej. Przebudowy dokonano w końcu XIV w. Jednak obecna jego forma pochodzi z kolejnej przebudowy w 1603 r. Otrzymał wtedy styl późnorenesansowy z zachowaniem pierwotnych fragmentów. Zabudowa mieszkalna i gospodarcza otacza z trzech stron czworoboczny dziedziniec, zamknięty z czwartej strony murem. Zewnętrzny kształt jest w odróżnieniu owalny. Barokowy kamienny most prowadzi przez otaczającą całość fosę z wodą do bramy wjazdowej, nad którą mieści się bogato zdobiony portal renesansowy. Resztki tynków wskazują na dekoracje sgraffitowe. Na północ od zamku znajdują się zabudowania gospodarcze z XVII wieku, przebudowane w XVIII wieku. Zniszczenia zamku dokonano podczas II wojny światowej. W 1965 roku zabezpieczono go jako trwałą ruinę.

plan zamku w XV wieku wg J.Pilcha 1978

zamek na początku XX wieku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
meickel
Roztropny

PostWysłany: Pią Maj 15, 2009 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tynku w tej chwili już nie można mówić, natomiast co ciekawe, w murze obronnym znajdują się potłuczone fragmenty ozdobnej kamieniarki z jeszcze starszej budowli (?) - ruina ma wyjątkowy klimat kontaktu z nawarstwioną historią.
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

położenie zamku względem kościoła, 1-budowle średniowieczne

fasada zamku z początku XVIII wieku wg Stankiewicz 1986
Powrót do góry
Damian44
Rycerz

PostWysłany: Pią Paź 12, 2012 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek spłonął w 1945 roku w wyniku pomyłki niemieckiego lotnika, który przypadkowo go zbombardował. Obecnie widok ruin sprawia przygnębiający widok, mimo że zamek położony w centrum wsi stał się szczelnie zasłonięta przez roślinność enklawą. Miejscem z którego zrobiono wysypisko śmieci, toaletę oraz melinę dla miejscowych żuli. By dojść do środka ruin trzeba przedostać się przez sterty śmieci, metrowe chaszcze i co chwile można napotkać na drodze pozostałości zdobień. Miałem i tak szczęście że nie spotkałem grasującej w zamku młodzieży która ponoć rzuca kamieniami w turystów. Natrafiłem natomiast obok domu kawalera na kobietę wieszającą pranie. Na moje wypowiedziane Dzień Dobry usłyszałem nie miłe pytanie - złodziej czy turysta? bo jak złodziej to już za późno bo już wszystko zostało skradzione a jak turysta to nie ma tu nic do zwiedzania. Odpowiedziałem że jetem turystą i że podobają mi się takie ruinki i gdyby władze mogłyby się tym zainteresować to powstałaby spora atrakcja turystyczna. Usłyszałem tylko że tu nie ma nic ciekawego, że ten obiekt należy wyburzyć a władze powinny dać im pieniądze zamiast na zamek. Potem pogonił mnie agresywny pies i na tym skończyło się zwiedzanie tego obiektu.
Nie tak dawno zamontowano siatkę która miała chronić zabytek przed wandalami, niestety w krótkim czasie została ona już rozkradziona/zniszczona.
Podsumowując są to spore, ciekawe i tak jak wspomniał meickel klimatyczne ruiny ale niestety stan całego zamku jak i jego otoczenia to obraz nędzy i rozpaczy.

(20 sierpień 2010)

Polecam stronę dotyczącą zamku w Gościszowie autorstwa mojego znajomego Sebastiana Boreckiego.
http://gosciszow.esbo.pl/

Ostatnio zmieniony przez Damian44 dnia Czw Lut 20, 2014 10:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
carrollus
Kasztelan

PostWysłany: Wto Sty 29, 2013 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Parkujemy przed kościołem. Wstęp wolny, nikt do mnie nie rzucał kamieniami, nie gonił mnie też pies. W ogóle jakby wieś wymarłą była. Ale to chyba z powodu pogody...
A same ruiny.. no cóż, piękne. Tylko te śmieci i chwasty psują wrażenie, a do pełni szczęścia brakuje rozkładających się zwłok..wstyd. (fot. listopad 2012)

Widok ogólny

Mur obwodowy średniowieczny

Relikt pierwotnej bramy

Wchodzimy do środka

Dziedziniec. Na pierwszym zdjęciu, w narożniku miejsce gdzie miał stać stołp.

Detale architektoniczne

Zwiedzając należy przede wszystkim patrzeć pod nogi. Wszędzie takie pułapki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na sprzedaż:
http://nieruchomosci.hiperogloszenia.pl/zabytki/ogloszenie/432105-sprzedam-zamek-w-gosciszowie-oferta/
Tylko 250k.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: