Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kraków (Krzemionki) - kosciół św. Benedykta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Woj
Hojny


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 57

PostWysłany: Sro Maj 27, 2009 10:15 pm    Temat postu: Kraków (Krzemionki) - kosciół św. Benedykta Odpowiedz z cytatem

Kościół św. Benedykta w Krakowie znajduje się w Podgórzu na Wzgórzu Lasoty. Jego powstanie datuje się na ok. 1000 rok i przypisuje się go Benedyktynom z Tyńca. Wtedy posiadał kształt rotundy. W najstarszej warstwie odkryto pozostałości dwóch murów, które prawdopodobnie są pozostałością po budynku pałacowym połączonym ze świątynią. Założenie jest bardzo podobne do tego z Wawelu z tego okresu i są hipotezy o możliwości istnienia w tym miejscu równorzędnego Wawelowi ośrodka władzy. W przekazach pisanych kościół św. Benedykta pojawia się po raz pierwszy w Kodeksie Dyplomatycznym Katedry Wawelskiej z 1254r. Kościół jest również wspomniany przez Jana Długosza w Liber beneficiorum. Odnowiony i przebudowany do obecnych kształtów w 1589r przez ks. Mikołaja Drozdowskiego. W 1598r posiadacze prawa patronatu (Kasztelan Sandomierski Krzysztof z Komorowa i Zbigniew z Brześcia Lanckoroński) zrzekli się go na rzecz zakonników de Saxia od św. Ducha. W 1605r prebendariuszem świątyni ustanowiony został klasztor św. Ducha w Krakowie. Po pierwszym rozbiorze w 1772r Podgórze zostało oddzielone granicą od Krakowa. Wtedy zakonnicy od św. Ducha przestali się interesować kościołem. Kościół działał jeszcze przez 15 lar dzięki prywatnej inicjatywie Jędrzeja Hallera (kupca), który sprowadził i opłacał księdza z Krakowa. Później dzięki staraniom, proboszcza parafii podgórskiej, księdza Komperdy kościół został uratowany od wyburzenia (był już do tego przeznaczony) i poddany gruntownej odnowie. Proboszczowie podgórskiej parafii do dzisiaj pełnią nad nim opiekę.
Kościół posiada jedno wejście. W XV lub XVI w został zasklepiony gotycko (sklepienie krzyżowe). Wtedy też do murów dobudowano pochyłe szkarpy z cegły. Dach kościoła jest gotycki w kształcie. Wnętrze składa się z niewielkiej kwadratowej nawy i węższego od niej prezbiterium, uplasowanych na poziomym rzucie, charakterystycznym dla najstarszych, kamiennych kościołów romańskich. W czasie remontu w 1902r okazało się, że ściany do ¾ wysokości są zbudowane z kamienia, a reszta to średniowieczna nadbudowa ceglana.
Kościół jest obecnie ciężko dostępny. Otwierany jest tylko dwa razy w roku. 21 marca w dzień patrona, św. Benedykta i w pierwszy wtorek po Wielkanocy, wtedy pod pobliskim kopcem Krakusa odbywa się święto Rękawki.
Na podstawie Wikipedii.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 3:00 pm    Temat postu: Kraków (Krzemionki) - kosciół św. Benedykta Odpowiedz z cytatem

Kościół powstał na przełomie XI/XII wieku na miejscu przedromańskiej rotundy pochodzącej z ok. 1000 r. Była to niewielka świątynia złożona z kwadratowej nawy i prezbiterium.
O ile partie podziemne kościółka wraz z fundamentami rotundy zostały rozpoznane względnie dobrze, to o murach nadziemnych wiadomo niewiele. W czasie remontu zewnętrznych szkarp ceglanych, dokonanego w 1902 roku, okazało się, że ściany zbudowane są do 3/4 wysokości z kamienia, resztę nadbudowano cegłą. Obecnie kościół jest cały otynkowany, a w miejscach gdzie odpadł tynk widać tylko cegły.
Kościół otwarty jest tylko dwa razy do roku - w dzień św. Benedykta oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy w czasie uroczystości Rękawki.


Wnętrze
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Kwi 01, 2015 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle przespałem wykopki i odbijanie tynków. Normalnie rence opadajom ze złości.

http://archeowiesci.pl/2014/11/29/niespodzianki-podczas-badan-w-kosciele-sw-benedykta-w-krakowie/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kalos70
Honorowy


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 421
Skąd: Lublin

PostWysłany: Nie Gru 27, 2015 8:00 pm    Temat postu: Uzupełnienie Odpowiedz z cytatem

Informacje z tego roku
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta – najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie. Jak dotąd pod posadzką świątyni odkryli rotundę zbudowaną z piaskowca, a na niej przedromański kościół oraz liczne groby.
– To jedne z najważniejszych w ostatnich dziesięcioleciach odkryć, które dotyczą początków chrześcijaństwa w Polsce – powiedział w środę PAP historyk i znawca dziejów kultury prof. Bogusław Krasnowolski.

Archeolog, który nadzoruje prace na terenie kościoła, Jacek Czuszkiewicz wyjaśnił, że rotunda powstała prawdopodobnie na przełomie X/XI w. Zbudowana została z piaskowca – być może myślenickiego lub wielickiego. Kierujący budową mogli pochodzić z zagranicy, ponieważ tego typu formy powstawały wówczas w Czechach, Niemczech, we Włoszech i pełniły funkcje świątyni.

Na wierzchu rotundy archeolodzy odkopali ruiny przedromańskiego kościoła o prostokątnej podstawie, również zbudowanego z piaskowca. Świątynię mogli wznieść w I poł XI w. czescy benedyktyni lub zakonnicy osiedlający się w opactwie w Tyńcu.

Dopiero nad rotundą i nad przedromańskim kościołem rody rycerskie w XIII-XIV w. zbudowały obecną gotycką świątynię, której budulcem były skały piaskowe i wapienne.

Według ustaleń archeologów wokół kościoła św. Benedykta znajduje się cmentarz przykościelny, również pod posadzką wewnątrz są liczne groby. – Przypuszczamy, że należały one do ważnych osobistości, bo tylko takie mogły być chowane wewnątrz świątyni. W dawnych czasach panowała wysoka śmiertelność dzieci – stąd w grobach jest wiele dziecięcych ciał. Ponadto ludzie ci raczej dobrze się odżywiali, prawie brak przypadków próchnicy u dzieci – powiedział PAP Czuszkiewicz.

Groby pochodzą z różnych epok, najstarsze mogą liczyć nawet tysiąc lat. W XV w. pochowano tutaj ciała wielu zmarłych na cholerę – wskazywałyby na to ślady wapna w grobach, które zabezpieczało przed rozprzestrzenianiem się zarazy.

Prace archeologiczne trwać mają do jesieni. W tej chwili – zdaniem archeologów, historyków sztuki i proboszcza parafii – trudno powiedzieć, co później. Wiele zależy od opinii konserwatora zabytków, być może stare mury będą eksponowane zza przeszkleń. Prof. Krasnowolski podkreślił, że priorytetem jest zabezpieczenie świątyni przed postępującą destrukcją.

Jacek Czuszkiewicz ma nadzieję, że uda się jeszcze dokonać cennych odkryć. – Istnieje hipoteza, że rotunda była częścią większej konstrukcji architektonicznej, w której mogła pełnić funkcję kaplicy pałacowej – mówił archeolog.

Antoni Bednarz, proboszcz parafii św. Józefa, do której należy kościół św. Benedykta, chciałby, aby po odnowieniu świątynia była przynajmniej od wiosny do jesieni otwarta dla zwiedzających. Jak dotąd kościół był zamknięty, nabożeństwa odbywały się w nim tylko kilka razy w roku – m.in. na św. Benedykta (21 marca), w pierwszy wtorek po Wielkanocy z okazji uroczystości Rękawki, a w ostatnich latach odprawiano tu także pasterki.

Kościół św. Benedykta znajduje się na Wzgórzu Lasoty. Pierwsza pisemna informacja o nim, jako o własności klasztoru norbertanek na Zwierzyńcu, pojawia się w Kodeksie Dyplomatycznym Katedry Wawelskiej z 1254 r. O świątyni wspomina również Jan Długosz w księdze beneficjów diecezji krakowskiej.

Jak podaje parafia św. Józefa, nie wiadomo, dlaczego kościół popadł w ruinę. Świątynię odnowił dopiero ks. Mikołaj Drozdowski w 1598 r. W tym samym roku dotychczasowi opiekunowie kościółka (Krzysztof z Komorowa oraz Zbigniew z Brześcia Lanckoroński) przekazali prawo patronatu nad świątynią zakonnikom z klasztoru św. Ducha.

Od tamtego czasu do 1772 r. w kościele odprawiano mszę św. w każdy piątek. Po I rozbiorze zakonnicy nie mogli opiekować się kościółkiem, a msze w nim były odprawiane jeszcze przez kilkanaście lat dzięki kapłanowi, którego z Krakowa sprowadził podgórzanin Jędrzej Haller.

W latach 60. XIX w. austriackie władze wojskowe zadecydowały o zburzeniu kościółka, bo ograniczał pole ostrzału z pobliskiego Fortu 31 „św. Benedykt”. Sprzeciwił się temu ówczesny proboszcz podgórski ks. Jan Komperda, który odwołał się do władz centralnych w Wiedniu. Dzięki staraniom proboszcza niszczejący już kościół ocalał i został wyremontowany.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
http://archeowiesci.pl/2015/08/16/bogata-przeszlosc-krakowskiego-kosciolka/

_________________
More...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Pon Gru 28, 2015 11:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem tam we wrześniu. Spotkałem Pana Archeologa, pogadaliśmy owszem miło, wpuścił do środka, pokazał co odkopali, ale zdjęć robić nie pozwolił, a swoich podesłać - mimo, ze obiecał - 2 razy zapomniał. Smutne.
Pomysł z przeszkleniem części posadzki byłby świetny, ale nierealny. Obiekt jest położony na uboczu, w sąsiedztwie zapomnianej przez ludzi i czas Baszty Maksymiliana, na zachwaszczonej łące, na której już nie ma opalających się dziewczyn, jeno lokalsi popijający tanie piwo. Jakoś nie wyobrażam sobie, by nagle ktoś odważył się obiekt otworzyć dla ludu. Robienie szkła na podłodze w tego rodzaju obiekcie się najzwyczajniej nie kalkuluje i nic z tego nie będzie. Zasypią odkrywki, ułożą płytki i dalej będzie jak jest...I obym się mylił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Gru 29, 2015 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smutna prawda.
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2017 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem w necie filmik. Skoro wejść się nie da, to dobre i to.
http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3903985,rozwiazuja-zagadki-kosciola-sw-benedykta-wideo,id,t.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Wrz 12, 2017 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeszcze tylko we wrześniowe soboty, w godz. 11:00-14:00 można zwiedzić zabytkowy kościółek św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty. Na miejscu czeka przewodnik. Wstęp wolny.

Wpis z facebooka:
https://www.facebook.com/podgorze/photos/a.10152097126712731.1073741829.51393957730/10155655958132731/?type=3&theater

_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2017 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będę w najbliższą! Kto jedzie ze mną!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czcibor
Hetman wielki koronny


Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1234
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Wrz 14, 2017 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety. Już niedługo ale ciąglę zza granicą. Więc kościółka nie obejrzę i tym razem.
_________________
http://lucivo.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
carrollus
Hetman wielki koronny


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 1103

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2017 12:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem, widziałem. Z całych wykopalisk zostawili jedną dziurę o pow. 1 m kwadratowego w posadzce przy południowej ścianie prezbiterium, przez którą widać jakieś kamienie (apsydę prezbiterium?). Fotka wkrótce Smile

A oto i ona...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Architektura romańska - Polska -> Małopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum