Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

VI Piknik Archeologiczny W Branicach, Kraków 2008.05.31

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Pią Cze 06, 2008 3:36 pm    Temat postu: VI Piknik Archeologiczny W Branicach, Kraków 2008.05.31 Odpowiedz z cytatem

Piknik odbył się w parku przy dworach w Branicach. Jeden to późnorenesansowy dwór obronny z 1603r, zbudowany na polecenie Jana Branickiego. Drugi to klasycystyczny dworek rodziny Badenich z XIXw. Branice dzisiaj to peryferyjna część Nowej Huty, dzielnicy Krakowa. Zapewne większość krakowian nie ma pojęcia, że w ich mieście znajduje się takie miejsce. Tereny na wschód od kombinatu to najmniej znana i dostępna część miasta. Obejmuje ona kilkanaście byłych wsi. Dużo zabudowy wiejskiej zachowało się do teraz. Widuje się naprawdę stare chałupy. Bardzo liczne są kapliczki przydrożne. Mało się tam buduje, bo najczęściej wieją wiatry zachodnie i dymy z kombinatu są przewiewane na te tereny. Branice to bardzo stara wieś (pierwsza wzmianka z 1250r). Po wojnie na północno wschodniej części Branic wybudowano częściowo Hutę Lenina. Do Krakowa Branice włączono w 1951r.
O pikniku dowiedziałem się przed południem w sobotę. Po obiedzie wsiadłam na rower i po 25km byłem na miejscu. Pogoda była piękna, ludzi dużo a rozmach pikniku okazały. Gdy dojechałem wojowie właśnie demonstrowali różne szyki bojowe, ustawienia. Później śmiałkowie (kowal, spiker organizator) próbowali rozbić szyk bojowy, ale udało się to dopiero „zgrai” dzieci pod wodzą kowala. Na koniec wojowie zainscenizowali bitwę. Niestety nie było ich wielu (z bractw Krak i Raróg) i wyszło to trochę jak mała potyczka. Najdłużej na placu boju pozostali dwaj przywódcy, którzy stoczyli rozstrzygający pojedynek. Zwycięzca zademonstrował efektowne podrzynanie gardła pokonanemu, a ten jeszcze efektowniejsze drgawki. Po bitwie można było w wiosce wojów przymierzać sobie ekwipunek, robić zdjęcia, pogadać a nawet spróbować walki. Zresztą wojowie jeszcze po bitwie pojedynkowali się. A za wioską białogłowa z szablą toczyła pojedynek z kowalem.
W części pokazującej rzemiosła można było odwiedzić stanowiska powroźnika, cyrulika, kowala, wypalania naczyń glinianych, młynarza, mincerza, garncarza. Były też stanowiska gdzie pokazywano współczesny warsztat archeologów (klejenie naczyń, oczyszczanie,…). W lamusie można byłą oglądnąć wystawę naczyń wykopanych na terenie Nowej Huty, z całej historii. Pracownicy muzeum na stanowiskach, ale i luźno (jak pan z "halabardą ze szczęki") bardzo chętnie i kompetentnie wszystko tłumaczyli i zachęcali do spróbowania sił przy różnych dawnych urządzeniach.
Dotarłem na ostatnie 2 godziny i część atrakcji mnie ominęła (poszukiwanie zakopanych przedmiotów na stanowisku archeologicznym, koncert, pochówek wodza, strzelanie z łuku, rzut włóczniom…), ale to co widziałem bardzo mi się podobało. W porównanie do Święta Rękawki impreza bardziej profesjonalna i zdecydowanie lepiej pokazująca życie średniowieczne (o wiele większy rozmach). Pod kątem batalistycznym daleko w tyle za Rękawką. Piknik odbywa się w dogodniejszym terminie, a Rękawka w lepszym miejscu. Najlepiej więc na obydwie imprezy się udać.





















Ostatnio zmieniony przez Woj dnia Nie Wrz 05, 2010 7:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 06, 2008 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, ze udało Ci się do dworu wejść (renesansowego) ja nie miałem tego szczęścia, ale o samym dworze juz w odrębnym temacie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Co, gdzie, kiedy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum