Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

I Festiwal kultury Średniowiecza MASURIA 2008 25-27.07.2008

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lip 22, 2008 11:19 am    Temat postu: I Festiwal kultury Średniowiecza MASURIA 2008 25-27.07.2008 Odpowiedz z cytatem

Festiwal odbędzie się w ryńskim zamku w dniach 25-27 lipca 2008 r. W trzydniowej imprezie weźmie udział ponad 350 rycerzy, którzy rozłożą się obozem w grodzie zbudowanym specjalnie między zamkiem i jeziorem Ołów. Nie zabraknie pokazów walk, przedstawień teatralnych i inscenizacji odwołujących się do wydarzeń sprzed kilkuset lat. Opiekę artystyczną nad Festiwalem sprawuje p. Johann Wolfgang Niklaus.
Dziedzictwo kultury średniowiecza w formach niematerialnych, czyli muzyka i teatr, przetrwało do naszych dni dzięki zachowanym rękopisom. Chcąc dziś przedstawić dzieła z tej epoki, artyści by je rozumieć i ożywić muszą, oprócz doskonalenia swojego rzemiosła, podejmować szerokie studia z różnych dziedzin nauk humanistycznych, historii muzyki i teatru, antropologii kultury, teologii etc. Lecz jakie bogactwo, wbrew stereotypowej opinii o wiekach średnich i ciemnych, otwiera się przed nami, gdy wejdziemy w ten świat. Szczególnie kult świętych, artystyczne i duchowe formy jego celebrowania, objawiają nam owe kulturowe bogactwo i mogą w naszym świecie współczesnym ukazać nam źródła europejskiej cywilizacji. Do koncertów i spektakli, realizujących temat przewodni naszego festiwalu, wybraliśmy trzy z najważniejszych średniowiecznych manuskryptów:
Św. Mikołaj – Mirakl, gra o cudach Świętego, spektakl teatru średniowiecznego według „Księgi Gry” z Fleury, manuskrypt z opactwa St. Benoit-sur-Loire, XII w.
Św. Jakub – Koncert Chorału Gregoriańskiego - liturgia – procesja - droga pielgrzymów według Codex Calixtinus, rękopis z Santiago de Compostela, XII w.
NMP – Koncert Cantigas de Santa Maria, pieśni trubadurów o cudach i ku chwały Najświętszej Panienki, manuskrypt z dworu króla Alfonsa X w Kastylii, zwanego Mądrym, XIII w
Dom Tańca – świeckie świętowanie – tańce korowodne w średniowieczu i zachowane
w żywych tradycjach do dziś - warsztaty – koncerty – muzyka do turniejów i widowisk rycerskich.
Także rycerze zawładną Rynem 25 lipca, zaznaczając swą obecność barwnym korowodem na ulicach miasteczka. Zatętni życiem średniowieczny jarmark, który będzie odbywał się na podzamczu. Podczas Turnieju o Pierścień Kasztelana Zamku Ryńskiego rycerstwo zmierzy się w wielu konkurencjach – także w walkach konnych na kopie, walkach na topory i miecze
Festiwalowi towarzyszyć będzie także karczma prowadzona przez Krakowską Kuźnię Kulinarną i jej przedstawicieli – mistrzów sztuki kulinarnej : Karola Okrasę, Marka Widomskiego oraz Dariusza Strucińskiego. W programie pokazy sztuki wędzarniczej i degustacja potraw, przygotowanych wg oryginalnych receptur - będzie tu można spróbować wędzonych mięsiw, wędlin i ryb.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – wszyscy chętni będą mogli wypożyczyć stroje średniowieczne, aby jeszcze bardziej poczuć ducha Średniowiecza

25 lipca 2008 r. (piątek)
godz. 16:00 Otwarcie Festiwalu (przemarsz rycerstwa i barwnego korowodu mieszkańców Rynu i turystów w strojach średniowiecznych ulicami miasta, ceremonia otwarcia festiwalu, prezentacja rycerzy z bractw rycerskich)
godz. 16.00-20:00 – gry rycerskie w obozowisku na podzamczu i warsztaty tańca w jurcie przed Zamkiem
godz. 18.00 Inscenizacja ceremonii wypłynięcia Wielkiego Mistrza z Rynu do Malborka (Nabrzeże Jeziora Ryńskiego)
godz. 18.30 Historia Lutnią Pisana – historia i prezentacja gry na instrumencie
godz. 20.00 Spektakl teatru średniowiecznego MIRACULA SANCTI NIKOLAI czyli Mirakle, gra o cudach Świętego (Schola Teatru Węgajty) wg rękopisu z opactwa St.Benoit-sur-Loire z XII w.
godz. 22.30 Magia Pruthena – Nieformalny Teatr Animacji Rodziny Korzunowiczów

26 lipca 2008 r. (sobota)
Godz 11:00 Otwarcie I Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Pierścień Kasztelana Zamku Ryńskiego (przemarsz Rycerstwa , przywitanie Bractw Rycerskich)
Godz. 11:30 do 20:00 gry turniejowe w obozowisku, koncerty na dziedzińcu
Godz. 19.15 Madre de Deus , Cantigas de Santa Maria, rękopis z Kastylii z XIII w. Koncert zespołu Micrologus z Włoch
Godz. 20:30 Bitwa o Gród – inscenizacja spalenia warownego grodziska
Godz. 22:00 Turniej Ognia (z udziałem 5 bractw rycerskich)
Godz. 22.00 Biesiada Domu Tańca w jurcie przed zamkiem

27 lipca 2008 r. (niedziela)
Godz. 11:00 finały walk turniejowych
Godz. 13:30 wręczenie nagród – dla zwycięzcy Turnieju oraz rozstrzygnięcie konkursów towarzyszących Festiwalowi
Godz.14:00 turniej walk konnych na kopie
Godz. 15.00 Moralitet wędrujący - Nieformalny Teatr Animacji Rodziny Korzunowiczów
Godz. 16.00 Missa Sancti Jacobi Uroczysta Msza średniowieczna na dzień Świętego Jakuba wg manuskryptu Codex Kalixtinus z XII wieku z Santiago de Compostella (Schola Teatru Węgajty)
Oficjalne zakończenie festiwalu

Imprezie towarzyszą:
- Krakowska Kuźnia Kulinarna - mistrzowie sztuki kulinarnej – Karol Okrasa, Marek Widomski, Dariusz Struciński
- Jarmark Średniowieczny na podzamczu - przez cały czas trwania Festiwalu
- Zwiedzanie obozowiska rycerzy z możliwością nauki m.in.: garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, nauki pisania kursywą gotycką, nauka strzelania z łuku,
- Karczma Rycerska
- Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
(info:http://www.rynekturystyczny.pl)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum