Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wierzbowa - wał podłużny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11818
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 23, 2010 1:54 pm    Temat postu: Wierzbowa - wał podłużny Odpowiedz z cytatem

Wierzbowa (dawniej niem. Rückenwaldau) – wieś w powiecie bolesławieckim, w gminie Gromadka

Średniowieczny Wał Śląski koło Wierzbowej – jest to 7,5-kilometrowe ogniwo (fragment) systemu fortyfikacyjnego zwanego Wałami Śląskimi lub (potocznie) Wałami Chrobrego, czyli średniowiecznej, łańcuchowej, drewniano-ziemnej budowli o przypuszczalnym historycznym znaczeniu protograniczno-obronnym, zlokalizowane w powiecie bolesławieckim – na północ od miejscowości Wierzbowa w Borach Dolnośląskich.
Udowodniono, iż zespół Wałów Śląskich bierze swój początek w okolicy Krosna Odrzańskiego, następnie biegnie w kierunku południowo-wschodnim, poprzez tereny powiatu zielonogórskiego, nowosolskiego, żagańskiego, i kończy się w północnej części powiatu bolesławieckiego w pobliżu wsi Wierzbowa – gdzie rozpoczynają się mokradła Puszczy Dolnej, będące w większości zlewnią Czarnej Wody.
Stwierdzone relikty łańcucha Wałów Śląskich, leżące pomiędzy Krosnem Odrzańskim a Wierzbową, liczą około 80 km długości. Kompleks ten uznawany jest za najdłuższy zabytek archeologiczny w Europie Środkowej; przyjmuje się, że ma on enigmatyczną przeszłość – dotychczas nie przeprowadzono holistycznych badań pozwalających wyciągnąć miarodajne wnioski w zakresie uściślenia okresu ich wzniesienia, pierwotnego przeznaczenia i budowniczych – choć powszechnie uznaje się ich słowiańską genezę.
Z racji wielowiekowych oddziaływań czynników naturalnych i cywilizacyjnych zespół Wałów Śląskich w większości uległ już bardzo znacznej degradacji. Wyszczególniony tu odcinek Wałów koło Wierzbowej zachował się w relatywnie dobrym stanie z uwagi na swoją szczególną lokalizację – trudno dostępne obszary Borów Dolnośląskich, które do roku 1992 były poligonem sowieckim (obecnie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Żagań-Świętoszów).
Fragment opisanego Wału styka się z wytyczonym niedawno szlakiem turystycznym relacji Wierzbowa – Przemków (okrężny szlak czerwony długości 35 km).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Dolnośląskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum