Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jelenin Dolny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubuskie -> Dwory obronne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 1:12 pm    Temat postu: Jelenin Dolny Odpowiedz z cytatem

wieś w powiecie żagańskim, w gminie Żagań

We wsi pierwotny obiekt, nieokreślony do tej pory, wznieśli w końcu XIV lub na początku XV wieku Knobelsdorfowie. W połowie XVI wieku istniejący obiekt rozbudowali w stylu renesansowym. Pierwotnie otoczony był szeroką fosą. W XVIII wieku dwór przebudowano na klasycystyczny pałac.
W piwnicach pałacu ą czytelne elementy pierwotnego murowanego założenia rezydencjonalno-obronnego.
Obiekt znajduje się w centrum wsi.

Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pią Lip 01, 2016 7:06 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
meickel
Roztropny

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jelenin Górny, czy Dolny? We wsi są dwa pałace. Jelenin Dolny w ruinie, Jelenin Górny to bardziej centrum wsi, jednak zaniedbany, prywatny pałac mniej wygląda na klasycystyczny.
Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaskoczyłeś mnie bo nie wiedziałem, że jest Jelenin Górny i Dolny, wikipedia też na ten temat nic nie mówi. Wiem tylko, że obecny pałac położony jest na stosunkowo suchym i płaskim terenie w niewielkim obniżeniu. Pałac był badany architektonicznie przez E.Lukasa w 1970 roku. Żadnych więcej informacji nie mam.
Powrót do góry
meickel
Roztropny

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jelenin Dolny to część wsi położona w pobliżu linii kolejowej. Nazwa funkcjonuje na dokładnych mapach i wśród mieszkańców. Zabudowa jest praktycznie ciągła, jednak obie wsie rozciągają się wzdłuż innych ulic.
Jeśli sucho i w obniżeniu, to myślę, że chodzi o Jelenin Górny. Pałac niemal naprzeciw kościoła, przy szosie. Z tyłu ruiny ogromnego folwarku w stylu neogotyckim, w tym młyna parowego (zdjęcie http://www.closeddoor.eu/schlesien/schlesien_08-0.html#ob-hirschfeldau ).
Ze "STRATEGII ROZWOJU GMINY ŻAGAŃ NA LATA 2007 – 2013:
W dobie renesansu powstały dwory szlacheckie w Bukowinie Bobrzańskiej, Gorzupi i Jeleninie, wszystkie przebudowane w nowszych czasach, a obecnie w ruinie. (...) W wyniku przebudowy klasycystyczną formę otrzymał, dziś zrujnowany, XVI-wieczny dwór w Jeleninie. Druga dworska rezydencja w Jeleninie (z XVII wieku), obecny eklektyczny kształt uzyskała po przebudowie, przeprowadzonej w drugiej połowie XIX wieku."

Becik
Rada Królewska

PostWysłany: Pią Lip 01, 2016 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłem rycinę dworu

Powrót do góry
meickel
Roztropny

PostWysłany: Nie Lip 03, 2016 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na rycinie Jelenin Dolny.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Lubuskie -> Dwory obronne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: