Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowogard

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 8:29 pm    Temat postu: Nowogard Odpowiedz z cytatem

Pozostałości zamku położone są w obrębie XIX wiecznego więzienia. Murowana warownia powstała przy wykorzystaniu starszego założenia grodowego usytuowanego na wyspie wysychającego dziś jeziora. Zespół zlokalizowany jest około 200m na południowy wschód od miasta. Początkowo włość biskupa nadana została w 1274 roku hrabiom Eberstein. Uporządkował on teren dawnego grodu wydzielając miejsce pod zamek i zlokalizowane od zachodu przedzamcze. Z brzegiem jeziora łączył wyspę most mający prawie 50m długości. Brzegi wyspy wzmocniono wałami z palisadą. Zabudowa wewnętrzna grodu miała charakter rozproszony i składała się z kilku budynków. W obrębie majdanu stał dwukondygnacyjny dom główny o wymiarach 13x43m. Mieścił on izby reprezentacyjne, mieszkalne i poświadczona przez źródło pisane kaplicę. Od strony szczytu zachodniego miał on dwie narożne wieżyczki czy baszty. Reszta zabudowy stała wzdłuż kurtyn dziedzińca. Zamek przebudował Ludwik von Eberstein w latach 60-tych XVI wieku. Prócz wzniesienia nowego skrzydła mieszkalnego zmodernizowano zapewne w tym czasie fortyfikacje zewnętrzne murując w narożach obwałowań koliste basteje artyleryjskie. Upadek zamku nastąpił po wygaśnięciu rodu Ebersteinów w 1663 roku.
W 1989 roku spalone zostały 2 budynki przy murze południowym i oba zostały rozebrane do poziomu terenu. Z pozostawionych fragmentów elewacji od strony podwórza wykonano mur oddzielający dziedziniec od muru zewnętrznego. W jednym z tych rozebranych budynków w poziomie piwnic zachowane są szesnastowieczne kazamaty; wnętrze przykryte sklepieniem kolebkowym, podzielone w l ćw. XIX wieku wtórnymi ścianami działowymi na cele więzienne. Wnętrza obecnie nie użytkowane

dawny zamek, obecnie więzienie z lotu ptaka w okresie międzywojennym
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czerwiec 2014


fosa nadal w pełnym zastosowaniu


mur
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie pstrykałeś budynku zamkowego ? Wystaje ponad mury od strony wejścia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 28, 2014 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem ten budynek ponad murami ale wydało mi się to bezsensu focić prawie sam dach. Tym bardziej, że podczas obchodzenia więzienia, strażnik z wieżyczki zaczął z daleka krzyczeć, że źle zaparkowaliśmy i musimy przestawić samochód. Klimat mało zamkowy zniechęcił nas już do dalszego obchodzenia, wróciliśmy i pojechaliśmy na zwiedzanie murów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zabytki po pomorskim rodzie von Everstein odkryte na terenie więzienia

Pozostałości fundamentów zamku i przedmioty z XVII w., należące do rodu von Everstein odkryto na terenie Zakładu Karnego w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim. Trwają tam badania archeologiczne.

Zabytki znaleziono podczas prac ziemnych, związanych m.in. z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej na terenie nowogardzkiego zakładu karnego.

- Gdy prace ruszyły wewnątrz terenu jednostki, odkryto fundamenty, być może jednej z dwóch wież, które stały przy wjeździe do głównego budynku dawnego zamku. Odkryte zostało sklepienie ceglane i dość szeroki kanał – powiedział PAP w środę rzecznik Zakładu Karnego w Nowogardzie por. Przemysław Sońtka. Dodał, że rozpoczęły się wtedy prace archeologiczne, ponieważ teren objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Odkryty fragment muru zamkowego ma grubość ok. dwóch metrów. Fundamentowany jest wielkimi głazami oraz częścią muru ceglanego, wykonanego w wątku gotyckim. Podobnie murowany jest odkryty kanał, który prawdopodobnie służył do odprowadzania wód opadowych. Wewnątrz znaleziono fragmenty ceramiki i szkła.

- Zabytki, które odkryliśmy, są niezwykłymi obiektami. Związane są z rodziną von Everstein. To m.in. zastawa stołowa: fragmenty kufli, szklanic, naczynia tzw. fletowate. Wszystkie obiekty są importowane, pochodzą spoza Pomorza i są niezwykle cenne, świadczą o zamożności rodu. Jest to dla nas w pewnym sensie "kapsuła czasu", która ujrzała światło dzienne po ponad trzystu latach – powiedział archeolog, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. Wyjaśnił, że zabytki można datować na lata 1640-1648, czyli na okres wojny trzydziestoletniej.

- To czas, w którym Księstwo pomorskie chyliło się ku upadkowi. Co ciekawe, także ród von Everstein w tym okresie wymierał – podkreślił Kurka. Poinformował też, że oprócz zastawy stołowej odkryto m.in. pełnoplastyczną figurkę rycerza, która wieńczyła piec kaflowy, a która zachowała się niemal w całości, a także fragmenty kafli piecowych, kości zwierzęce czy strzykawkę do lewatywy.

To pierwszy etap prac archeologicznych związanych ze znaleziskami na terenie zamku. Wykop zostanie później zabezpieczony i zasypany piaskiem. Możliwe też, że ponownie będzie udostępniony archeologom.

Zamek w Nowogardzie został wymieniony w dokumentach po raz pierwszy w 1268 r. Najpierw należał do biskupa kamieńskiego, następnie przeszedł na własność rodu von Everstein (w starszych pracach pojawia się pisownia "von Eberstein"). W XIII w. zamek był murowany i otoczony fosą oraz wałem z palisadą. Głównym budynkiem był "Hohes Haus" – "wysoki dom" z basztami. W 1560 r. zamek został przebudowany przez Ludwiga von Eversteina. Obiekt został znacznie uszkodzony w czasie wojny trzydziestoletniej, a w 1675 r. zniszczony przez wojska szwedzkie. W 1723 r. zamek przebudowano, ale w czasie wojen napoleońskich został ponownie częściowo zniszczony. Po kolejnej modernizacji przekształcono go w 1817 r. w zakład karny. W czasie buntów więźniów w 1989 r. zostały spalone dwa budynki przy murze południowym, oba rozebrano do poziomu terenu. W 2008 r. zbudowano pawilon mieszkalny dla osadzonych.
Źródło: PAP 15.03.2018

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Pią Lip 06, 2018 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lipiec' 2009



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Zachodniopomorskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum