Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Olsztynek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 11:41 pm    Temat postu: Olsztynek Odpowiedz z cytatem

Zamek krzyżacki w Olsztynku wybudowano około połowy XIV wieku (1350-1360). Fundatorem był Günter von Hohenstein, komtur ostródzki, któremu swą nazwę zawdzięcza także wybudowane nieco później miasto. Warownia nie była jednak siedzibą konwentu. Nie zamieszkiwali tu bracia zakonni. Zarządcą był burgrabia, który z podległymi mu urzędnikami ściągał czynsze i opłaty sądowe. Wraz z miastem zamek osłaniał ciąg komunikacyjny biegnący po linii północ - południe, aż po Królewiec. Zamek usytuowano na niewielkim wzgórzu, pośród obszarów bagiennych, na miejscu wcześniejszego obiektu drewnianego. Założenie powstało na planie czworoboku. Zespół zamkowy oraz mury miejskie obiegała fosa zasilana z koryta rzeczki Jemiołówki.

Prawdopodobnie fasada główna zamku zwrócona była na północ, łącząc się we wschodniej części ze skrzydłem zwróconym ku miastu. Na podstawie dokumentów źródłowych przyjmowano istnienie trzech skrzydeł zamku. Budynki były dwukondygnacyjne i podpiwniczone. Sklepienia krzyżowo-żebrowe zachowały się pod północnym skrzydłem zamku. Nie zostały potwierdzone informacje o dwóch poziomach piwnic. W zamkowej zbrojowni na przełomie XIV i XV wieku znajdowało się kilkadziesiąt sztuk broni palnej, tarcze, zbroje, hełmy oraz inne elementy uzbrojenia. Źródła wspominają także o inwentarzu żywym (konie, krowy, świnie), a także przechowywanych w zamkowych piwnicach beczkach z winem i miodem. Na poddaszu składowano zboże i chmiel. Pierwsze zniszczenie zamku, po którym został jednak szybko odbudowany, miało miejsce w 1414 roku. Od XVII wieku, gdy na zamku znajdował się arsenał, obiekt zaczynał popadać w ruinę. Zupełna dewastacja nastąpiła w XVIII wieku. Z tego powodu mało znany pierwotny wygląd zamku Późniejsze przebudowania w niewielkim stopniu nawiązywały do oryginalnej formy przestrzennej. Ostatecznie w pierwszej połowie XIX wieku zamek dwukrotnie przebudowywano i adaptowano na cele oświatowe. W latach 1847-1849 wybudowano skrzydło wschodnie i przystosowano obiekt na potrzeby progimnazjum. Budynki ponownie były odbudowywane po zniszczeniach II wojny światowej.
(źr:http://www.olsztynek.bil-wm.pl)




budynek w południowej części podzamcza


budynek w jednym z narożników przedzamcza


Dom Mrongowiusza, dawna plebania kościoła ewangelicko-augsburskiego, zbudowany z wykorzystaniem murów przedzamcza


przejście pomiędzy dziedzińcem zamkowym, a gotyckim kościołem przylegającym do zamku oraz i sam kościół


kościół z odsłoniętymi reliktami fundamentów dawnej zabudowy


Miasto i zamek na rycinie K.Hartknocha z 1684 roku (źr.Zamki Krzyżackie w Polsce,M.Haftka str.212)


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pon Mar 23, 2009 10:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia Roberta Klimka udostępnione specjalnie na forum



Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Pon Mar 23, 2009 10:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Średniowieczny zamek w Olsztynku strzeże swoich tajemnic

Dziedziniec olsztyneckiego zamku zamienił się w jedno wielkie stanowisko archeologiczne. Badania zmieniły wyobrażenia o dawnym wyglądzie warowni.
Archeolodzy pracujący na zamku w ubiegłym roku dokopali się do średniowiecznych fragmentów piwnic i prawdopodobnie południowego skrzydła budowli. Odkryli też studnię. Podważało to twierdzenia niektórych historyków, którzy mówili, że zamek miał mieć tylko jedno skrzydło i bramę wjazdową. Odkrycia były na tyle obiecujące, że starostwo powiatowe w Olsztynie zdecydowało się kontynuować badania także w tym roku. Żeby je prowadzić, trzeba było wyciąć rosnące na dziedzińcu drzewa. W tym roku archeolodzy odsłonili dalszą część fundamentów, a także filary podtrzymujące sklepienia piwnic. - Upewnia mnie to w przekonaniu, że dotarliśmy do południowego skrzydła budowli. Układ odkrytego skrzydła jest symetrycznym odbiciem północnego - mówi Arkadiusz Koperkiewicz, archeolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dziś bardzo trudno jednak odtworzyć pierwotny wygląd warowni wzniesionej w latach 1349-1366, bo budowla była wielokrotnie przebudowywana. - Źródła niemieckie podają, że zamek miał nawet cztery skrzydła, wynika to także z XVII-wiecznego miedziorytu - dodaje archeolog. - Być może trafimy jeszcze na jakiś ślad zachodniej części warowni. Tam, gdzie mogło znajdować się wschodnie skrzydło, dziś stoi budynek z XIX wieku.

Koperkiewicz uważa, że olsztynecki zamek mógł dorównywać wielkością budowli w Ostródzie. Tym bardziej że powstanie obydwu przypisuje się komturowi Güntherowi von Hohenstein.

Na dziedzińcu wykopano też fundamenty późniejszych niż zamek budynków. Ciągną się niemal od skrzydła północnego do południowego. Prawdopodobnie stał tu browar. Zarys jego ścian będzie uwidoczniony specjalnym kolorem kostki brukowej, jaką zostanie wyłożony dziedziniec. Po zabiegach konserwatorskich elementy odkrytych gotyckich piwnic mają być wyeksponowane i udostępnione zwiedzającym.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
2007-08-15

Fot. Tomasz Kurs / AG
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spinnaker
Roztropny


Dołączył: 18 Mar 2012
Posty: 150
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 25, 2012 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maj 2012

W zamku mieści się szkoła, więc wejście w dniach wolnych utrudnione, ale znaleźliśmy otwartą furtkę podczas majówki Wink







Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karla
Hojny


Dołączył: 28 Paź 2009
Posty: 89
Skąd: GRUDZIĄDZ

PostWysłany: Sob Wrz 08, 2018 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum