Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kołobrzeg

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 23, 2009 8:50 pm    Temat postu: Kołobrzeg Odpowiedz z cytatem

Miasto prawa miejskie otrzymało w 1266 roku, miasto było lokowane na na prawie lubeckim. Mury zaczęto wznosić pod koniec XIII wieku. posaiadały długość około 1700m. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie jedna baszta - która znajduje się przy ulicy Dubois. Właściwie jej prawidłową nazwą jest Baszta Lontowa (zwana tez Prochową). Po drugiej wojnie nazwa została z niewiadomego powodu zmieniona. "Prawdziwa" Baszta Prochowa stała w pobliżu dzisiejszych ulic Katedralnej i Rzecznej i została zniszczona w 1652 r. wybuchem prochu. Baszta została wzniesiona w XIV wieku i pierwotnie wchodziła w skład gotyckich murów miejskich. Przetrwała przebudowę fortyfikacji Kołobrzegu w XVII i XVIII wieku oraz wyburzanie Twierdzy Kołobrzeg pod koniec XIX wieku. Po II wojnie światowej w skutek niepoprawnego tłumaczenia jej nazwy z języka niemieckiego została nazwana błędnie Basztą Prochową. Po 1945 roku jej wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. Mieściły się w niej dom noclegowy, później kawiarnia. Obecnie w baszcie znajduje się punkt informacji turystycznej i siedziba kołobrzeskiego oddziału PTTK. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze.
Baszta Więzienna jest kolejną z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Została wzniesiona w XIV wieku. Wchodziła w skład północnego odcinka gotyckich murów miejskich. W średniowieczu pełniła funkcję więzienia, w którym przetrzymywano ludzi oczekujących na proces lub wykonanie wyroku. Obecnie z baszty zachowały się w całości tylko przyziemia i jedna ściana zabezpieczona w formie trwałej ruiny.

Panorama miasta z Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego


W okresie nowożytnym powstała Twierdza Kołobrzeg (niem. Festung Kolberg) – nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku. O budowie nowożytnej twierdzy w Kołobrzegu zadecydowały wydarzenia wojny trzydziestoletniej. W 1627 roku na mocy Kapitulacji Franzburgskiej Pomorze Zachodnie znalazło się pod okupacją wojsk cesarskich. Po wkroczeniu do miasta oddziałów armii Wallensteina jej inżynierowie zaczęli prace konstrukcyjne nad modernizacją zniszczonych średniowiecznych obwarowań. W 1630 roku Kołobrzeg został zdobyty przez wojska szwedzkie. Inżynierowie szwedzcy kontynuowali prace fortyfikacyjne wprowadzając do nich swoje unowocześnienia i budując na przedmurzu miasta wały ziemne i bastiony. Gdy w 1653 roku Szwedzi opuścili Kołobrzeg i stał się on stolicą brandenburskiej prowincji pomorskiej, książę-elektor Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern postanowił zachować wojskowy charakter miasta i odbudować je jako miasto-twierdzę, która miała bronić jedynego wówczas w Brandenburgii portu morskiego. Od drugiej połowy XVII wieku do początku XVIII wieku wzniesiono wokół miasta szereg obiektów fortyfikacyjnych budowanych według sztuki holenderskiej. W czasie prac rozebrano pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz wzniesiono nowe bramy wjazdowe. Wykorzystując podmokłe tereny wokół Kołobrzegu oraz rzekę Parsętę stworzono unikatowy system stawideł pozwalający w przypadku zagrożenia na zalanie łąk i pól wokół miasta, czyniąc z niego niedostępną ze wszystkich stron wyspę. U ujścia rzeki zbudowano stocznię i port wojenny, w którym stacjonowała brandenburska flota przeniesiona pod koniec XVII wieku do pruskiej Piławy.
Z XVII wieku do dnia dzisiejszego zachowały się:
Bastion Magdeburg - Dzieło fortyfikacyjne, którego początki sięgają połowy XVII wieku. Zlokalizowany na prawym brzegu Parsęty w pobliżu batardeau. Do lat 80. XX wieku bastion był otoczony fosą od strony miasta, została ona zasypana podczas budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej DW102 łączącego ulicę Młyńską z ulicą Kamienną, o przebiegu równoległym do ulicy Budowlanej. Z dawnego bastionu zachował się ceglany mur i kamienna podmurówka. Na terenie dawnego fortu mieści się obecnie parking i magazyny.
Bastion Pommern - (Bastion Pomorze) należał do południowo-wschodniego systemu umocnień kołobrzeskiej twierdzy. Sąsiadował z bastionem Magdeburg. Pozostałości dzieła fortyfikacyjnego zostały wkomponowane w Park im. gen. Henryka Dąbrowskiego. Z dawnego fortu zachowały się zarysy umocnień ziemnych i fosa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Kwi 30, 2010 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odkryto średniowieczne mury

Podczas prac remontowych na ulicy Armii Krajowej odkopano resztki murów obronnych miasta. Jak powiedział nam Michał Kujaczyński, rzecznik kołobrzeskiego magistratu – mury pochodzą najprawdopodobniej z okolic XV wieku.

Przy znalezisku pracują archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Odkopania murów można było się spodziewać ze względu na bliskość ruin Baszty Więziennej, która w średniowieczu znajdowała się przy murach miejskich. Baszta znajduje się przy obecnej ulicy Wąskiej. Warto wspomnieć, że dawny Kołobrzeg był osadzony nawet kilka metrów poniżej obecnej zabudowy. Odkrycie murów wstrzymało na razie prace remontowe na ulicy Armii Krajowej.






źr: Kołobrzeski Serwis Informacyjny 20.04.2010
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Lip 27, 2010 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zachowane relikty obwarowań miejskich (stan na lipiec 2009): Baszty Lontowa i Więzienna. Przygnębiające wrażenie robi zwłaszcza ta druga, zaniedbana, ospreyowana, stojąca pomiędzy współczesnymi blokami.

Baszta Lontowa


Baszta Więzienna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

VI'2014

Baszta Więzienna


Baszta Lontowa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Mury miejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum