Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pasym - kościół ewangelicki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Warm.-Maz.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11718
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Maj 27, 2011 8:03 pm    Temat postu: Pasym - kościół ewangelicki Odpowiedz z cytatem

Autorem opisu i zdjęć (oprócz archiwalnych) jest forumowicz Nopasaran Smile

W roku 1336, w miejscu dawnej osady pruskiej ulokowano, pozostającą w dominium biskupów warmińskich, wieś kościelną Henrykowo. Wkrótce w otoczonej ziemnymi wałami, drewnianą palisadą oraz fosą wsi wybudowano pierwszy, drewniany kościółek. Jego lokalizacja nie jest do końca jasna, lecz tradycyjnie uznaje się, że było to miejsce w pobliżu obecnego kościoła. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni położono około roku 1350. Po przeszło 40 latach, w roku 1391 prace nad tą piękną budowlą zostały ukończone. Potężna bryła świątyni nie pozostawia też żadnych wątpliwości co do jej obronnego charakteru. Dodatkową jej ochronę stanowił ponadto, zachowany fragmentarycznie do dnia dzisiejszego, kurtynowy mur miasta. W roku 1525 kościół został przejęty przez lokalnych ewangelików. Zniszczona w pożarze, w roku 1750, świątynia została odbudowana na przełomie lat 1765 – 1775. W roku 1770 barokowa wieża kościoła została dodatkowo pokryta drewnianym gontem. W równie ciekawym wnętrzu świątyni można podziwiać między innymi: pochodzący z roku 1673
manierystyczny ołtarz główny, polichromowany i wyzłocony w roku 1714. W jego centralnej części widnieje płaskorzeźba Trójcy Świętej, flankowana figurami Czterech Ewangelistów. Poniżej zamieszczona jest także scena Ostatniej Wieczerzy. Dodatkowo po obu stronach ołtarza umieszczono figury Mojżesza i Aarona. Z tyłu ołtarza w dobrym stanie zachowały się ponadto trzy płyty nagrobne z XVII wieku. Kolejne ciekawe wyposażenie kościoła stanowią datowana na rok 1680 ambona oraz prospekt organowy z roku 1705, będący dziełem wybitnego organmistrza Josue’go Mosengela z Królewca (także autora słynnych organ z bazyliki w Św. Lipce). Godne uwagi są także: XV-wieczny krucyfiks; zawieszony na środkową nawą świecznik w kształcie głowy jelenia z roku 1608; XV-wieczne ławy gotyckie oraz kolejne manierystyczne, pochodzące z XVII wieku.
Od kilkunastu lat, w okresie letnim, w kościele odbywają się słynne już na całym świecie koncerty organowe.

















ambona




ołtarz


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Obiekty Sakralne -> Warm.-Maz. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum