Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pasym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Gru 26, 2007 11:19 pm    Temat postu: Pasym Odpowiedz z cytatem

miasto w powiecie szczycieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pasym

Jak dla mnie kolejny zamek dyskusyjny. Nie jest wymieniany ani przez Leksykon Zamków w Polsce ani przez Zamki Krzyżackie w Polsce Haftki. Brak wzmianek w tych pozycjach o niczym nie przesądza ale tylko kilka wzmianek w sieci nie może znacząco przesądzać o jego istnieniu. Na potwierdzenie tych tez wystarczy przejrzeć plan miasta z wątku o murach: http://zamkidwory.forumoteka.pl/temat,253,pasym.html oraz na rycinę Hartknocha, który rysując miasta zawsze umieszczał na nich zamki, nawet te będące poza murami miasta. W obydwu przypadkach zamku nie ma. O ile brak zamku na rysunku Hartknocha można wytłumaczyć tym, że kiedy go rysował zamku już nie było. Jednak jego brak na mapie (oczywiście uwspółcześnionej) jest faktem.
Jedna i ta sama informacja przewija sie na wielu stronach poruszających temat zamku w Pasymiu, poniższe opisy pochodzą ze strony:www.pasym.pl:
" W roku 1336 biskupstwo warmińskie założyło na tym grodzie wieś kościelną Henrykowo, umocnioną wałami ziemnymi i palisadą. W czternaście lat później, bo w roku 1350 rozpoczęto rozbudowę wsi wznosząc kościół i zamek(...) Po Pokoju Toruńskim w 1466 r. kończącym długotrwałą wojnę miasto przeszło pod władzę Zakonu. Zakon w roku 1467 oddał miasto w zastaw dowódcy zaciężnych wojsk w zamku w Szczytnie - Burkhardowi z Kwerfurtu(...) (a co z zamkiem??? przypis własny)(...)U schyłku XVI stulecia w roku 1583 Pasym nawiedził pożar, który strawił całe miasto. Ocalało zaledwie 9 domów i zamek oraz kościół ewangelicki. Powoli miasto się odbudowywało. W roku 1615 miasto było na tyle bogate, że odkupiło zamek krzyżacki wraz z grodem i zburzyło go, przekazując cegły zamkowe na budowę ratusza.(...)


Ostatnio zmieniony przez Becik dnia Czw Maj 21, 2015 2:08 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lis 26, 2010 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejna informacja z sieci:

Dawny zamek, który został wzniesiony po wojnie trzynastoletniej, później nazywany Schervitzen Hof, zniszczony w połowie XVII w., a ostatecznie rozebrany w XIX w. Na miejscu dawnego zamku wzniesiono kościół katolicki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
meickel
Roztropny


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 163

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kościół katolicki stoi na górce, przy młynie. Miejsce zdatne na dwór. Na widoku Hartknocha to miejsce jest niewidoczne (ucięte?), a poza tym mury na odcinku mają inny przebieg.
_________________
?lady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z książki "Zamki państwa krzyżackiego w Polsce" Janusz Bieszk:

Cytat:
W celu kontroli władz miasta i mieszkańców Pasyma, a także wymuszenia lojalności i posłuszeństwa, władz zakonne wybudowały na terenie miasta zamek krzyżacki (podobnie jak w Gorzowie i Choszcznie). Był siedzibą urzędnika krzyżackiego, przypuszczalnie komornika. Został usytuowany w północno-wschodniej części miasta przy murach miejskich. Jego fortyfikacje były sprzężone z miejskim systemem obronnym. Prawdopodobnie został wzniesiony w ostatnie ćwierci XV wieku. Nie jest znana jego forma przestrzenna. Zapewne stanowił obwód zamknięty, oddzielony od strony miasta murem obronnym z brama i mieścił wokół dziedzińca przymurne budynki mieszkalne i gospodarcze.

Książę Albrecht Hohenzollern oddał w roku 1547 Pasym w zastaw Janowi von Schertwitzowi, który w dawnym zamku krzyżackim urządził swoją siedzibę. Odtąd zamek nazywano Dworem Schertwitza ("Schertwitz Hof").

Po śmierci ostatniego z rodziny Schertwitzów dawny zamek kupiło miasto w styczniu 1616 roku.

Dawny zamek krzyżacki został zburzony i rozebrany w 1616 roku przez mieszczan na materiał budowlany, który przeznaczono na odbudowę ratusza i domów w mieście.

W latach 1873-1876 na miejscu zamku zbudowano neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, zachowany do dzisiaj. Obecnie po zamku krzyżackim w mieście Pasym nie ma śladu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 27, 2010 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłem jeszcze takie info:
Wiek XVII zaznaczył się dla miasta dość nieszczęśliwie. U schyłku XVI stulecia nawiedził Pasym pożar, który strawił prawie całe miasto, ocalał kościół, kilka budynków i zamek. Zrozumiała zatem stanie się ostra rywalizacja ze Szczytnem o handel i produkcję piwa. W 1615 roku miasto było na tyle bogate, że kupiło zamek krzyżacki wraz z ogrodem. Mieszczanie wnet go zburzyli przeznaczając cegły zamkowe na budowę ratusza

Czy ktoś na rysunku Hartknocha zaznaczyłby lokalizacje zamku w obrębie murów?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nopasaran
Wierny


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 247

PostWysłany: Czw Sty 05, 2012 2:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio natrafiłem na jeszcze jedną wzmiankę o tym zamku. W broszurce "Archeologia - Pasym, Szczytno i okolice w pradziejach" w opracowaniu Marka Zalewskiego i w współpracy z M.J. Hoffmanem, G. Iwanowską, A. Mackiewiczem i J. Sobierajem na stronie 21 można przeczytać, że "Początkowo w Pasymiu nie było zamku obronnego. Został on wzniesiony dopiero w latach 1506 - 1507, w północnym narożniku miasta. Jednak nie stał długo, bo w końcu 1615 roku został wykupiony przez radę miejską, która już w roku następnym zleciła jego rozbiórkę. Część pozostawionych zabudowań zamkowych służyła jeszcze w XVIII wieku miejscowemu garnizonowi wojskowemu. Kiedy je ostatecznie rozebrano, to w miejscu tym, w roku 1884 wzniesiony został stojący do dnia dzisiejszego kościół katolicki." Czyli to by tłumaczyło dlaczego na słynnej rycinie Hartknocha z 1684 roku zamek nie jest widoczny. (Broszurka została wydana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, MOKiS Pasym, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pasymkiej "Kalwa" oraz Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie" w 2004 roku)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nopasaran
Wierny


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 247

PostWysłany: Sro Cze 13, 2012 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie dostępne opracowania dotyczące pasymskiego zamku są zgodne, że miał on znajdować się w miejscu obecnego kościoła katolickiego. Przy pierwszej okazji udałem się zatem pod wskazany adres... Wink
Tak, jak wspomniał to wyżej kolega Meickel kościół ulokowany jest na naturalnym wzniesieniu. Szczególnie łatwo można to zaobserwować od strony ulicy Księdza Barczewskiego. Z kolei od północy i zachodu górkę chroniło dodatkowo jezioro Kalwa. Obronne walory tego miejsca nie podlegają więc żadnej wątpliwości. Niestety wokół samego kościoła faktycznie nie zachowały się żadne ślady jakiejkolwiek starszej budowli.



Szczęśliwym trafem spotkałem też miejscowego proboszcza, księdza Grażula - swoją drogą człowieka bardzo miłego i skłonnego do wszelkiej pomocy. Niestety spieszył się właśnie na mszę, więc i nie mógł mi poświęcić zbyt wiele swojego czasu. Z tego co się jednak zdołałem dowiedzieć to nie zachowały się żadne dokumenty z momentu budowy kościoła. Liczyłem, że może będzie w nich jakakolwiek wzmianka o starych fundamentach itd. Zapytałem go także czy może w kryptach kościoła nie zachowały się jakieś nietypowe mury. Tego niestety nie wiedział (dosłownie go cytując "i don't know" Very Happy ). Podobno od dawna tam nie był, a i wcześniej raczej nie przyglądał się tym murom z jakąś specjalną ciekawością. Oczywiście miałem ochotę samemu to sprawdzić, ale czas nie był ku temu zbyt pomyślny. Później niestety i sam byłem zbyt zajęty, by tam powrócić. Planuję ponowną wizytę w Pasymiu w okolicach grudnia, może więc wtedy się uda...
Tak czy inaczej proboszcz wskazał mi miejsce, gdzie znajdują się relikty niedawno odkrytej średniowiecznej baszty... no i tutaj zanotowałem pierwszą niespodziankę.
Widziałem wcześniej zdjęcie tego obiektu, zrobione przez jednego z młodych mieszkańców Pasymia. Na jego podstawie wywnioskowałem, że miejsce to znajduje się na południowy - wschód od kościoła, w pobliżu wspomnianej ulicy Księdza Barczewskiego. Tym samym stanowiłaby ona bezsprzecznie element obronnych murów miasta. Okazało się jednak, że baszta ta mieści się na północny - zachód od kościoła, czyli od strony jeziora. Dodatkowo w obrębie niedawno powstałego tzw. Osiedla Zamkowego. Miejsce jest strzeżone, o czym niezbyt miło się przekonałem, gdy wlazłem na jego teren od strony kościoła, przez dziurę w płocie. Na szczęście jakoś się wytłumaczyłem i strażnik ostatecznie pozwolił mi na mały rekonesans. No i kolejne miłe zaskoczenie: wbrew pozyskanym wcześniej informacjom fragmenty baszty nie tylko nie zostały zasypane, ale nawet fachowo je zabezpieczono i przykryto daszkiem. Wciąż można zatem podziwiać jej detale. Był to obiekt wykonany z raczej późnogotyckiej cegły i ulokowany na planie kwadrata. Długość jego boków wynosiła około 2.5 - 3 metrów.
Parę zdjęć więc:








Z tego miejsca doskonale widać także, że owa wspomniana wcześniej naturalna górka, na której obecnie stoi kościół została od północnej i zachodniej strony sztucznie ścięta. Osobiście wydaje mi się to mało prawdopodobne, by zostało to dokonane podczas budowy kościoła. Stąd wniosek, że może to być pozostałość owego enigmatycznego zamku lub ewentualnie obronnych murów miasta.



No i teraz najlepsze Smile
Na samej krawędzi tego nasypu zachował się niewielki fragment muru. A w nim...






Choć chwilowo się wstrzymam z własną oceną, to... muszę się też przyznać, że szczęka mi lekko opadła z wrażenia, gdy to zobaczyłem Smile
Tyle lat człowiek tam mieszkał, a nie nawet nie wiedział, że coś podobnego się zachowało.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiam sie gdzie przesunąć ten obiekt bo, ze cos tam było to to nie ulega wątpliwości. Pytanie czy to był zamek czy dwór. W obrębie murów miejskich raczej ciężko mówić o zamku, skłaniałbym się ku temu aby temat przenieść do dworów bo zakładam, ze jakieś formy obronne miał (podobnie jak w przypadku Iławy). Czekam na propozycje i uwagi.

Nopasaran, rozumiem, że na razie nie jest znana osoba, która mogłaby określić co przedstawiaja Twoje ostatnie fotografie?

Czy mógłbyś narysować jakię ręczny planik i wrzucić go tutaj z rozmieszczeniem: kościoła, fundamentów baszty (??) i tego arcyciekawego, zarastającego murku?

Coś czuję, że wybiorę się tam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na szkicu umieść także dziurę w płocie i budkę ciecia, żeby wiadomo było jak się dostaćSmile

p.s. nie uważacie, że jak na basztę to ma toto jakieś takie cieniutkie mury?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nopasaran
Wierny


Dołączył: 17 Mar 2011
Posty: 247

PostWysłany: Sob Cze 16, 2012 10:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe... właśnie strażnik był mocno niezadowolony, że przelazłem przez dziurę w płocie zamiast jak normalny człowiek przejść przez główną bramę (od strony ulicy Tartacznej, 150 metrów na prawo od kościoła). Wystarczy poprosić, a raczej nie będzie robił problemów. Wprawdzie obecnie są tam prowadzone jakieś prace remontowe, ale obydwa relikty leżą nieco na uboczu od wszystkich domków, więc jedna - dwie krzątające się tam osoby nie powinny im mocno przeszkadzać. Jednak jako, że Polska potrafi być zaskakującym krajem to podpowiadam, że wspomnianą dziurę w płocie znajdziesz na lewo (10 metrów) od kościoła. Jest tak wielka, że nie ma możliwości, żeby jej nie zauważyć. Strażnik łazi jednak po całym (w sumie niewielkim) terenie, więc ryzyko wtopy zawsze istnieje Wink


Beciku, jak na mój gust to musi być pozostałość tego zamku lub dworu. Wprawdzie ten kawałek muru pokrywa się z linią murów miejskich (z ulicy Jeziornej), ale poziom na jakim to sklepienie się znajduje chyba wyklucza możliwość, by stanowiło ono jakiś ich element. Gdy robiłem zdjęcia to dało się wyczuć, że całe podłoże nie jest zbyt solidnie ubite. Tak jakby cała przestrzeń pod sklepieniem była zapchana bardziej jakimiś śmieciami, niż na stałe zasypana ziemią. Może więc jakiś starszy mieszkaniec Pasymia wiedziałby coś więcej na ten temat? Mnie osobiście mocno korcą krypty kościoła. Myślę, że tam może być coś ciekawego. Jeśli tam dotrzesz wcześniej to spróbuj. Proboszcz Grażul to naprawdę fajna osoba.


Możliwe, że będę miał wkrótce bardziej konkretne informacje zarówno na temat tego murku, jak i baszty. Czekam na info od kumpla, który pozostaje w bliskim kontakcie z jednym z autorów wspomnianej niżej pozycji" "Archeologia - Pasym, Szczytno i okolice w pradziejach". Z tego co udało mi się dowiedzieć, zarówno ów pan Sobieraj, jak i jego małżonka brali także udział w badaniach tej niedawno odkrytej baszty. Jakąś bardziej konkretną wiedzę zatem z pewnością posiadają.
W każdym razie, gdy tylko się coś wyjaśni to dam znać.


Carrollus, rzeczywiście ten obiekt nie ma zbyt pokaźnych ścian, ale tak na dobrą sprawę to i miejskie mury w Pasymiu wcale nie są bardziej masywne. Zresztą słuszna jest tutaj Wasza wątpliwość czy na pewno jest to "baszta". Po prostu tak została nazwana przez jej "odkrywców" i do tej pory, jedynie chyba z braku lepszego pomysłu, lokalnie wciąż używa się tego określenia. Zobaczymy jakie zdanie na ten temat mają olsztyńscy archeolodzy Smile


Rysować mi się za bardzo nie chciało, więc narzuciłem to na mapę satelitarną. Z uwzględnieniem oczywiście dziury w płocie, hehe. Mam nadzieję, że pomoże.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 05, 2015 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maj 2015

miejsce po baszcie, te cegły na średniowieczne jednak mi nie wyglądają



fragmenty murów na skarpie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Warmińsko-Mazurskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum