Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Warszawa - Pałac Wesslów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Pałace i dwory -> Mazowieckie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sty 23, 2009 8:37 pm    Temat postu: Warszawa - Pałac Wesslów Odpowiedz z cytatem

Pałac Wesslów mieści się przy ul. Krakowskie Przedmieście 25 u zbiegu jej z Trębacką i Kozią, obecnie jest siedziba Prokuratury Apelacyjnej i Insytutu Wymiaru Sprawiedliwości. nne nazwy to pałac Ostrowskich lub Stara Poczta. Powstał w połowie XVIII w. Pierwszy znany jego widok znajduje się w obramieniu planu Warszawy z 1762 autorstwa Piotra Ricauda de Tirregaille. Najpierw późnobarokowy pałac stanowił własność generała Franciszka Jana Załuskiego, starosty grójeckiego. W 1761 sprzedał go Teodorowi Wesslowi, podskarbiemu koronnemu, który w 1764 sprzedał go Antoniemu Ostrowskiemu, biskupowi kujawskiemu, późniejszemu prymasowi. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1780 kupił go na użytek poczty Franciszek Ignacy Przebendowski - wojewoda pomorski i dyrektor poczty. Od tego czasu w pałacu mieściła się poczta przeniesiona z kamienicy Wasilewskich. Poczta znajdowała się tu do 1874. Gdy w 1882 przystąpiono do poszerzania ulicy Trębackiej zburzono narożną trzyokienną kamienicę przylegającą do pałacu. W następstwie tego gruntownie przebudowano pałac według projektu architektów Aleksandra Woydego i Władysława Marconiego ścinając narożnik i dając nową elewację od poszerzonej ulicy. Dobudowano też trzecie piętro. Od 1887 w pałacu mieściła się przez czas jakiś redakcja 'Kuriera Codziennego' i 'Tygodnika Ilustrowanego'. W okresie międzywojennym miał tu siedzibę antykwariat 'Pałac Sztuki'. Rok 1944 przyniósł pożar budynku. Po wojnie przywrócono mu wygląd sprzed przebudowy w 1882, rekonstrukcją kierował Jan Bieńkowski.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Pałace i dwory -> Mazowieckie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum