Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szczyrzyc - Klasztor Cystersów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Małopolskie -> Obiekty sakralne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 8:48 pm    Temat postu: Szczyrzyc - Klasztor Cystersów Odpowiedz z cytatem

wieś w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik

Historia opactwa cystersów w Szczyrzycu liczy 750 lat. Jego fundatorem w 1234 roku był wojewoda krakowski Teodor Gryfita. Cystersom z Jędrzejowa ofiarował na Podtatrzu dobra ziemskie, w celu ich skolonizowania. Nie jest znany dokładnie powód, dla którego zakonnicy przenieśli siedzibę opactwa z Ludźmierza do Szczyrzyca. Być może wiązało się to z częstymi napadami Tatarów i zbójców na tych terenach, również na klasztory. Kult Matki Bożej, charaktererystyczny dla cystersów, stał się przyczyną rozpowszechnienia go najpierw w Ludźmierzu, gdzie jego symbolem stała się figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej, a następnie w Szczyrzycu, w obrazie Matki Boskiej Szczyrzyckiej. Cystersi ludźmiersko-szczyrzyccy założyli Nowy Targ, zbudowali obronny zamek w Szaflarach, zamienili dzikie tereny w uprawne pola, uregulowali biegi rzek, budowali mosty, a ponadto kształcili młodzież w rzemiośle, zwłaszcza związanym z rolnictwem. W okresie zaborów cystersi ze Szczyrzyca utracili ziemię, zakazane było przyjmowanie do nowicjatu, ale pozwolono im założyć elementarną czteroklasową szkołę dla dzieci wiejskich. Jej wychowankiem był Władysław Orkan. Podczas okupacji hitlerowskiej w opactwie znalazło schronienie wielu uchodźców z różnych zakątków Polski, prowadzono tajne nauczanie, które w 1945 roku przekształcone zostało w Prywatne Gimnazjum OO.Cystersów Szczyrzycu, zamknięte przez władze w 1955. Po przemianach ustrojowych w Polsce cystersi odkupili część ziemi, zamierzając kontynuować tradycje agrarne zakonu. Za szczególne męstwo w czasie II wojny światowej opactwo szczyrzyckie zostało odznaczone Krzyżem Virtuti Militari.



pozostałości browaru klasztornego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto się zastanowić, czy obiektu nie przenieść do części poświęconej dziełom obronnym, a to z tego względu, że teren opactwa otacza częsciowo zachowany do dziś mur obwodowy ze strzelnicami oraz 3 baszty z końca XVII wieku, z których jedna ma bardzo ciekawą konstrukcję (założona na planie pólkola) ze strzelnicą kluczową skierowanąt do wewnątrz obwodu.
W maju 2007 roku w murze przylegającym do budynku Muzeum były widoczne strzelnice kluczowe, niestety w roku 2009 były już elegancko zamurowane.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem ja ja mogłem tego nie widzieć? Shocked
Dysponujesz może jakimś planem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Lip 27, 2010 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie dysponuje żadnym planem. O tych murach w zasadize nigdzie sie nie pisze. Znalazłem kiedyś przypadkiem - szukając informacji o reliktach romańskich opactwa - gdzieś w internecie wzmiankę o ufortyfiowaniu klasztoru u schyłku XVII wieku i tylko dlatego o nich wiedziałem.

Szczyrzyc jest mi zresztą bardzo bliski, bo brałem w opactwie slub:). Jest też bardzo tajmeniczy, praktycznie nieprzabadany pod względem archeologicznym. Niestety bardzo też zaniedbany. Np. w strzelnicach widocznej na 2 zdjęciu kolistej baszty od 2007 roku niczym muszkiety wystają butelki po Wyborowej, nie rozumiem też dlaczego odnawiając mury obwodowe zamurowano część strzelnic.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Małopolskie -> Obiekty sakralne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum