Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świebodzice - kościół św. Anny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Dolnośląskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 2:59 pm    Temat postu: Świebodzice - kościół św. Anny Odpowiedz z cytatem

Kościółek romański św. Anny (ruiny na Pełcznicy). Jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie dzisiejszych Świebodzic. Był to kościół jednonawowy, okrągły, o charakterze obronnym, w stylu romańskim. Dokładna data jego powstania jest trudna do ustalenia, z powodu braku dokumentów budowy. Można tylko przypuszczać, że jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku, albo i wcześniej. kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama-bliskiego doradcy i współpracownika księcia Henryka Brodatego. Pierwsza ściśle historyczna wzmianka źródłowa na jego temat zapisana została już za czasów rządów księcia Henryka Brodatego w roku 1226. Wówczas to świątynia została prawdopodobnie konsekrowana przez arcybiskupa salzburskiego Henryka. Następna wzmianka z 1228 roku dostarcza informacji o dużej roli kościoła w systemie obronnym osady pelcznickiej. Wielką sławę przyniósł mu - acz niechlubną - spór pomiędzy proboszczami tego kościółka a kościoła św. Mikołaja, około 1250 roku. Do budowy kościoła użyto kamienia polnego i gliny (tak jak w przypadku murów obronnych Świebodzic) Na przełomie wieku XIV-XV kościół św. Anny został przebudowany ze stylu romańskiego na styl gotycki. Jak głosi legenda, obiekt ten spłonął od uderzenia pioruna i od tego czasu pozostaje w ruinie. (źr:http://www.swiebodzice.pl)

Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Sro Kwi 08, 2009 1:23 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jesziwaboy
Dworny


Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 35

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety informacje te są w większości bałamutne. Ruiny kościoła św. Anny znajdujące się w dawnej wsi Pełcznica ( dziś część Świebodzic, położona na południowy-zachód od właściwego miasta ) nie mają żadnego związku z romanizmem. To obiekt typowo gotycki, pochodzący najpewniej z 2 poł. XIV lub nawet z XV wieku. Budowla ta nie miała nigdy charakteru obronnego. Składała się z dwuprzęsłowego chóru opiętego skarpami, zamkniętego bodajże siedmiobocznie i asymetrycznie ( rzadkość! Tak jakby planista się kopnął w trakcie wytyczania ), nakrytego sklepieniami ( nie zachowanymi ), z zakrystii dostawionej od północy i prawdopodobnie nawy od zachodu ( zapewne zawsze drewnianej, choć sztrabowania w murach prezbiterium świadczą o pierwotnym zamiarze realizacji w kamieniu ). Cechy budowli wskazują na późny gotyk jako okres budowy, choć pojawiają się też sugestie iż świątynia swymi początkami może sięgać ostatniej dekady XIII wieku. Nie ma tu mowy o jakiejś przebudowie starszego obiektu - relikty tego budynku wykazują jednolitość, jednoczasowość. Natomiast początki samej wsi w istocie datowane są na początek XIII wieku. Niewykluczone, że obecnie zachowane w ruinie założenie poprzedzała poprzednia świątynia siegajaca moze pochodzeniem połowy XIII wieku lub jeszcze dawniej - nie mamy jednak o jej istnieniu i formie żadnych informacji. Romańskość tego kościoła to po prostu bzdura, rodzaj chwytu marketingowego ( aż śmiać mi się chciało, gdy kiedyś spotkałem przedstawiciela informacji turystycznej ze Świebodzic, który opisywał ten kościół jako romański - facet po prostu plótł głupoty ).
Powyższa budowla znajduje się w ruinie prawdopodobnie od czasu zniszczenia w trakcie Wojny Trzydziestoletniej.
Budowli tej nie należy mylić z drugim kościołem w Pełcznicy. Zachodzi tu bowiem spora trudność w identyfikacji polegająca na tym, że mianem Pełcznica określa i określało się jednocześnie dawną wieś Ciernie, usytuowaną na północny-wschód od centrum Świebodzic, dziś także włączoną w obręb granic miasta. Znajduje się tam inny wiejski kościół średniowieczny, p.w. św. Franciszka - datowany na 1 poł. XIII wieku, ale w żaden sposób nie pasujący do opisu podanego na stronie. Budowla ta bowiem, kompletnie zachowana do dzisiaj, składała się z prostokątnej nawy, dwuprzęsłowego chóru krytego sklepieniem krzyżowo-żebrowym i zakrystii. To do tego kościoła należy odnieść wzmiankę z 1228 r., która zresztą nie mówi ani słowa o rzekomym znaczeniu kościoła w "systemie obronnym osady pełcznickiej" ( bełkot i nieprawda ), dokument z tego roku przekazuje nam tylko następującą wiedzę: klasztor Ołbiński we Wrocławiu osiedlił "gości" niemieckich w należącej do siebie wsi Pełcznica i uzyskał dla nich właśnie w 1228 r. rzeczony dokument-przywilej, zwalniający tychże osadników z zachodu od ciężarów prawa polskiego i nadający im prawo niemieckie. Przy okazji wymienia się świątynię uposażoną dwoma łanami gruntu. Tylko tyle i aż tyle. Ani słowa o jakimś obiekcie obronnym ani o obronnej funkcji kościoła.
Dodać też trzeba, że kościół ciernieński jest pierwszym obiektem na tym miejscu - wcześniej Cierni po prostu nie było.
Reasumując - żaden romański, okrągły kościół nigdy w Świebodzicach ani pobliskich wsiach nie istniał.
Ani kościół sw. Anny w Pełcznicy ani też kościół św. Franciszka w Pełcznicy-Cierniach nigdy nie były obiektami obronnymi, umocnionymi. Były to zwyczajne świątynie wiejskie.

_________________
"Nic co nie nale?y do matematyki, nie nale?y te? do architektury"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Dolnośląskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum