Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inowrocław

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 28, 2008 10:49 am    Temat postu: Inowrocław Odpowiedz z cytatem

Od XII w. Inowrocław był już obronnym grodem kasztelańskim, a w XIII w. stał się stolicą księstwa inowrocławskiego i rezydencją księcia Kazimierza Kujawskiego, syna księcia Konrada Mazowieckiego. Prawa miejskie Inowrocław uzyskał około 1238 roku z rąk księcia Kazimierza
Konradowicza. Podnosi rangę osady budując zamek i w 1240 nadając jej prawa miejskie na prawie magdeburskim. W XV wieku (1451), Inowrocław został otocozny murami obronnymi o wysokości 5 metrów, dwoma wałami i fosami. W murach były 3 bramy (Brama Bydgoska, Strzelińska, nazwy trzeciej nie znam) i 16 kaszt powierzonych pieczy poszczególnych cechów rzemieślniczych. W obrębie murów znajdował się m. in. zamek książęcy, klasztor franciszkański z kościołem, mieszczący się przy obecnym Placu Obrońców Pokoju i Teatrze Miejskim, rynek z ratuszem i 7-piętrową murowaną (38 m) wieżą i kościół św. Mikołaja. Mury zostały poważnie zniszczone podczas potopu szwedzkiego i rokoszu Lubomirskiego.
Fragmenty średniowiecznych fortyfikacji zachowały się przy ulicy Poznańskiej 4, Mickiewicza oraz przy Placu Klasztornym przy Państwowej Szkole Muzycznej.

plan miasta wg. Widawskiego: A-brama Bydgoska, B-brama Toruńska, C-brama Poznańska, D-miejsce dawnego grodu opolnego, E-miejsce zamku, F-kościół parafialny, G-kościół i klasztor franciszkanów


zachowane fragmenty murów, w podwórzu przy ulicy Poznańskiej i w rejonie Szkoły Muzycznej

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 05, 2010 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niespodzewane odkrycie przy ulicy Kasztelańskiej

Jedna ze ścian kamienicy pochodzi z okresu Średniowiecza.
Niespodziewane odkrycie przy ulicy Kasztelańskiej 22 w Inowrocławiu. Miasto remontuje tam właśnie kamienicę, w której ma powstać muzeum archeologiczne. "Okazało się, że jedna ze ścian kamienicy to nic innego jak średniowieczny mur obronny"- wyjaśnia prezydent Ryszard Brejza. Mur ma kilka metrów średnicy. Będzie niebawem udostępniony wszystkim mieszkańcom w muzeum, którego zresztą jest częścią. Mur to fragment dwukilometrowej fortyfikacji obronnej Inowrocławia z okresu Średniowiecza. Zachowały się z niej tylko dwa kawałki w centrum miasta. Teraz odkryto trzeci.
autor: Artur Kisielewicz
źr:http://inowroclaw.gra.pl 2010-04-23

miasto w okresie średniowiecza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 19, 2012 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odkryto ślady średniowiecznych umocnień obronnych

Miało to miejsce u zbiegu ulic: Św. Ducha i 3 Maja, gdzie firma Lematit, przystępuje do budowy nowej stylowej kamienicy. Tam natrafiono na fosę zewnętrzną.

- Odkrycie to potwierdza i rozszerza naszą wiedzę o systemie obronnym miasta, datującym się na czasy pierwszego władcy Księstwa Inowrocławskiego, ks. Kazimierza Kujawskiego z XIII w. System ten dotrwał do "potopu" szwedzkiego, w drugiej połowie XVII w. - powiedział nam, trzymający "rękę na pulsie" tego odkrycia archeolog mgr Marcin Woźniak.

Po wypędzeniu Szwedów , kiedy tego rodzaju system obronny nie zdawał już egzaminu, zaczęto fosy zasypywać wszystkim, co trafiało pod rękę. Dzięki temu teraz, nie szukając głęboko, znaleziono piękne, XVII-wieczne nożyczki krawieckie oraz fragmenty ozdobnych kafli i ceramiki stołowej z inowrocławskich bogatych domów.

Ogólny widok zarysu i przebiegu odkrytej fosy (fot. GP)

źr: Gazeta Pomorska 11 czerwca 2012
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Kujawsko-Pomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum