Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska
Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji (zał. 05 Lis 2007)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szydłów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tapir
Dworny


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 19

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 11:59 pm    Temat postu: Szydłów Odpowiedz z cytatem

Również fotki Cvn i moje. Lipiec 2007.

Zamek się dość elegancko wkomponowuje w linię miejskich murów, więc postronna osoba może go nawet nie dostrzec, przejeżdżając główną szosą Wink

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamek w Szydłowie ulokowany jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Miał charakter obszernej siedziby królewskiej, choć użytkowanej tylko czasowo. Świadczą o tym obszerny dziedziniec i duży budynek mieszkalny. Zachowały się ruiny dużego domu mieszkalnego, tzw. skarbczyk z XV i XVI wieku i budynek bramny z pozostałościami murów oddzielających zamek od miasta. Od strony zachodniej dziedziniec zamku zamknięty jest murami obwodowymi, które stanowią fragment umocnień miejskich. Wg Janka z Czarnkowa murowany zamek wzniósł w Szydłowie król Kazimierz Wielki, który otoczył też miasto murami obronnymi. Także Jan Długosz wspomina o wzniesieniu zamku przez Kazimierza Wielkiego. Zamek był przebudowywany w XV wieku, a następnie dwukrotnie w XVI wieku, co było związane z pożarami, które miały tu miejsce w 1528 i 1544. W XVII wieku zamek ponownie przebudowywano po pożarze z 1630 i zniszczeniach z okresu potopu szwedzkiego. W 1723 starosta Józef Załuski odnowił zamek. Pod koniec XVIII wieku został on opuszczony i częściowo zniszczony. W 1927 ruiny zamku zabezpieczono. W 1946 roku zrekonstruowano mury obwodowe z blankami od strony zachodniej. Jednocześnie mury domu dużego zostały podniesione i zwieńczone pseudoblankami, które nie istniały przedtem. Zamek powstał na planie wydłużonego wieloboku o powierzchni przekraczającej 7000 m². W pierwszej fazie budowy był prawdopodobnie otoczony prowizorycznymi umocnieniami, które później zastąpiono murem. Głównym elementem zespołu zamkowego był ustawiony prostopadle do murów obwodowych budynek mieszkalny. Zamykał on od południa dziedziniec i miał wymiary 34,8 x 12,8 m. Wzniesiono go na planie prostokąta. Był piętrowy i zbudowany z kamienia. Po stronie południowej znajdował się ryzalit. W budynku mogła mieścić się kaplica. Na każdej z kondygnacji znajdowały się dwa pomieszczenia. Prawdopodobnie budynek posiadał dwuspadowy dach. Zachowały się kamienne portale. Na kulminacji wzgórza położona była cylindryczna kamienna wieża. Znajdowała się w północno-zachodnim narożu zamku. Zachowały się z niej jedynie fundamenty, które pozwalają przypuszczać, że wieża miała występujący poza okrąg podstawy "dziób"[1]. Był on skierowany na zachód. Forma ta jest unikatowa w budownictwie obronnym z czasów Kazimierza Wielkiego. W XV wieku na ruinach wieży wzniesiono piętrowy budynek nazywany skarbczykiem. W 1528 został on rozbudowany. Budynek bramny powstał w XVII wieku na miejscu dawnej bramy umieszczonej w murze.

plan zamku w XV wieku wg L.Kajzera


miasto i zamek od południowego zachodu w połowie XIX wieku, "Kłosy" 1869


ruiny skarbczyka "Kłosy" 1869


mury zamkowe na archiwalnej pocztówce


mury obronne zamku, będące też częścią fortyfikacji miejskich


brama zamkowa


skarbczyk


budynek zamkowy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Becik
Rada Królewska


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 11819
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 25, 2015 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Archeolodzy odkryli nieznane dotąd mury zamkowe!

Zakończyły się badania archeologiczne na zamku w Szydłowie. Ich wyniki są niezwykle ciekawe i zmieniają dotychczasowe wyobrażenia o architekturze południowego budynku zamkowego czyli tzw. „sali rycerskiej.” Dokopano się do nieznanych wcześniej fundamentów zamkowych.

Archeolodzy z Łodzi przyjechali na zaproszenie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, które grant na badania archeologiczne pozyskało z Gminy Szydłów.

Pierwsze po 1999 roku badania archeologiczne zamku w Szydłowie pozwoliły rozpoznać nieznane dotąd relikty murów średniowiecznego pałacu królewskiego (tzw. sali rycerskiej). Odsłonięte w dwóch wykopach relikty datować można na XIV – XVI stulecie. Choć badania wymagają kontynuacji już teraz stwierdzić można, że uczytelnione mury pozwolą w istotny sposób zmienić dotychczasowe sądy na temat architektury pałacu. Podczas prac badawczych zebrano także liczny materiał zabytkowy, który po opracowaniu znajdzie się w szydłowskim muzeum – Skarbczyku.

Miejsce wykopalisk wizytował 30 września Janusz Cedro – świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków. Podczas spotkania podkreślono potrzebę odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów zamkowych, bowiem w jednym z wykopów zanotowano liczne ubytki budulca.

Wyniki dotychczasowych badań archeolodzy zaprezentują za kilka miesięcy w Szydłowie podczas popularyzatorskiego spotkania z mieszkańcami. W 2015 r. planowana jest kontynuacja badań archeologicznych w nieco większej skali niż obecnie.

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak

źr: http://www.szydlow.pl 01/10/2014
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michu3
Dworny


Dołączył: 07 Lip 2014
Posty: 9
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 30, 2015 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa dyskusja o formie pałacu królewskiego w Szydłowie: http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=49&t=3568&p=33008#p33008
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
giekaa
Rycerz


Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 567

PostWysłany: Pon Gru 03, 2018 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maj' 2016







Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamki, dwory obronne, mury miejskie, grodziska Strona Główna -> Świętokrzyskie -> Zamki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum