Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lwówek Śląski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 02, 2009 8:00 pm    Temat postu: Lwówek Śląski Odpowiedz z cytatem

Lwówek Śląski należy do grupy najstarszych miast Dolnego Śląska. Jest także jednym z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim. Mury miejskie zachowane są prawie na całym obwodzie miasta. Wznoszono je w dwóch etapach: pierwszym w końcu XIII i na początku XIV wieku jako wewnętrzny pierścień murów z basztami. Baszty łupinowe muru wewnętrznego, rozstawione były średnio co 50m. Drugi etap rozbudowy murów nastąpił w XV i na początku XVI wieku jako obwód zewnętrzny z półkolistymi bastejami. Do miasta prowadziły trzy bramy: Bolesławiecka, Lubańska i Złotoryjska. Całość po uszkodzeniach w 1643 r. uległa ruinie. Ostatecznie bramę Złotoryjska rozebrano po 1860 roku. Wieżę bramy LubańskieJ restaurowano kilkakrotnie w latach 1784, 1809, a w 1935 roku zrekonstruowano obok niej odcinek muru. Całość zachowanych fragmentów łącznie z basztą bramy Bolesławieckiej poddana została konserwacji w latach 1959-1961.

Miasto na miedziorycie Wernera z połowy XVIII wieku


mury na przedwojennych pocztówkach


Wieża Bramy Bolesławieckiej została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Podczas wojny w 1641 roku straciła górną część. Po odbudowie przeznaczono ją na ciężkie więzienie z izbą kata i lochem głodowym (ok. 12 m głębokości). Od zachodu dobiegał do wieży mur obronny. W 1850 roku wykuto w niej otwór wejściowy. Odrestaurowana ostatecznie w latach 70-tych XX wieku.


Wieża Bramy Lubańskiej powstała w XIII wieku. Przebudowano ją na początku XVI wieku, ale już po stu latach była w bardzo złym stanie i runęła w roku 1616. Odbudowano ją, zachowując tylko fundamenty i niewiele murów nad ziemią. Z tego okresu (1620 r.) pochodzą późnorenesansowe obramienia kamienne. Odbudowę przerwała wojna trzydziestoletnia, dlatego hełm wieży osadzono w 1661 roku. Zniszczona przez pożar 1752 roku. Ostatecznie odremontowana w latach 90-tych XX wieku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 11:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lipiec 2012

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Cze 16, 2015 9:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spacerkiem wokół murów.

Zaczynamy od Bramy Bolesławieckiej.


Baszta przy alejach Wojska Polskiego, w tle kościół.


Kolejna baszta przy Wojska Polskiego.

I kawałek muru.

Ten sam mur od wewnątrz:

Aż do kolejnej bramy - Lubańskiej.



I widok na brame i basztę, w której obecnie mieści się zakład usługowy.


Nadal Wojska Polskiego, ale już na wysokości nieistniejącego zamku, obecnie browaru.


Mury na wysokości kościoła Franciszkanów.


I kawałek dalej baszta przy Wojska Polskiego równoległa do ul. Murarskiej.


Wschód, czyli Basteja Archonattiego.

Od wewnątrz - przebity wyjazd w ścianie szczytowej.


Kilka metrów za Basteją.


Koniec okrążenia, zbliżamy się ponownie do Bramy Bolesławieckiej.

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 14, 2018 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyjątkowe odkrycie archeologiczne w Lwówku Śląskim

Pierwszy pierścień murów obronnych miasta znajdował się prawie trzy metry niżej niż ma to miejsce obecnie. Takie mury musiały robić ogromne wrażenie na wrogach. Właśnie udało się odkopać fragment znakomicie zachowanego muru z XV wieku. Pytanie, czy uda się go wyeksponować, czy zostanie zasypany?

Ruszyły prace przy rewitalizacji fontanny z czaplą na lwóweckich plantach. Podczas prac odkryto fragment dawnych murów obronnych. O ciekawym odkryciu poinformowali nas czytelnicy. Na miejscu udało nam się spotkać archeologa, Pana Grzegorza Jaworskiego, który wyjaśnił skąd pod grubą warstwą ziemi wziął się mur.

– Przy okazji prac inwestycyjnych związanych z renowacją tak zwanej „Fontanny z Czaplą” prowadzone są badania archeologiczne. Już w pierwszych dniach mamy miłą niespodziankę, gdyż udało nam się odsłonić fragment średniowiecznego, zewnętrznego muru obronnego miasta, który został wybudowany w XV wieku. Bardzo nas zadziwił bardzo dobry stan zachowania tego muru. Odsłonięty fragment muru ma wysokość prawie 3 metrów – wyjaśnia Pan Jaworski.

To odkrycie jednoznacznie wskazuje, iż pięć wieków temu przedmurze położone było znacznie niżej niż jest to obecnie. Tak obrazowo można sobie wyobrazić, iż nawierzchnia znajdowała się na poziomie strumyka płynącego przy cmentarzu. Podobnie zapewne było czy to od strony baszty Lubańskiej, czy Bolesławieckiej, co potwierdza lwówecki archeolog:
– Lwówek zwany jest śląskim Carcassonne. Umocnienia, które teraz są rewitalizowane, to jest taka perełka w koronie zabytków miasta. Jeżeli chodzi o umocnienia obronne mamy tutaj wspaniałą okazję, żeby pokazać mieszkańcom miasta, turystom, jak zmieniały się poziomy użytkowe miasta. Zwracam uwagę, że od strony zewnętrznej tego muru jest prawie trzymetrowy nasyp, który powstał w drugiej połowie XIX wieku, w związku z budową plant miejskich. Ten poziom, który jest na dnie wykopu, to jest poziom, który funkcjonował od średniowiecza aż po XIX wiek. Teraz widzimy jak przekształcił się ten teren. Proszę sobie też wyobrazić, jakie wrażenie musiały robić te umocnienia w tym miejscu na kimś, kto podjeżdżał pod mury. Taki ktoś miał przed sobą 6 metrowy mur zewnętrzny, a za tym murem wyrastał drugi, 8 metrowy mur wewnętrzny (XIII wieczny). Widok zapewne był niesamowity.
W XIX wieku zaczęto rozbierać mury miejskie, rozebrano basztę Złotoryjską, w wewnętrznych murach robiono przebicia i efektem tych wszystkich „przeróbek” jest nowe zagospodarowanie przedmieść, przedmurza w formie plant. Niestety, odbyło się to kosztem tych pięknych umocnień, a jak to się odbywało, to widać, chociażby po warstwach gruzu, śmieci, którymi zasypano dawne przedmurza z fosą. – wyjaśnia Pan Grzegorz Jaworski, który tłumaczy także, że teraz mieszkańcy, którzy chodzą wokół miasta i widzą takie niewysokie mury będą mogli sobie wyobrazić, jak te mury wyglądały w całości, zanim ich spora część została zasypana i teraz znajduje się pod ziemią.

(...)
Odsłonięty fragment murów to znakomita wiadomość nie tylko dla archeologów, ale i z pewnością dla Konserwatora jak i dla władz miasta. Mur może stać się wspaniałą atrakcją Lwówka Śląskiego. Takiej możliwości nie wyklucza również nasz rozmówca, który podkreśla, iż oczywiście wymagałoby to uzgodnień z zarządem konserwatorskim – Naszym zdaniem ten mur nadaje się do dalszej ekspozycji, do zachowania i wyeksponowania go. – mówi Pan Grzegorz Jaworski.

Proszę sobie wyobrazić ten fragment przykryty np. taflą grubego szkła i podświetlony od wewnątrz. Byłaby to znakomita lekcja historii nie tylko dla mieszkańców Lwówka Śląskiego, ale także dla turystów. Miasto miałoby kolejną nietuzinkową atrakcję. Pytanie tylko, czy władze Miasta oraz konserwator zdecydują się na ekspozycję muru, czy na jego zakopanie?




Napisano dnia: 2018-07-26 08:15:01
źr: http://lwowecki.info/pl/a/6890/wyjatkowe-odkrycie-archeologiczne-w-lwowku-slaskim.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 15, 2022 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczynamy spacer wokół miasta od ul. Krawczyńskiego

















Brama Bolesławiecka




dalsze odcinki murów
























Baszta Lubańska






























o odcinek muru widziany od strony browaru (mniej więcej na wysokości bastei z białym szachulcem)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum